Diyanet İşleri Başkanlığı personeli için Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan program

Diyanet İşleri Başkanlığı personeli için Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan program

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tüm devlet yurtlarında görevlendirilen “manevi danışman”lar için Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hizmetiçi eğitim programı düzenlendi. Afyon’daki 5 yıldızlı bir termal otelde gerçekleştirilen eğitim kapsamında manevi danışmanlar kadın-erkek olarak 2 gruba ayrıldı. Harem-selamlık olan programın yol ve konaklama masrafları bakanlık tarafından karşılanırken, eğitimin düzenlendiği otelin ise icradan satılık olduğu öğrenildi.

Diyanet, ilk olarak 2015’te, hastanelerde başlattığı “manevi danışman” uygulamasını genişletmiş ve öğrenci yurtlarını da kapsama almıştı. İlk olarak 2018-2019 eğitim öğretim yılında göreve başlayan ve her yıl artan manevi danışman sayısı, 2021-2022 eğitim öğretim yılında 922’ye ulaştı. Yapılan çalışmaları müftülüğe raporlama görevi bulunan manevi danışmanlar, bu yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hizmetiçi eğitime alındı. Yetersiz yurt sayısı ve yatak kapasitesinin yanı sıra öğrencilere sunduğu yemek imkanı ve oda koşullarıyla tartışmalı olan Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü bünyesinde görevli manevi danışmanlar, hizmetiçi eğitim için kadın-erkek olarak iki gruba ayrıldı. Mazeret dışında katılımın zorunlu olduğu eğitim, personele “Resmi bir devlet görevidir. Katılım zorunludur” ifadeleriyle duyuruldu.

HAREM-SELAMLIK

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde bulunan 5 yıldızlı bir termal otelin tercih edildiği program kapsamında ilk olarak erkek manevi danışmanlar eğitime alındı. İki grup için de 5’er gün olarak planlanan programda, ilk grup olan erkekler 18 Eylül’de otele giriş yaptı. 19 Eylül’de başlayan eğitim, 23 Eylül saat 12.00’de otelden çıkış ile tamamlanmış olacak. İkinci grup olan kadın manevi danışmanlar ise aynı gün saat 14.00 itibarıyla otele giriş yapacak. Bu grubun eğitimleri de 28 Eylül’de otelden çıkış yapılmasıyla tamamlanmış olacak.

MASRAFLAR BAKANLIKTAN

“Zorunlu hallerde ailelerin de katılabileceği” belirtilen programın yol ve konaklama ücretleri bakanlık tarafından karşılanacak. Ücretleri peşin ödeyecek olan manevi danışmanlar, eğitim sonunda bulundukları illerdeki Gençlik ve Spor İl müdürlüklerinden geri alacak. Aileler için de program kapsamında standart fiyat belirlenirken, yalnızca manevi danışmanların yol ve konaklama ücretlerinin karşılanacağı aktarıldı.

Öte yandan, programın yapıldığı otelin ise icradan satılık olduğu ortaya çıktı. Afyon Sandıklı İcra Dairesi tarafından satılığa çıkılan otel için 119 milyon lira değer biçildi. ANKARA

MİLYONLAR ÖDENECEK

465 erkek, 280 kadın olmak üzere toplam 735 katılımcının yer aldığı öğrenilen programda bulunacak kişi sayısının, konuşmacılar ve diğer katılımcılar da eklendiğinde en az 750’ye ulaşması bekleniyor. Katılımcılara gönderilen bilgi notuna göre, iki kişilik oda fiyatları 420 lira. 750 kişi üzerinden hesaplandığında yalnızca konaklama için ödenecek ücret 3 milyon 150 bin liraya ulaşıyor. Bilgi notunda, katılımcıların yol ücretlerinin, bulundukları ilden Afyon Sandıklı’ya giden otobüs ücreti baz alınarak ödeneceği belirtildi. Bilet ücretleri illere göre değişmekle birlikte ortalama 350 lira olması öngörülüyor. Bu durumda gidiş-dönüş olarak ödenecek yol ücreti de eklendiğinde program için bakanlığın karşılayacağı toplam ücret 3.5 milyon lirayı aşıyor.

Paylaş