Kılıçdaroğlu’nun adaylık ve parti içine yönelik sert mesajlar verdiği çıkışı, CHP içinde nasıl yorumlandı?

Kılıçdaroğlu’nun adaylık ve parti içine yönelik sert mesajlar verdiği çıkışı, CHP içinde nasıl yorumlandı?

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, katıldığı televizyon programında yaptığı açıklamalar, CHP kulislerinin bir numaralı gündem konusu oldu.

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından, Pazartesi akşamı bir televizyonun kanalına çıkarak, cumhurbaşkanı adaylığı süreci ve sonrasına dönük ilk kez kapsamlı açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun KRT kanalındaki açıklamaları CHP kulislerinin bir numaralı gündem konusu oldu.

Hem genel başkan adaylığı mesajı veren hem de Erdoğan’a karşı kaybedilen Cumhurbaşkanlığı seçimi ardından “değişim” hareketini başlatanları vefasızlıkla suçlayan Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları, parti yöneticileri kadar kurultayda kendisine destek veren bazı milletvekilleri tarafından da şaşkınlıkla karşılandı.

Kılıçdaroğlu’na yakın isimler, parti içi muhalefeti başlatarak “yeni bir yola çıktıklarına” dikkat çekerken; 31 Mart yerel seçimlerdeki başarıyı anımsatan parti yöneticilerine göre de Kılıçdaroğlu, “boşa kürek çekiyor.”

CHP kulislerinde Kılıçdaroğlu’nun, Eylül ayında yapılacak olan “tüzük kurultayı”nı bir seçimli kurultaya dönüştürme çabası içine girebileceği, hatta “yeni parti kurabileceği” tahminleri bile yapılıyor.

KILIÇDAROĞLU NE DEDİ?

“Yeniden kurultayda Genel Başkan adayı gösterirlerse o zaman cesurlar bir adım öne çıksın diyeceğiz” sözleriyle, genel başkanlığa aday olabileceği mesajı veren Kılıçdaroğlu, 31 Mart yerel seçimlerindeki başarıyı da kendi döneminde atılan adımlara bağladı.

Eski CHP lideri, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçiminin ertesi gün değişim videosu yayımlamasına ilişkin soruya, “Değişim talebi niçin birden bire patladı, biliyorum. Ben boşuna demiyorum ki, hançerlendik diye” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, bu süreçle ilgili, “Kamuoyunda vefasızlığa uğradığım yönünde bir algı var” ifadelerini kullandı.

ÖZEL YORUM YAPMADI

Cumhurbaşkanlığı adaylığını kimseye dayatmadığını ve zorla aday olmadığını, tüm parti organlarının isteği üzerine aday olduğunu vurgularken, “Beraber yola çıktığınız, birlikte mücadele ettiğiniz, kavgayı beraber verdiğiniz, illa sen Cumhurbaşkanı adayı ol diyen arkadaşlar sonra dönüp size tam tersini yaparlarsa ne dersiniz?” diye sordu.

Salı günü partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise selefinin açıklamalarına hiç değinmedi, çıkışta ise gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

İMAMOĞLU VE PARTİ YÖNETİCİLERİ NE DİYOR?

Kılıçdaroğlu’nun bu çıkışını “kurultay yenilgisini sindirememesine” bağlayan bazı parti yöneticileri, CHP’nin yarım asır sonra birinci parti olduğuna dikkat çekerek, “Bizim gündemimiz Türkiye’nin sorunları, Kemal Bey değil. Kendisi önceki genel başkanımız, onunla bir tartışmaya girmeyiz, cevap vermeyiz” görüşünü dile getirdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Salı akşamı katıldığı tv100 kanalındaki programda, Kılıçdaroğlu’nun kendine kırgın olduğunu düşünmediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nu kurultaydan sonra birkaç kez aradığını ancak ulaşamadığını, son olarak Ramazan bayramında görüştüklerini ifade eden İmamoğlu, “Ben kırgın olduğunu düşünmüyorum. ‘Kırgınım’ derse niçin kırgınsınız derim” dedi.

“Kemal Bey sürekli hançerlendiğini söylüyor bunu size söylediğine dair bir his var mı içinizde?” sorusuna ise İmamoğlu “Benim muhatap alacağım bir tarif değil, hayatımda hiç öyle bir insan olmadım” yanıtını verdi.

İmamoğlu, Kılıçdaroğlu ile bir tartışmaya girmesinin de söz konusu olmayacağını ifade etti.

Kaynak: Cumhuriyet

Paylaş