Kulis: Parlamentoyu tamamen devre dışı bırakacak sistem için çalışma başladı

Kulis: Parlamentoyu tamamen devre dışı bırakacak sistem için çalışma başladı

Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin 29 Haziran 2021 tarihli ve 74 numaralı Fiyat İstikrarı Komitesi Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hakkında açtığı iptal davasını dün karara bağladı. Söz konusu kararnamenin tümü yetki yönünden Anayasa’ya aykırı bulundu ve oyçokluğuyla iptaline hükmedildi.

Halk TV yazarı Barış Soydan, bugünkü köşe yazısında AYM’nin kararını mercek altına aldı. Soydan, “Anayasa Mahkemesi iptal cesaretini nereden buldu?” başlıklı yazısında kulis bilgisine de yer vererek şunu kaydetti:

“Ankara’da parlamentoyu tümüyle devre dışı bırakacak bir sistem üzerinde çalıştığı konuşuluyor. Anayasa Mahkemesi iptal kararını yorumlayan bir kaynağım, ‘Acaba bu çabalara bir meydan okuma mı?’ diye soruyordu.”

Aynı yazısında Soydan, “Ama iptal kararıyla ilgili en önemli ayrıntı, Anayasa Mahkemesi’nin buna cesaret edebilmiş olması. Normalde Anayasa Mahkemesi iptal kararını almamak adına yorumlarla bir açık kapı bulup CHP’nin başvurusunu reddedebilirdi. Mahkeme maliyeti ve etkisi çok yüksek olmayan bir konuda kitaba uygun hareket ederek aslında bir mesaj verdi. Seçim yaklaştıkça hukuka aykırılığı çok açık konularda artık eğip bükmeyeceği, hukuki karar vereceği mesajı” yorumunda bulundu.

 

Paylaş