Amasra maden faciasının tüm yönleriyle incelenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu

Amasra maden faciasının tüm yönleriyle incelenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu

TBMM Genel Kurulu’nda, Amasra’daki maden faciasının tüm yönleriyle incelenmesi amacıyla araştırma komisyonu kurulması kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda bütün grupların verdiği Bartın’daki maden kazasını araştırma önergesi görüşmeleri düzenlendi. Görüşmelerin sonunda Araştırma Komisyonu kurulması kabul edildi. Komisyon 21 üyeden oluşacak, görev süresi üç ay olacak.

İyi Partili Yaşar: Bunların üzerine gitmediğimiz takdirde, tarih tekerrürden ibaret, bunları bol miktarda yaşayacağız
Önerge üzerine İyi Parti grubu adına Samsun Milletvekili Bedri Yaşar söz aldı. Yaşar, “Ne zaman memlekette bir felaket olsa gerek deprem gerek sel felaketi gerekse bu tür büyük kazalar, her seferinde kürsüye çıkıyoruz, diyoruz ki ‘Yaralar sarılacak, devlet gerekeni yapacak’. Ama maalesef bunların hiçbir tanesi, bu olaylarda bize bir ders olmuyor, yine aynı kazaları her seferinde tekrar ediyoruz. Biz, muhalefet olarak diyoruz ki değerli arkadaşlar; bunları konuşmak yerine, gayet tabii ki devlet büyüktür, gayet tabii ki devlet yaraları saracaktır. Buna hiçbirimizin bir itirazı yok, olamaz da ama bu sorunları irdelemezsek, bu problemleri irdelemezsek, bunların üzerine gitmediğimiz takdirde, tarih tekerrürden ibaret, bunları bol miktarda yaşayacağız” dedi.

İyi Partili Yokuş: Yazıklar olsun sizin yönetim anlayışınıza
İyi Parti adına ikinci sözü ise Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş aldı. Yokuş, “Niye kaybettik bu maden işçilerimizi? Geçen onlarca yıla rağmen hiçbir ciddi tedbir almadığımız için; Sayıştay raporlarını, iş müfettişlerinin uyarılarını dinlemediğimiz için kaybettik 41 vatandaşımızı. Maden ocağında çalışan işçiler uyarıyorlar idarecileri, diyorlar ki ‘Efendim, grizu olacak’. Ama idareciler vurdumduymazlığa devam ediyor ve maden işçilerimizi kaybediyoruz. İnsan canına kıymet vermediğimiz için elbette ki kaybediyoruz kardeşlerimizi. Ranta ve liyakatsizliğe öncelik tanıdığımız için kaybediyoruz insanlarımızı. Önceki maden kazalarından hiçbir ders almadığımız için kaybettik bu kardeşlerimizi. Yazıklar olsun sizin yönetim anlayışınıza. Bu acı tabloları yaşamamızın nedenlerinden biri de ocakların fiziki yapıları ve teknik donanımları Avrupa standartlarına göre düzenlenmediği içindir” sözleriyle iktidarı eleştirdi.

MHP’li Çetin: Kaza anı ve sonradan yapılacak çalışmaları küçümsememek gerekmektedir
“Kaza anı ve sonradan yapılacak çalışmaları küçümsememek gerekmektedir” diyen MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin, “Genel Başkan Yardımcımız Sayın Sadir Durmaz, kaza mahalindeki incelemelerinin sonucunu dün Meclis Genel Kurulu’muzda paylaşmıştır. Dünyanın en zor mesleği olarak kabul edilen madencilikte, alınan önlemler doğrultusunda kaza riski azaltılabiliyor ancak fiziki şartlar sebebiyle yüzde 100 güvenliğin sağlanması maalesef mümkün olmamaktadır. Grizu patlamasının tam olarak nasıl gerçekleştiği, ancak ocak içi şartların uygun hale gelmesinden sonra uzmanların yerinde yapacakları incelemelerden sonra belirlenecektir. İncelemeler tamamlanmadan afaki yorumlar yanlıştır. Kaza anı ve sonradan yapılacak çalışmaları küçümsememek gerekmektedir. Nitekim devletimiz tüm imkanlarını seferber etmiştir” ifadelerini kullandı.

