Veli Ağbaba, enflasyon rakamlarını değerlendirdi: Her ekonomiste nasip olmaz

Veli Ağbaba, enflasyon rakamlarını değerlendirdi: Her ekonomiste nasip olmaz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba TÜİK tarafından Temmuz ayı için açıklanan yıllık %79,60’lık enflasyon oranını değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba TÜİK tarafından Temmuz ayı için açıklanan yıllık %79,60’lık enflasyon oranını değerlendirdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba; “zamlar gerçek hayatta metre metre ilerliyorken, TÜİK enflasyonu ise milim milim ilerliyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba’nın açıklaması şöyle:

TÜİK ENFLASYONU YÜZDE 80’İN ALTINDA TUTMAYI KENDİNCE BAŞARDI

TÜİK yıllık enflasyon artışını temmuz ayında yıllık artışı %79.60 olarak açıkladı. TÜİK enflasyonu yüzde 80’nin altında kendince başarmış oldu. Zamlar metre metre ilerlerken ne yazık ki manipülasyon kurumu TÜİK enflasyonu ise milim milim ilerliyor. TÜİK’İN her çarpıttığı veri halkımıza yoksulluk olarak geri dönüyor. ENAG, enflasyonda yıllık artışı %176 olarak açıklarken, TÜİK yıllık enflasyon artışını %79,60 olarak açıkladı. Halkın enflasyonu ile TÜİK enflasyonu arasında fark 96,4 puan.

Üretici enflasyonunda yıllık artış yüzde 144,61. Üretici enflasyonu ile Tüketici enflasyonu arasındaki fark 65 puan ile tarihi zirvede. TÜİK istediği kadar verileri karartmaya devam etsin bu farkın halkın sofrasına yansımasını engelleyemeyecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz Pazartesi günü fiyatlar durulmaya başladı demişti. Durulan çarşıdaki, pazardaki, marketteki fiyatlar değil, TÜİK’İN rakamlarıdır.

BU BAŞARI HER EKONOMİSTE NASİP OLMAZ

Erdoğan ekonominin sorumlusu benim demişti. Bu yüzden her türlü sansüre rağmen açıklanan yüzde 79,60’lık yani yüzde 80’lik enflasyon bir Erdoğan başarısıdır. Faiz sebep enflasyon neticedir dedi, 2021 Eylül ayında yüzde 19,58 olan enflasyonu yüzde 80’e çıkararak son 24 yılın rekorunu bir kez daha kırdı. Enflasyonu böyle şaha kaldırmak her Babayiğit’in harcı değildir. Türkiye’yi; Zimbabve, Venezüella, Lübnan, Suriye ve Sudan ile birlikte dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip ilk 6 ülke içine sokmakta bir Erdoğan başarısıdır.

Paylaş