Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden HDP Eş Genel Başkanı seçildi

Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden HDP Eş Genel Başkanı seçildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5. Büyük Kongresi’ni “Çözüm biziz, sözümüz var” sloganıyla topladı. Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’nin alacağı tavır iki eş genel başkanın gündemindeydi. Mesajların ve açıklamaların ardından başlayan ve yaklaşık iki saat süren oy verme işleminin ardından HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar 796 delegenin oyuyla yeniden eş başkan olarak seçildi. Kongrede Parti Meclisi ile Merkezi Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu’nun yeni üyeleri de belirlendi. MYK ve komisyonlarda görev yapan 11 isim, yeni üyeler arasında yer almadı.

Halkların Demokratik Partisi’nin 5. Olağan Büyük Kongresi, Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleştiriliyor. 1050 delegenin oy kullanacağı kongrede 100 kişilik asil, 50 kişilik yedek ve 30 kişilik fahri Parti Meclisi (PM) üye listeleri seçilecek. Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’la yola devam edilecek.

‘Çözüm biziz, sözümüz var’ şiarıyla düzenlenen kongreye binlerce kişi katıldı; Kürtçe ve Türkçe ‘Ayrımcılığa karşı engelsiz yeni yaşam’, ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’, ‘Gazetecilere özgürlük, özgür basın susturulamaz’, ‘Demokrasi ittifakı ile üçüncü yol’ gibi pankartlar yer aldı.

Pervin Buldan ve Mithat Sancar, kongrede yaptıkları konuşmalarda AKP’nin çatışmacı politikalarına karşı çıkarken Kürt sorununun kalıcı çözümü konusunda muhalefet partilerine çağrıda bulundular.

Buldan, partisinin ‘salt nehri geçmek üzere yapılan hiçbir hesapta köprü olmayacağını’ dile getirdi. Sancar da parlamento seçimlerinde kendi yollarını izleyeceklerini, cumhurbaşkanlığı seçimindeyse belirledikleri şartlar çerçevesinde muhalefetle birlikte ortak aday belirleme seçeneğine açık olduklarını söyledi:

“Bizler kamuoyunun önünde açık, şeffaf görüşme yapılması halinde, tutumumuzu duyurduğumuz ilkeler çerçevesinde ortak aday fikrine açığız. Eğer bu çağrımıza karşılık alamazsak, seçimlere kendi adayımızla girme seçeneği de önümüzde duruyor.”

‘SEÇİMLER YAKLAŞIKÇA ‘HDP, İKTİDARLA ANLAŞACAK’ GİBİ ZIRVALAR TEDAVÜLE SOKULUYOR’
Sancar, ‘HDP, iktidarla anlaşacak’ minvalindeki iddialara da çok sert tepki gösterdi. Bunları ileri sürenlerin siyasetten anlamadığını dile getiren Sancar, “Bu milyonlar, demokrasi ve barış mücadelesinin en dinamik gücüdür. Bu güç dikkate alınmadan ülkeye ne demokrasi ne adalet ne de barış gelir. Seçimler yaklaştıkça iktidarla anlaşmak gibi zırvalar tedavüle sokuluyor, bizler töhmet altında bırakılacağız. Bunları ortaya atanlara bakın, fikrinizi kolayca belirlersiniz zaten” diye konuştu.

PERVİN BULDAN: KİMSENİN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKMEDİK
Kongrede sözü ilk olarak HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan aldı. Kürt sorununun bir hakikat olarak ülkenin ve siyasetin önünde durduğunu belirterek şunları kaydetti:

“- Kimsenin önünde diz çökmedik. Kimseye biat etmedik bundan sonra da kimseye diz çökmeyeceğimize, biat etmeyeceğimize sizlerin huzurunda söz veriyoruz.

‘ÖCALAN’IN ÇAĞRISINA AĞIR TECRİTLE KARŞILIK VERİLMESİ ÇÖZÜMSÜZLÜK KAOSUNU BÜYÜTÜR’
– ‘Bir haftada çatışma ihtimalini ortadan kaldırırım’ diyen Sayın Öcalan’ın çağrısına ağır tecritle karşılık verilmesi çözümsüzlük kaosunu daha da büyütür. Tecritte ısrar, İmralı sistemiyle Türkiye’yi siyasi ve ekonomik olarak her yönüyle kontrol altında tutan uluslararası çözümsüzlük hattına hizmet etmektedir. Bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir. Bir 100 yıl daha aynı acılarla böyle devam etmeyecektir.

