MetroPOLL’den son anket: Erdoğan için felaket senaryosunu andırıyor

MetroPOLL’den son anket: Erdoğan için felaket senaryosunu andırıyor

MetroPOLL Araştırma Şirketi, temmuz ayı anketini tamamladı. Gazeteci İsmail Saymaz, sonuçları yorumlarken “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açısından felaket senaryosunu andırıyor” dedi.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine bir yıldan az bir süre kala gözler, kamuoyu araştırma şirketlerinin anket sonuçlarına çevrildi.

Ekonomi başta olmak üzere neredeyse her alanda yaşanan sorunlar nedeniyle birçok ankette iktidar partisi AKP ve ittifak ortağı MHP’ye seçmen desteğinin azaldığı görülüyor.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, MetroPOLL Araştırma Şirketi’nin temmuz ayı anketinden sonuçları köşesine taşıdı; 11-16 Temmuz arasında 26 şehirde 2091 yurttaşla yapılan araştırmayla ilgili olarak “Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin yanıt ve sonuçlar Erdoğan açısından felaket senaryosunu andırıyor” dedi.

Buna göre Erdoğan, üç muhalif adayla yarıştığı ilk turu birinci olarak tamamlasa da aldığı oy yüzde 40’ın altında. İkinci turda ise beş muhalif adayın da gerisinde kalıyor. Bu turda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Erdoğan’ı 16 puanlık farkla geçiyor. Erdoğan, diğer dört aday karşısında yüzde 42.7’yi aşamıyor.

KILIÇDAROĞLU, AKŞENER VE HDP’NİN ADAYI AYNI ANDA YARIŞA SOKULDU

Araştırmada, birinci ve ikinci turda olasılıklı senaryolar geliştirildi ve katılımcılara sorular soruldu.

Birinci turda Erdoğan’ın karşısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener ve HDP’nin adayı aynı anda yarışa sokuldu.

Tablo şöyle şekillendi:

Erdoğan yüzde 38.8, Kılıçdaroğlu yüzde 22.3, Akşener yüzde 18, HDP adayı yüzde 10 alıyor. Kararsızlar, protestocular ve “Cevabım yok” diyenlerin toplamı 10.8’de kalıyor.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ortak bir isimde uzlaşılmazsa altılı masada birden çok adayın yarışa katılabileceğini söylediği için ikinci senaryoda seçenekler arasına alındı. Babacan aday olduğu takdirde yüzde 10.5 oy elde ediyor. Bu durumda Erdoğan’ın oyu yüzde 38.3’e inerken, Kılıçdaroğlu’nun oyu yüzde 30.3’e çıkıyor.

İKİNCİ TURDA BEŞ İHTİMALLİ SENARYO

İkinci turda ise Erdoğan karşısında beş ihtimalli senaryonun üzerinde duruldu.

Erdoğan ve Mansur Yavaş yarışırsa;

Erdoğan yüzde 37.7, Yavaş yüzde 53.9 alıyor. Arada 16 puan fark var. Yüzde 8.4 ise kararsızlar, protestocular ve “Cevabım yok” diyenlerden oluşuyor.

Erdoğan ve Ekrem İmamoğlu yarışırsa;

Erdoğan yüzde 42.3, İmamoğlu yüzde 48.6 alıyor. Kararsızların ve diğerlerinin toplamı yüzde 9.1 oluyor.

Erdoğan ve Akşener yarışırsa;

Erdoğan yüzde 42.3, Akşener yüzde 46.4 alıyor. Kararsızların ve diğerlerinin toplamı yüzde 11.3 oluyor.

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yarışırsa;

Erdoğan yüzde 42.7, Kılıçdaroğlu yüzde 45.4 alıyor. Kararsızların ve diğerlerinin toplamı yüzde 11.9 oluyor.

Paylaş