‘İşbirliği’ teklif etmişti: Özgür Özel’den yeni ‘Meral Akşener’ açıklaması

‘İşbirliği’ teklif etmişti: Özgür Özel’den yeni ‘Meral Akşener’ açıklaması

CHP lideri Özgür Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile yerel seçimler üzerine yaptıkları görüşmeye ilişkin konuştu. Özel, “Pazartesi günü İYİ Parti’nin Genel İdare Kurulu’nun konuyu değerlendirmesini ve alacakları kararı bekliyoruz. Alacakları her iki karara da son derece saygılıyız. Ama ben sonucun olumlu yönde olmasını temenni ediyorum” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, kurultay süreci sonrası partinin durumunun ele alınması ve yerel seçim stratejilerinin belirlenmesi amacıyla Manavgat ilçesinde düzenlenen kamp için Antalya’ya geldi.

Havalimanında çok sayıda partili tarafından coşkuyla karşılanan Özel, ardından CHP İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Özel, Meral Akşener ile dün yerel seçimler üzerine yaptıkları görüşmeye ilişkin gazetecilere açıklama yaptı.

“İYİ PARTİ’NİN VERECEĞİ KARARI BEKLİYORUZ”

Özgür Özel, “Sayın Akşener ile dünkü açıklamada ifade ettiğim gibi son derece sıcak, son derece yapıcı görüşme gerçekleştirdik. Pazartesi günü İYİ Parti’nin Genel İdare Kurulu’nun konuyu değerlendirmesini ve alacakları kararı bekliyoruz. Alacakları her iki karara da son derece saygılıyız. Ama ben sonucun olumlu yönde olmasını temenni ediyorum. İYİ Parti’nin kendi örgütünün değerlendirmesini benim yorumlamam siyasi nezakete sığmaz. Kendileri değerlendirecektir” dedi.

PARTİLİLERE HİTAP ETTİ

Kurultay süreci sonrası partinin durumunun ele alınması ve yerel seçim stratejilerinin belirlenmesi amacıyla Manavgat ilçesinde düzenlenen kamp için Antalya’ya gelen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partililere hitap etti.

130 milletvekili ile Manavgat’ta kampta olacaklarını belirten Özel, “Eğer Antalya’ya ayak bastıysak önce babaevine gideceğiz. Burası CHP’nin evidir. Sadece CHP’lilere ait değildir. Herkes babaevinde doğar, büyür ama kimi ırakta oturur, kimi yakına gelir. Herkes bilir ki başım sıkışırsa babaevinde bana bir yer vardır. Bu babaevinin tapusu ne Özgür Özel’in ne başkasının. Bu baba evinin tapusu sadece Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ündür” dedi.

KURULTAYDAN SONRA ÜYE ARTIŞI

Kurultayın ardından partiye özellikle gençlerden ciddi üye katılımı olduğunu söyleyen Özel, “Burası Türkiye’nin gözbebeği bir yer. Turizmin ve çalışanlarının sorunları var. Oteller kapanıyor, boş sezonla birlikte işten çıkarmalar başlıyor. Evi geçindirmenin zorluğuyla karşı karşıya kalan 10 binlerce emekçi var. Sosyal devlet, emekçisini böylesine hayat pahalılığının ve yüksek kira artışlarının olduğu bir dönemde yüzüstü bırakamaz. Turizm Bakanına ve iktidara sesleniyoruz; turizm emekçilerinin bu kış desteklenmesi lazım” diye konuştu.

‘KİRA İÇİN DESTEK VERİLSİN’ TEKLİFİ

Yüksek kira sorunu ile ilgili teklif vereceklerini belirten Özel, “Limon ve portakal dalında kaldı, toplanamıyor. Biz Hatay için CHP’li büyükşehir belediyelerini harekete geçirdik. Antalya’da da narenciye üreten bütün şehirlerde bu sorun var. TMO’nun narenciye üreticisine elini uzatması gerekiyor. Yabancılar geliyor, Türkiye’de konut alıyorlar. 400 bin dolar karşılığı ay yıldızlı bayrağın üzerinde olduğu pasaportu yabancılara veriyorlar. Bu durum Antalya’da konut fiyatlarını artırdı. Antalya’ya gelen devlet memurları, esnaf bu kiralarla baş edemiyor. Bunu bütçe görüşmelerinde de teklif edeceğiz. Büyükşehirlerde konut fiyatları bu kadar tırmanmışken, mutlaka bir destek verilmesi gerekiyor. Bunu istiyoruz ve seslendireceğiz” dedi.

‘EN BÜYÜK BEKA SORUNU GENÇLERİN GELECEĞİNİ BAŞKA ÜLKELERDE GÖRMESİ’

CHP’nin ezilen, yukarıdan bakılan kişilerin partisi olduğunu söyleyen Özel, “Burası dünyanın en güzel ülkesi. Herkes bu ülke üzerinde hayal kuruyor. Bu ülkenin gençleri dünyanın başka ülkelerinde hayal kuruyor. Birilerinin her seçimde dile getirdiği beka sorunu, bu ülkenin en büyük beka sorunu, gençlerinin geleceğini başka ülkelerde görmesi, oralarda aramasıdır. Gençlere söz veriyoruz; bu ülkeyi sizin hayallerini kuracağınız, gelecekte yaşayacağınız, demokratik güçlü bir ülke haline getireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’ni Avrupa Birliği’nin tam üyesi haline getirip gencimiz elindeki pasaportuyla istediğinde gittiği, istediği yerde okuduğu ama istediğinde geldiği bir ülke haline getireceğiz. Bu ülkeden umudu kesmeyin. Bu ülke umudun ülkesidir, CHP umudun partisidir” diye konuştu.

Özel, konuşmasının ardından parti binasında milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe başkanları ile görüştü. Görüşmenin ardından Özel ve beraberindeki heyet Manavgat’a gidecek.

NE OLMUŞTU?

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, genel başkan seçildikten sonra ilk kez ziyaret ettiği İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e 31 Mart seçimleri için seçim işbirliği önerisi götürdü.

İYİ Parti Genel İdare Kurulu’nun (GİK) 81 ilde seçimlere tek başına girme kararına saygılı olduklarını belirten Özel Akşener’e, bu kararın gözden geçirilip geçiremeyeceğini sordu.

Akşener ise öneriyi GİK’in onayına sunacağını belirterek, “Biz, MHP’nin aksine, demokratik bir partiyiz. Geçmişte ‘masaya otur veya kalk’ diyen de GİK’ti. O yüzden GİK ne derse onu yapacağım” yanıtını verdi.

Paylaş