Ümit Özdağ: Seçimin ikinci turunda Zafer Partisi olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğiz

Ümit Özdağ: Seçimin ikinci turunda Zafer Partisi olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğiz

Zafer Partisi Genel Başkan Ümit Özdağ, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Özdağ açıklamasında, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıkladı.

Zafer Partisi Genel Başkan Ümit Özdağ, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşme sonrası açıklama yapan Özdağ, seçimin ikinci turunda Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıkladı.

Özdağ konuşmasında şunları söyledi:
Türkiye’nin en önemli sorunu ülkemizdeki 13 milyon sığınmacı ve kaçağın vatanlarına geri yollanmasıdır.

Kurtulmuş bizi ziyaret etti, destek istedi. sığınmacı konusunu sorduk. Anlattıkları şey sığınmacıların vatanlarına dönmesini içermiyordu. Kemal Bey ile görüştük, çok net biçimde sığınmacıların vatanlarına gönderilmesini savundu.

Kılıçdaroğlu ile fikir birliğine vardık, Zafer Partisi olarak Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı verdik.

CHP ile Zafer Partisi arasında imzalanan protokol: 7 temel ilke altına imza atıldı

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde Millet İttifakı’nın adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini açıkladı. İki parti arasında 7 temel ilkeden oluşan bir protokol imzalandı.

Özdağ’ın daha önce açıkladığı “sığınmacıların en geç bir yıl içinde ülkelerine geri gönderilmesi; Anayasa’nın ilk 4 maddesi ile 66. maddede yer alan Türk Vatandaşlığı tanımının korunması” şartlarının yer aldığı protokolde, dikkati çeken “kayyum” düzenlemesi de, “Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir” kapsamında yer buldu.

Protokolün kapsamı, “Bu protokol, Zafer Partisi ile Millet İttifakı Bileşenleri arasında, Cumhurbaşkanlığı İkinci tur seçiminde ve sonraki süreçte yapılacak iş birliği esaslarını kapsamaktadır” şeklinde belirlendi.

Protokolün amacı ise şöyle açıklandı:

“21 yıllık AKP hükümetlerinin yarattığı sosyal yıkım, yolsuzluk, yoksulluk, devlet krizi, sığınmacı sorunu, rant-borç-talan ekonomisi ve neden olduğu ağır ekonomi sorunları ve toplumun siyasi kutuplara bölünmesine karşı devletin yeniden düzenlenmesi; millî birlik ve beraberliğin sağlanması, yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar ve ağır ekonomi sorunlarının çözümü, Türkiye için ağır bir güvenlik ve demografi sorunu oluşturan sığınmacı ve kaçakların gönderilmesi için ortak çalışma ve iş birliği detaylarının tespit edilmesidir.”

CHP ile Zafer Partisi arasında imzalanan protokolün 7 temel ilkesi şöyle:

1- Anayasamızın ilk 4 maddesi ve 66. madde de yer alan Türk Vatandaşlığı konusundaki tanımı ve içeriği korunacaktır.

2- 1924 yılında kurulan milli-üniter-laik devletten asla taviz verilmeyecektir. Bu değerlere bağlı kalınacaktır.

3- Başta Suriyeliler olmak üzere tüm sığınmacılar ve kaçaklar en geç 1 yıl içerisinde ülkelerine geri gönderilecektir.

4- Devletin varlığı ve bütünlüğünü hedef alan başta FETÖ, PKK, IŞİD olmak üzere bütün terör örgütleri ile etkin ve kararlı mücadele edilecektir. Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir. Terörle müzakere değil, mücadele edilecektir. Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyecektir.

5- Devletin bütün birimlerinde yapılacak görevlendirmelerde sadakat değil, liyakatin esas alınması sağlanacaktır.

6- Bütün yolsuzluklar ile hukuk çerçevesinde çok etkin bir şekilde mücadele edilecektir.

7- Devletin vatandaşına karşı şeffaf olunması ve açık davranması konularında tam mutabakata varılmıştır.

Paylaş