HDP’li Turan: Bu, bir sınıf katliamıdır; elinizde yüzlerce işçinin kanı var
HDP Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan Turan ise, “İktidar, bu meseleyi sıradan bir mesele olarak addetmek için elinden geleni yapıyor. Para ödemekten tutun, bugün AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ‘Bartın’daki maden faciasında ihmali olanların gözünün yaşına bakmayacağız’ ile devam etti. İşletmenin başındaki adamı sen atamışsın. Burada çok açık bir cinayet var. Bu cinayet, iktidarın 20 yıldan beri sürdürdüğü enerji ve ekonomi politikalarıyla alakalı bir cinayet. Dün bakan buraya geldi, anlattı durdu. Bu kaza neden meydana geldi? Bir yerde kaza varsa orada iktidarın her zaman benzer bir refleks gösterdiğini görmüşümdür. Niye Soma’da hesap sormadınız? 41 kişi hayatını kaybetti. Sıradan bir mevzu olsa bundan dolayı tutuklama tedbirini alınması gerekir. Hiç mi yüzünüz kızarmıyor? 20 yıldır bu ülkeyi yönetip de bu işten sorumluluğunuz olmadığını mı söylüyorsunuz? Bu, bir sınıf katliamıdır. Bir ülkede bir iktidar kendi iktidarı boyunca 2 bine yakın maden işçisinin hayatını kaybetmesine sebep olmuşsa bu, açık bir kasıt haline gelmiş durumdadır. Elinizde yüzlerce işçinin kanı var. Kozlu’ya bakın, orada da benzer bir maden faciasının olmasına ramak kamış durumda” dedi.

CHP’li Akın: İş cinayetlerinin faili AK Parti, 20 yıldır yapması gereken sorumluluklarını yerine getirmediği için bu sıkıntıları yaşıyoruz
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “Burada felaketin nedenlerini konuşuyoruz. ‘İş cinayetlerinin faili’ diyeceğim, çünkü iktidar, iş cinayetlerinin faili AK Parti, 20 yıldır yapması gereken sorumluluklarını yerine getirmediği için bu sıkıntıları yaşıyoruz. AK Parti iktidarı öyle bir fail durumunda ki ne Soma’da ne Ermenek’te ne de 20 yıldır işlenen iş cinayetlerinde hesap vermedi. Hesap vermediği gibi de ödüllendirmeler yaptı” diye konuştu.

“Madencilerimiz adına da aileleri adına da iki elimiz yakanızdadır, hesap vereceksiniz”
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bakan Fatih Dönmez’in Genel Kurul’da dün yaptığı konuşmayı hatırlatan Akın, “Hiç duydunuz mu, bir faciada kendini sorumlu hissedip istifa eden bir bakan? Yok. Dün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nı inanın büyük bir dikkatle dinledik, dinledim, acaba ne söyleyecek diye. Çünkü sorumlu bir bakanın nasıl konuşacağını bekledik. Bir tek biz değil, 84 milyon vatandaşımız izledi. Dört dörtlük, kusursuz bir tablo. Asla kabul edilecek bir şey değil. Neden öldü bizim kardeşlerimiz? Neden orada madende kaldı? Bunu kendi kendinize sorgulamanız lazım. Aynı Soma’da, Ermenek’te olduğu gibi şimdide Amasra faciasının üstünü örtmeye, sorgulanmasını engellemeye çalışıyorlar. Madencilerimiz adına da aileleri adına da iki elimiz yakanızdadır, hesap vereceksiniz” dedi.

Akın’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“İktidar, 120 saattir tek sorumluyu bulamadı”
‘Soruşturmanın selameti’ diye bir kavramımız vardı. Bu da sizin iktidarınızda ‘sorumsuzluğun selameti’ne döndü. Bu da kabul edilemez. Neden? Beş gün oldu. 41 can kaybettik. 6 savcı çalışıyor, 5 gün oldu bir gözaltı yok. 18 saatte cansız bedenleri çıkartmakla gururlanan bir bakan izledik dün. İktidar, 120 saattir tek sorumluyu bulamadı. Bir de İletişim Başkanı (Fahrettin Altun), sözde bir dezenformasyon bülteni açıkladı. Sayıştay raporu yok, sorumlular yok; sorumluların aklanmaya çalışıldığı bir rapor. Bu, kabul edilemez. Sizin vicdanınız rahatsa eyvallah. Ama insan olup da vicdanı rahat olan, olamaz diye düşünüyorum.

