Gözaltına alınan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar tutuklandı

Gözaltına alınan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar tutuklandı

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar ‘Türk milletini alenen aşağılama’ suçundan gözaltına alınmıştı. İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü’ndeki ifade işlemeleri sonrası adliyeye sevk edilen Kolivar, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla tutuklandı.

İstanbul’da katıldığı bir televizyon programında kullandığı ifadeler nedeniyle hakkında “Türk milletini, devleti, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçundan başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar hakkında tutuklama talep edilmişti.

Gözaltındaki işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye sevk edilen Kolivar, geçmişte yaptığı sosyal medya paylaşımları nedeniyle “Cumhurbaşkanlığına hakaret” suçlamasıyla tutuklandı.

“EKMEK SAĞLIĞA ZARARLI DEMEK İSTEDİM”

Kolivar’ın Emniyet’te verdiği ifade de ortaya çıktı. Buna göre Kolivar ifadesinde, “Benim merkezi hükümetle herhangi bir sorunum yoktur. Benim sorunum ilçe belediyeleriyle. İlçe belediyeleri ruhsatsız fırınlara izin veriyor. Ben ‘Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir’ derken, ekmeğin sağlığa zararlı olduğunu anlatmak istedim. Ekmeğin fazla tüketilmesi halinde insanlara zarar vereceği yönündedir. Benim sözlerimde kesinlikle Türk toplumu hedef alınmamıştır. İfadelerim toplumca yanlış anlaşılmıştır. Sözlerimde genelleme yaptım. Bir Karadenizli olarak Türk toplumuna hakaret edecek karakterde değilim” dedi.

“SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUZ”

Cihan Kolivar’ın avukatı Bilge Çiftçi adliye önünde konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Çiftçi, “Cihan bey dün gece halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçundan gözaltına alındı. Gözaltı kararına itiraz ettik ancak bugünkü ifadesinden sonra geçmiş tarihli sosyal medya paylaşımları nedeniyle Cumhurbaşkanlığına hakaretten bir soruşturma daha eklendi dosyasına ve tutuklamaya sevk edildi. Tutuklamanın sevk maddesi olarak cumhurbaşkanına hakaret gösterildi. Cihan Kolivar, Marmara cezaevine naklediliyor. Yasal süreç içinde itirazlarımızı yapacağız” ifadelerini kullandı.

Çiftçi sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Atılan paylaşımların eleştiri niteliğinde olduğunu kendisi de dile getirdi. Paylaşımlarında kişiye yönelim yok sözler itibariyle. Genel cümleler kurdu ancak ne yazık ki Cumhurbaşkanı’na hakaret yorumuyla dosyaya intikali gerçekleştirildi. Suçlamaları kabul etmiyoruz, hakaret söz konusu değildir.”

NE OLMUŞTU?

Katıldığı bir televizyon programında kullandığı “Ben ekmeği temel gıda maddesi saymıyorum. Ekmek aptal toplumların gıda maddesidir. Bizim toplum ekmek ile doyduğu için böyle 20 senedir başında yöneticiler duruyor” ifadeleri nedeniyle hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 301/1 maddesi uyarınca “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılamak” suçundan resen soruşturma başlatılan Kolivar, polis ekiplerince gözaltına alınmıştı.

Paylaş