CHP’li Ali Mahir Başarır: Gidene gitme demeyiz, ille de bizimle ittifak yap da demeyiz

CHP’li Ali Mahir Başarır: Gidene gitme demeyiz, ille de bizimle ittifak yap da demeyiz

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Biz ittifak sisteminden vazgeçtik. İttifak sistemiyle yol yürümeyeceğiz” açıklamasıyla ilgili “Biz gidene gitme demeyiz, ille de zorla gel bizimle ittifak da yap demeyiz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, TBMM’de bugün düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başarır, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ittifakla ilgili açıklamalarının anımsatılması üzerine “Hayırlı olsun. Kesin böyle bir kararı varsa yapacak hiçbir şey yok. Bir parti böyle bir karar veriyorsa, tek başına yürüyecekse yürüyecektir. Biz gidene gitme demeyiz, ille de zorla gel bizimle ittifak da yap demeyiz. Siyasi partiler bu tip kararlar verebilirler. Bunda da özgürlerdir. Ama yarın, 31 Mart’tan sonra 2024. Çok çok farklı bir sonuç çıkabilir. Çok başarısız olabilirler, çok başarılı olabilirler. Bunun da bedelini kendi tabanlarına ve halka verirler diye düşünüyorum” dedi.

Başarır, CHP’nin İzmir ve Konya kongrelerinde yaşanan olaylara ilişkin “Bizleri de üzdü ama bir hatırlayın, son 1 yıl içinde AKP’nin de İyi Parti’nin de kongrelerinde çok sert tartışmalar oldu. Liste tartışmaları oldu. Maalesef bu tip kongrelerde tüm partilerde bu tartışmalar oluyor. Benim dileğim ve muradım olmaması. Bunu bir yere bırakalım. Bu konuda blok ve çarşaf liste delegenin vereceği karardır. Ben çarşaf listeyi isterim, daha geniş bir alanda uzlaşı ile sonuç vereceğini düşünüyorum. Ama sonuçta 2 yöntem de önemli yöntem. 2 yönteme de kararı il ve ilçe delegeleri, kurultayda da kurultay delegeleri veriyor” diye konuştu.

Paylaş