Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan “Erdoğan ve Esad görüşecek mi” sorusuna yanıt

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan “Erdoğan ve Esad görüşecek mi” sorusuna yanıt

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruya, “Yarın öbür gün ülkemizin çıkarları gerektirdiğinde belki bu görüşmede olabilir, olmayabilir ama şu anda hemen bugünden yarına böyle planlanmış bir şey yok” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 24 TV’de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Kalın, Rusya- Ukrayna savaşı, Türkiye-Yunanistan gerilimi, Libya ile imzalanan hidrokarbon anlaşması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Esad arasındaki olası görüşme hakkında açıklamalar yaptı.

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esad ile görüşecek mi?” sorusuna yanıtında şu ifadeleri kullandı:

“Böyle bir arayışın içerisinde değiliz ama Cumhurbaşkanımız hep şunu söyler, ‘Diplomaside kapıyı kapatmak diye bir şey olmaz.’ Yarın öbür gün ülkemizin çıkarları gerektirdiğinde belki bu görüşme olabilir, olmayabilir ama şu anda böyle planlanmış bir şey yok”

Kalın’ın açıklamalarının tamamı şöyle:

“Rusya- Ukrayna savaşında, Türkiye birçok meselede önemli adımlar attı. Gelinen aşamada buradaki rolü ne olacak? İstanbul’da, Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin bir araya getirilmesi Astana’da görüşülecek mi?” sorusuna Kalın, “Biz, öncelikle diplomasinin kapısını açık tutmak istiyoruz. Savaş şiddetlenince ki şu anda maalesef şiddeti artacak gibi görünüyor. ‘Artık diplomasinin zemini kalmadı’ diye düşünenler genelde yanılırlar. Tam tersine diplomasi böyle dönemlerde daha da önemli hale gelir.” yanıtını verdi.

“ABD’nin Rusya-Ukrayna savaşının devam etmesini istediğini görüyoruz. Burada rollerin değiştiği, Rusya’nın ‘gelin oturalım, konuşalım’ dediği yerde, Ukrayna’nın ‘hayır, istemiyoruz, çünkü siz, bize saldırıyorsunuz’ cümlesinin arkasında ABD ya da Batı olabilir mi?” sorusu üzerine Kalın, “Bu savaşın iki boyutu var. Birinci boyutu Ukrayna topraklarında yaşanan işgal ve ilhak. Bunun sonlanması, çatışmaların durması lazım. Bunda bir şüphe yok. Bunun yolu da daha fazla savaş değil, müzakere, diplomasi.” ifadelerini kullandı.

Savaşın ikinci boyutunun daha geniş bir jeopolitik zeminde gerçekleştiğini belirten Kalın, “Burada da Rusya ile Batı arasında farklı bir hesaplaşma, bir karşı karşıya gelme var.” dedi.

Türkiye-Yunanistan gerilimi
“Yunanistan meselesi son dönemde rahatsız edici dereceye geldi. Yunanistan, ABD’den aldığı destekle ‘yangın söndürme tatbikatı’ adı altında bir askeri tatbikat yapıyor. Yunanistan, Ukrayna olma yolunda mı? Bizi de Rusya kılıfına mı sokacaklar? Böyle mi düşünülüyor?” sorusu üzerine Kalın, Yunanistan’ın bir süredir Türkiye karşıtlığı bir proje yürüttüğünü, ancak bunun başarısız olduğunu söyledi.

Yunanistan’ın kendi güç ölçeği çerçevesinde Türkiye ile nasıl bir ilişki içinde olacağını yeniden tanımlaması gerektiğini vurgulayan Kalın, Yunanistan’ın bazı güçleri arkasına alarak, Türkiye karşıtı lobileri harekete geçirerek alabileceği mesafenin belli olduğunu kaydetti.

Libya-Türkiye arasında hidrokarbon anlaşması
Yeni hidrokarbon anlaşmasının Libya ve Türkiye’nin ortak deniz sahalarında ve uluslararası sularda ortak arama-tarama, sondaj çalışmaları yapılmasını karara bağlayan bir anlaşma olduğunu ifada eden Kalın, “Gayet meşru, kimsenin deniz sahasıyla ihtilaf içerisinde olmayan, Türkiye’de yahut Libya açıklarında veya uluslararası sularda arama-tarama, sondaj çalışmaları yapması için ahdi zemin oluşturan son derece önemli bir anlaşma.” dedi.

Türkiye’nin arama-tarama faaliyetleri bakımından imkan ve kabiliyetlerini arttırdığını vurgulayan Kalın, şöyle konuştu:

“Aynı savunma sanayinde olduğu gibi bu gözden kaçıyor bazen ama bizim şu anda iki arama-tarama, 5 sondaj gemimiz var. Bu muazzam bir şey. Bu kapasite o kadar yükseltildi ki, bunu zaten bugüne kadar yapılmamış olması çok büyük bir eksiklik. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkesiniz ama sizin bir arama tarama filomuz yok. Ama hamdolsun şu anda var. Zaten Karadeniz’de bulundu, arkası gelecek. Muhtemelen Karadeniz’de inşallah kapasite artırımı olacak.”

“Erdoğan ve Esad görüşecek mi?”
“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esad ile görüşecek mi?” sorusu üzerine Kalın, “Şimdi, şu anda böyle bir siyasi zemin yok. Böyle bir arayışın içerisinde değiliz ama Cumhurbaşkanımız hep şunu söyler, ‘Diplomaside kapıyı kapatmak diye bir şey olmaz.’ Kendisinin talimatlarıyla istihbarat başkanı görüşüyorlar, konu bazlı zaten görüşmeler yapıyorlar. Bunu kendisi de bir müddettir söylüyor. Bunun dışında kendisinin bize, ‘siyasi kanaldan görüşmeler yapın.’ tarzında bir talimatı olmadı ama onu bir ihtiyat kaydı olarak koydu. Yarın öbür gün ülkemizin çıkarları gerektirdiğinde belki bu görüşmede olabilir, olmayabilir ama şu anda hemen bugünden yarına böyle planlanmış bir şey yok. Bizim Suriye konusundaki bakış açımız da belli. Orada şeffaf, uluslararası hukuka uygun, kucaklayıcı ve kuşatıcı, seçim yapmak suretiyle bir hükümetin işbaşına gelmesi, bu iç savaşın sona erdirilmesi ve Suriye’de şartlar olgunlaştığı zaman da Türkiye’deki mültecilerin ülkelerine geri dönmesi. Bunu da Birleşmiş Milletler parametreleri çerçevesinde yani gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde yapmalarını sağlayacak çalışma devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

————————

Avrupa Siyasi Topluluğu için bulunduğu Prag’da basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile ilişkiler konusunda, “Vakti saati geldiğinde biz Suriye’nin Başkanı ile de görüşme yoluna gidebiliriz. Şu an itibarıyla zaten alt düzeyde görüşmeler yapılıyor.” demişti.

Paylaş