TMO’dan 7 bin 500 ton hububat çalınmıştı: Yargıtay’dan Konya Valisi Vahdettin Özkan hakkında karar!

TMO’dan 7 bin 500 ton hububat çalınmıştı: Yargıtay’dan Konya Valisi Vahdettin Özkan hakkında karar!

Çiftçilerin kara gün dostu olarak bilinen Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kiraladığı geçici bir depodan 7 bin 500 ton hububat çalındı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ‘söz konusu hırsızlıkla ilgili gerekli önlemleri almayan’ Vali Özkan hakkında yapılan suç duyurusunu işleme koymadı. Bakan Yumaklı da vekillerin soru önergesine yanıt vermedi.

Konya’nın Çumra ilçesindeki Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kiraladığı geçici bir depodan geçen yıl kasım ayında 67 milyon TL değerindeki 7 bin 500 ton hububat çalındı. Konuya ilişkin TMO’dan yapılan açıklamada, “Çumra deposundan yapılan son kontrollerde depolardaki bir miktar ürünün bulunmadığı tespit edilmiştir” denildi.

MUHALEFET MECLİS’E VE YARGIYA TAŞIDI!

İYİ Parti Konya Milletvekili Ünal Karaman ve Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, 7 bin 500 ton buğdayın çalındığına dikkat çekerek, TBMM’ye Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ise Bakan Yumaklı, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Çumra Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman ve TMO yöneticileri hakkında 24 Kasım 2023 tarihinde Çumra Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

YARGITAY’DAN ‘İŞLEME KONULMAMA’ KARARI

Partinin suç duyurusunu işleme alan savcılık, vali Özkan hakkındaki dosyayı Yargıtay’a gönderdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin yaptığı inceleme ve değerlendirme sonucunda 4 Ocak tarihinde Özkan hakkındaki şikâyetin “işleme konulmamasına” karar verdi.

Paylaş