İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı iddialı konuştu: Kiralarda düşüş başlayacak

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı iddialı konuştu: Kiralarda düşüş başlayacak

Fahiş ev kiraları barınma sorunu yaratırken İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa’dan dikkat çeken bir çıkış geldi. Aşa, 10 bin TL’lik evlerin 2023 yılında 6-7 bine düşeceğini iddia etti.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, konut piyasasında yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak açıklama yaptı; evlere olan talebin azalması ve kira ödemelerinde sorunların yaşanmasıyla fiyatlardaki artışın duracağını söyledi.

Vatandaşın aldığı maaşa göre kiraların çok yüksek olduğunu vurgulayan Aşa, “İnsanlar artık mevcut evinden çıkmamak için elinden geleni yapıyor. Hatta 2-3 binlik kirayı, 5-6 bine çıkanlar bile mal sahibinin talebine ‘tamam’ diyor. Çünkü arasa, onu bile bulamayacak. Şu an için kiralar yüzde şu kadar düştü demek mümkün değil ama nokta seviyesinde de olsa bu bir başlangıç” ifadelerini kullandı.

‘EKONOMİK BİR OLAY OLMAKTAN ÇIKTI, SOSYAL BİR OLAY HALİNE GELDİ’

Aşa, kiraya yüzde 25 artış limitinin uygulanmadığını belirterek, “Bir şekilde yine yüzde 50-60 hatta yüzde 100’lük zamlar yapıldığını görüyoruz. Bu artık ekonomik bir olay olmaktan çıktı, sosyal bir olay haline geldi” diye konuştu.

‘KİMSE 30-40 BİN KAZANMIYOR’

Nizamettin Aşa, “İnsanların kafasında ‘kiralar bir noktaya geldi, artık düşmez’ algısı var. Mesela 10 bin TL’ye çıkan bir kira rakamı bir daha asla geriye gelmez mi, 9 bine inmez mi?” sorusunun üzerine şöyle konuştu:

“Kim diyor 10 binlik ev 9’a düşmez? Nasıl düşmez, tabii ki düşer. 3 binden 10 bin TL’ye çıkan bir kira, bir daha tekrar 3 bin TL’ye düşmez ama o ev 6-7 bin TL’ye iner. Biz bunu 2016-2018 arasında da yaşadık aslında. O dönem kiralar da yüzde 50 düştü, satılıklar da. Bakın şu anda 5-6 milyon istenen evler 2-3 sene evvel 800-900 bine alıcı bulamıyorlardı.

İddia ediyorum ki bu sene sonunda satılıklarda da kiralıklarda da düşüş başlayacak. 2023’te 10 bin TL’lik evlerin 6-7 bine, en kötü 8 bine düştüğünü göreceğiz. Bu çok basit bir hesap. Türkiye’de kiracı profiline baktığımızda kimse 30-40 bin kazanmıyor.”

Paylaş