“Babanın parasını mı dağıtıyorsun?”
Genel başkanınız Erdoğan, facia ardından ‘Kimseyi açıkta bırakmadık’ dedi. Ya Allah aşkına arkadaş… Dün de bakanınız çıktı burada dedi ki ‘Biz kimseyi bırakmıyoruz, parasını pulunu eksik etmiyoruz’. İki sorum var. Bir; babanın parasını mı dağıtıyorsun? İki; bu insanlara yazık, günah değil mi ya? Kendi paranızı mı dağıtıyorsunuz? Para ile hangi ananın evladını geri getirebileceksiniz?

Bu konuya büyük destek vereceğiz. Çalışacağız, arkadaşlarımız içinde olacak ve mücadelemiz sürecek. Yine çok değerli öneriler gündeme gelecek, 8 yıl önce geldiği gibi. Ayrıca şunu net söyleyeyim, AK Parti iktidarının siyasi ömrü dolmuştur milletin nezdinde. Bugün seçim olsa AK Parti iktidarı noktalanmıştır. Onun için madenci emekçilerimize buradan söz veriyoruz; komisyonda yer alacak önerileri iktidarımızda biz hayata geçireceğiz. Oradaki önerilerin teminatı biziz. 20 yıllık AK Parti iktidarında iş güvenliğinde önce insan öldü, bizim iktidarımızda önce insan yaşayacak.”

CHP’li Özel: Soma’da tutmadığınız sözü Amasra’da tutacağınıza inanacak kadar enayi olduğumuzu sanmayın
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, verilen sözlerin Soma için tutulmadığını belirterek, “Bugün Ermenek’e, bugün Amasra’ya aynı sözü veriyorsunuz. Verilen cezayı Yargıtay yoluyla sildirdiniz, affettiniz, adamları saldınız. Çıkarken de üç yıl maden yasağı vardı, onu da kaldırdınız Yargıtay’da. Soma’da tutmadığınız sözü Amasra’da tutacağınıza inanacak kadar enayi olduğumuzu sanmayın” değerlendirmesinde bulundu.

TİP sözcüsü Kadıgil: Var mısınız, gerçekler ortaya çıkacaksa bu komisyonun başkanı Özgür Özel olsun
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil de şöyle konuştu:

“Tarihin en kanlı katliamlarından birine sebep oldunuz. Ne yaptık? Soma için araştırma komisyonu kurduk. Kurduk da ne oldu? Sonuç ne oldu? Dün gözlerime inanamadım; Soma raporu hükümsüz biliyor musunuz? Onlarca vekilin günlerce çalıştığı o Soma raporu, görüşülmemiş bile bu Meclis’te. Araya seçim girmiş, hükümsüz bir şekilde geçmiş gitmiş. 110 tane öneri var orada. Herkes uzlaşmış o önerilerin üzerinde. 10 tanesi ya hayata geçilse belki biz şu anda bu Amasra katliamını konuşmuyor olacağız. Sonda söyleyeceğimi ben baştan söyleyeyim. Sizin yaptığınız hiçbir işten bu halkın faydasına bir şey çıkmayacağını bildiğimiz gibi bundan da çıkmayacağını biliyoruz. Gerçekten samimi iseniz, az önce Sayın Yıldız bir konuşma yaptı, ‘Gerçekler ortaya çıksın istiyoruz’ dedi. Tamam, samimi iseniz buyurun çıksın. Mesela kalabalığınıza güvenerek gelmeyin o komisyona. Eşit sayıda olsun muhalefet ile iktidar vekilleri. Mesela görüşmelerde lafı evirip çevirip AKP’nin sütten çıkmış ak kaşık olduğunu anlatacak yerine, Özgür Özel var burada. Hayatını neredeyse Soma davasına vakfetmiş. Var mısınız, gerçekler ortaya çıkacaksa bu komisyonun başkanı Özgür Özel olsun mesela. Mesela komisyon görüşmelerini canlı yayınlayın, halk duysun, var mısınız? Yoksunuz. Olamazsınız. Olmanız mümkün değil çünkü siz bir maden katliamının sanığını alıp tüm madenlerin başına sorumlu diye oturtmuş insanlarsınız.”

Paylaş