HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: Amasra’daki maden faciası kaza değil, göz göre göre gelen cinayettir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: Amasra’daki maden faciası kaza değil, göz göre göre gelen cinayettir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında konuşuyor.

Buldan’ın açıklamasından satır başları şöyle:

“(Amasra’daki maden faciası) Bu kesinlikle bir kaza değil, göz göre göre gelen cinayettir. Hayatların yok olup gitme nedeni denetimsizlik, cezasızlık, kâr hırsıdır. AKP-MHP iktidarının yönetim zihniyetinin bu ülkeyi nasıl işçi mezarlığına çevirdiğine tanığız. Bir yıl içinde 1359 işçi hayatını kaybetti. AKP Genel Başkanı, bütün boyutlarıyla soruşturulacağını söylüyor ve kader planı diyerek katliamı meşrulaştırma çabasına giriyor.

“Cezasızlık politikası maden şirketlerini cesaretlendiriyor. Sayıştay denetimlerinde tespit edilen risklerle ilgili olarak Türkiye Taş Kömürü İşletmesine uyarılarda bulunulmuş ama gereken yapılmadı. İşçinin canı azalabilir ama kâr azalmasın! Bu iktidarın zihniyeti budur.

“AKP Genel Başkanı hamdolsun 24 saat geçmeden 41 şehidimize ulaştık dedi! Konuştukça batıyorlar! 41 can yaşamını yitirmiş, sizin hesabınız onlara ulaşım saati! Bari konuşmayın, susun, bu kadar canın yitirilmesine saygı duyun!

“Yaşamını yitiren bir madencinin eşi, ‘Bu bir cinayettir, üzerini örtmeyin’ diye haykırdı, biz de söz veriyoruz; Amasra’yı unutmayacağız, unutturmayacağız, üzerinin örtülmesine izin vermeyeceğiz. İktidarın kurduğu sömürü karteline karşı emekçilerin yönettiği düzeni yaratmak zorundayız.”

Paylaş