Özel: CHP artık başının üzerindeki görünmez yüzde 25’lik tavanı tuzla buz etmiştir

Özel: CHP artık başının üzerindeki görünmez yüzde 25’lik tavanı tuzla buz etmiştir

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, sandıklar açılmaya devam ederken açıklama yapıyor.

Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bugün seçmenlerimiz çok önemli bir karar verdiler bugün seçmen Türkiye’de yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi.

“CHP tarihi bir sonuç elde etmiştir, ülkemizin ve belediyelerin nasıl yönetilmesi gerektiğine nasıl yönetilmemesi gerektiğine dair de karar vermiştir. Milletimiz ekmeğini küçültenlere, demokrasiyi ezenlere, hukuk devlerini çökertenlere açık bir mesaj vermiştir. Bu mesaj, benim okumamla şu şekildedir, biz ülkemizin bir hukuk devleti olarak kalmasını kaybedilen hukuk devleti vasfının geri gelmesini istiyoruz. biz bütün renklerimizle Türkiye Cumhuriyetiyiz. 31 mart öncesi yaşananlar ne kadar adaletsiz ne kadar ötekileştirici olursa olsun biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak birlik ve beraberlik istiyoruz. birileri öyle söylüyor diye kimseyi milli kimseyi gayrı milli görmüyoruz. Biz milletimizin verdiği bu mesajı bir kutsal emanet olarak alıyoruz. ülkemizin gelecek yıllardan hakkı hukuku adaleti tanımayan siyasete bundan sonra geçit vermeyeceğini bugün gördük. bu galibiyetin bir kaybedeni yoktur. bizim başarımız kimsenin hezimeti olmayacaktır. burada örgütümüzden sona bir özel teşekkürü CHP’nin 2019 yılında AKP’den aldığı İstanbul Ankara Mersin Adana ve Antalya belediye başkanlarımıza özel olarak teşekkür etmek isterim. Onlar merkezi yönetimin desteği olmasa da kösteği de olsa mazeret üretmeden iyi icraatın CHP temiz ve dürüst yönetir algısının yerleşmesine yaptıkları katkıyla bugünkü zaferin baş mimarlarıdır. Ayrıca elimizde olup geçen seçimde de kaybetmediğimiz belediye başkanlarımız en zor günlerde sancağı ellerinde taşıdıkları için ayrıca bir takdiri hak ediyorlar.

“Şehirlerimiz emin ellere teslime dilmiş, halkımızın yaşam alanlarını halk için yönetecek belediye başkanları seçilmiştir. Partimizin yaşadığı değişimi onayladıklarını ve kendi şehirleri için de istediklerini ifade etmek gerekiyor. Geçen mayıs ayında yaşadığımız büyük üzüntüden sonra seçmenimizde yaşanan büyük duygusal kopuşa CHP kurultayına o kurultayda genel başkanı seçimle değişebilen bir partinin Türkiye’de olduğunu gösteren başta Sayın Kılıçdaroğlu’na ve delegelerine çok şey borçluyuz.

Taşıma seçmen
“Doğu ve Güney Doğu illerinde taşınan seçmenlerle bir yerel seçim sonucunun değiştirilmeye çalışılması daha önce o seçmenlerin seçtiği belediyelere kayyum atanması gibi kötü bir girişimdir.

“TC’nin yasal ve anayasal düzenlemelerle bir şehirde oy kullanmak için o şehirde yaşamak ve yaşayacak olmanın teminat altına alınmasının zorunluluğunu görüyoruz. TSK’nın personelinin bu işe alet edilmesine hangi kim emir ve talimat verdiyse bu ülkenin toplumsal barışına çok büyük bir kötülük yapmıştır affedilir yanı yoktur.

“Bugün elde ettiğimiz başarının en önemli mesajı şudur CHP artık başının üzerindeki görünmez yüzde 25’lik tavanı kırmıştır tuzla buz etmiştir.

“Bu seçimlerde hiç bir siyasi parti ile ittifak kurulmadığı halde CHP’nin gücü ve seçmenin vicdanının sandıkta kurduğu Türkiye ittifakı 2019 başarısını daha da büyütmüştür. Bu sonuçları birilerini rehavete sevk edecek bir galibiyet olarak asla değil seçmenin bize açtığını bir kredi olarak gördüğümüzü ifade etmek isterim. Tüm seçmen gruplarından gelen Türkiye siyasetinin akışını esastan değiştiren bu desteğin partimize büyük bir sorumluluk yüklediğinin farkındayız. CHP artık tüm demokratların partisidir aynı zamanda milliyetçi muhafazakar Kürt demokratların aynı anda birlikte oy verebildikleri partidir. Bu seçmenleri CHP’li yaptık olarak okumuyoruz, bunu bize verdikleri bir görev olarak addediyor bu emaneti başımızın üzerine koyuyoruz.

Bu sonuçlar bizi kibirlendirmeyecek. asla böbürlenmeyeceğiz aldığımız yükü sorumlulukla taşıyacağız. siyasi rekabetlerimizi dahi daha önce yıllardır yaptıkları alaycı zafer konuşmalarından mahrum tutacağız çünkü ben çocukken duyduğum bir hikayenin bütün siyasi hayatımda bana rehber olmasını hep diledim. Beşiktaş maçı kazanmıştır kapı açıldığında Süleyman Saba onlara şunu demiştir siz kazandınız ama yan odada sizin sevinciniz kadar büyük bir üzüntüyü yaşayan rakipleriniz var, centilmenliğe bu sığmaz. ben tüm CHP’lilerden köylerde davul çalmaktan tutun havai fişek atmaya bugüne kadar bize ne yapıldıysa tamamını unutmalarını sevinçlerini en sessiz şekilde yaşamalarını özellikle patlayıcılardan silahlardan uzak durmalarını özel olarak rica ediyorum. Bu seçim gelecekte kazanacağımız çok daha büyük zaferlerin bir ilk adımıdır .Ve bugün bize bakanlar kibri değil tevazuyu, böbürlenmeyi değil başarıyı bölüşebilmenin erdemini hissetmelidirler. Kötü örnekler geçmişte bize yapılanlar içimizdeki rövanş almaya dair özlemi içimize gömüyoruz gerçek demokratların hazmettikleri gibi bu başarıyı bize oy vermeyen seçmenlerimizle de paylaşmak üzere sevincimizi mümkün oldukça sessiz yaşıyoruz.

Seçim haritasının da gösterdiği üzere CHP artık her kesimin partisidir. CHP artık Türkiye’nin her köşesinde vardır. Siyasi partilerle değil Türkiye’nin demokratlarıyla büyük bir birlikteliği kuran Türkiye ittifakı kazanmıştır.

Paylaş