Bloomberg: Türk ekonomisine giren ‘gizemli para’ ilk 7 ayda rekor kırdı

Bloomberg: Türk ekonomisine giren ‘gizemli para’ ilk 7 ayda rekor kırdı

Bloomberg’in, “Gizemli para akışları, Türkiye’nin genişleyen döviz açığının kapatılmasına yardımcı oluyor” başlıklı haberi, Türk ekonomisine yönelik kaynağı bilinmeyen para girişlerindeki artışa ışık tutuyor.

Bloomberg’de yer alan bir analize göre, Türk ekonomisine yönelik gizemli para akışları, sadece Temmuz ayında 5,5 milyar dolar artarak rekor seviyelere tırmandı ve 2022’nin ilk 7 aylık döneminde 24,4 milyar dolara ulaştı.

Analize göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçmişte, söz konusu esrarengiz nakit akışlarının, “Türk vatandaşlarının, likit varlıklarını turizm gelirleri nedeniyle döviz cinsinden biriktirmesi nedeniyle oluştuğunu” öne sürmüştü.

‘TURİZM GELİRİ’ DEMEK YETERLİ DEĞİL

Analize göre, turizm faaliyetinden elde edilen gelir Temmuz ayında 4.5 milyar dolar ve Ocak-Temmuz döneminde ise 16.4 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bu durumda turizm gelirleri, nakit girişlerindeki bu türden artışları haklı çıkarmak için yeterli değil. Mevcut durumda söz konusu gizemli girdiler, menşei bilinmeyen kayıtlı gelirlerin yüzde 70’ine tekabül ediyor.

“LİRAYI İSTİKRARLI TUTMAYA YARDIMCI OLUYOR”

Bloomberg, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Türkiye’nin bütçe açığının genişlediğini ve Temmuz ayında 4 milyar dolara ulaşarak 3,7 milyar dolarlık tahminleri aştığının altını çizerken, bu açığı kapatmanın, yüzde 80 seviyelerine ulaşan bir enflasyon ortamında Erdoğan için oldukça zor olduğuna işaret etti.

Bloomberg son olarak, gizemli sermaye girişlerinin, “Merkez Bankası’nın Türk lirasını nispeten istikrarlı tutmasına yardımcı olduğuna” dikkat çekti.

Paylaş