Kılıçdaroğlu’ndan ‘kara para’ ve ‘metamfetamin’ mesajı: Bakmayın “okul önünde uyuşturucu satanın bacaklarını kırarız” palavrasına

Kılıçdaroğlu’ndan ‘kara para’ ve ‘metamfetamin’ mesajı: Bakmayın “okul önünde uyuşturucu satanın bacaklarını kırarız” palavrasına

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yayınladığı video ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Bunlar, onunla bununla poz veren, gençlerin diliyle söyleyeyim, ‘Breaking Bad Süleyman’ ülkenin çocuklarının zehirlenmesine göz yummuştur, yazıklar olsun onlara” diye sitem etti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, kişisel hesabından yeni bir video yayınladı. CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi kurucusu Hacer Foggo’nun da yer aldığı videoyu, “Türkiye’de bir metamfetamin salgını var. Sarayın düzeni bu salgını besliyor. Bakmayın “okul önünde uyuşturucu satanın bacaklarını kırarız” palavrasına. Bugün size Sarayın kara para ile bu zehiri nasıl sokaklarımıza davet ettiğini anlatacağım. Kirli paranın sonucudur bu” yorumuyla paylaştı.

Laboratuvarlarda üretilen sentetik bir uyuşturucu olan “Metamfetamin” hakkında Foggo ile birlikte açıklamalar yaparak bilgiler veren Kılıçdaroğlu, dünyada en çok izlenen diziler arasında yer alan ‘Breaking Bad’ ile Bakan Soylu’ya gönderme yaptı. Metamfetaminin üretiminin ve satışının da gösterildiği diziyi hatırlatan Kılıçdaroğlu, Bakan Soylu’ya, ‘Breaking Bad Süleyman’ diye seslendi.

“Meth ile savaşmamız lazım”
Kılıçdaroğlu’nun uyuşturucu ile ilgili konuşması şöyle:

“Bugün, Türkiye’nin sokaklarında, her gelir grubuna göre uyuşturucu satılıyor. Ama ben methe odaklanmak istiyorum. Metamfetamin sokaklarda çok hızlı yayılıyor. Sıvı olarak Türkiye’ye getiriliyor. Türkiye’deki laboratuvarlarda özellikle İstanbul’da kristale çevriliyor. Dünyada uyuşturucu ile mücadele eden tüm kurumların ortaklaştığı bir nokta var. Metamfetamin, dünyanın kabusu olacak. Çünkü bağımlılık yapma potansiyeli çok yüksek olan sentetik bir uyuşturucu. Kimyasallar karıştırılarak, küçük laboratuvarlarda üretiliyor. Ve çok ucuz olduğu için çok hızlı yayılıyor. Uyuşturucunun her türüyle, ama özellikle de meth ile savaşmamız lazım. Bu ailelerimizi, gençlerimizi, sokaklarımızı savunmak için vereceğimiz çok önemli bir savaş.

“Breaking Bad Süleyman”
Gelelim okul önünde yakaladığınız uyuşturucu satıcısının bacağını kırın diyen nam-ı diyar Fotoroman Süleyman’a. O da fotoromancı ya, Saray da çok iyi biliyor ki bu uyuşturucuları kendileri davet ettiler bu ülkeye, ‘paralarınızı getirin, her şeye göz yumacağız’ dediler ve göz yumdular. Bunlar, onunla bununla poz veren, gençlerin diliyle söyleyeyim, ‘Breaking Bad Süleyman’ ülkenin çocuklarının zehirlenmesine göz yummuştur, yazıklar olsun onlara. Belediye başkanlarımızla da konuştuk. Sokaklarda çocuklarımız için mücadele vereceğiz. Çetelere, rezil adamlara ne ülkemizi ne sokaklarımızı asla teslim etmeyeceğiz.”

Çocuğu meth kullanan bir ailenin yaşadıkları hakkında konuşan Foggo ise şunları söyledi:

“11-12 yaşa kadar inmiş”
“Neredeyse bütün sokaklarda, mahallelerde, özellikle yoksul mahallelerde meth denilen, hatta çocukların dilinde ‘metin amca’ diyorlar. İnanılmaz derecede çok yaygın. Neredeyse 11-12 yaşa kadar inmiş. Ziyaret ettiğim ailelerin ortak işi, sürekli çocuklarının peşindeler. Okul önlerinde, hastane kapılarında…

“Çocuğu uyuşturucudan ölen anne baba ile konuştum”
Yüzde 45.3 oranında bu uyuşturucu evlerde kullanılıyor. Anne-babaların kaygısı, yeter ki evde olsun, sokakta düşüp ölmesin diye evlerine çocuklarını kitleyenler, hatta zincire bağlayan bir sürü anne baba ile konuştum. Çocuğu uyuşturucudan ölen anne baba ile konuştum.

“Özellikle çocuklar tehlike altında”
Yaz-kış çocuklarının peşine düşmüşler. Çok geç anlamışlar meth kullanmasını. Sürekli halüsinasyonlar görüyor çocuk. Hastaneye götürüp ilaç alıyorlar ancak yataklı tedavi göremiyor. Çocuk sürekli sokakta onun peşinde ve en sonunda çocuk halüsinasyon görerek kendisini trenin altına atıyor ve vefat ediyor. Anlatamayacağım çok daha dramatik hikayeler, aile katliamları var. Özellikle çocuklar tehlike altında”

“Sözüm var, gençlerimizi onların elinden çekip, kurtaracağız”
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle bitirdi:

“Bütün vatandaşlara sözüm var. Anne-babalara sözüm var. Türkiye’yi bu kirli oyunların tamamen dışına çıkaracağız. Eğer Türkiye’ye para gelecekse, temiz para gelecek. Yine sözüm var, gençlerimizi onların elinden çekip, kurtaracağız.”

Paylaş