– Savaş ve ilhak politikalarınızla, Kürt karşıtı dış politikalarınızla Kürt sorunu gerçeğini ortadan kaldıramayacaksınız. Ortadoğu ve Suriye, sizin Kürt düşmanlığı zihniyetinizle değil, Kürt halkının bir arada yaşama isteğiyle kurduğu ittifaklarla devam edecektir.

AKP’YE MESAJ: SİZLER GİDİCİSİNİZ, GİDECEKSİNİZ
– (AKP’ye) Sizler gidicisiniz, sizler gideceksiniz. Bu ülkeyi halklarımız yönetecek, HDP ve ittifakları yönetecek. Bu ülkenin bir sahibi var. Bu ülkenin sahibi bizleriz, emekçi halklarımızdır.

– Herkesin hakça bölüştüğü, emeğinin karşılığını aldığı, üretenin, emekçinin söz ve karar sahibi olduğu, kadın yoksulluğunun son bulduğu müreffeh bir ülkeyi ve sosyal devleti, sosyal devleti, adaleti hep birlikte tesis edeceğiz.

‘HER GÜN ADALETSİZLİK ÜRETEN, KAYYUMCU, HUKUK TALANCISI İKTİDARI KESİNLİKLE GÖNDERECEĞİZ’
– Gezi aileleri için, 480 gündür direnen Emine Şenyaşar için, Cumartesi Anneleri için, Çorlu aileleri için, Soma aileleri için, Roboski aileleri için, erkekler tarafından katledilen ve şiddete uğrayan tüm kadınlar için adaleti aranır değil, yaşanır hale getireceğiz. Sözümüz var, sorunu kaynağında çözeceğiz. Her gün adaletsizlik üreten gaspçı, kayyumcu, hukuk talancısı iktidarı kesinlikle ama kesinlikle göndereceğiz.

‘HDP BU SEÇİMLERİN VE SONRASINDAKİ SÜRECİN TEMEL BELİRLEYENİDİR’
– Önümüzde önemli seçimler var. Bu seçimler kimin cumhurbaşkanı olacağı seçimi değildir. Asıl olan, kriz üreten bu sistemin değiştirilmesidir. HDP bu seçimlerin ve sonrasındaki sürecin temel belirleyenidir. 27 Eylül deklerasyonumuzda ilkelerimizi net bir biçimde ortaya koyduk. Aynı noktada olduğumuzun altını çizmek istiyorum. Biz halkımızın ve ülkenin gündemindeki yakıcı sorunlara ve bunların kalıcı çözümüne odaklıyız. Türkiye halkları kriz iktidarına da restorasyon siyasetine asla mahkum ve muhtaç değildir.

‘HDP SALT NEHRİ GEÇMEK ÜZERE YAPILAN HİÇBİR SİYASİ HESAPTA KÖPRÜ OLMAYACAK’
Kendisini yeni bir gelecekte görmek isteyenlerin duracağı yer, duracağı nokta Halkların Demokratik Partisi’dir. HDP salt nehri geçmek üzere yapılan hiçbir siyasi hesapta köprü olmayacaktır. Bizler başka bir yol var diyoruz, o yol da HDP’nin kararlılıkla savunduğu üçüncü yoldur. O da tüm demokrasi gçleriyle bilikte yol alacağımız demokratik ittifaktır. Demokrasi ittifakı aynı zamanda savaş karşıtı mücadele ortaklığıdır. Emeğin mücadele birliğidir. Kadınların mücadele ittifakıdır.”

MİTHAT SANCAR: BOŞUNA UĞRAŞIYORLAR, BOŞ HAYALLER PEŞİNDE KOŞUYORLAR
Buldan’ın ardından sözü, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar aldı. İktidarın ve etrafındakilerin rant saldırılarına karşı duran tüm kesimleri selamlayarak konuşmasına başlayan Sancar, kongredeki kalabalığa dikkati çekerek “Partimize, yoldaşlarımıza, halkımıza karşı düzenlenen bütün kumpaslara, tertiplere, operasyonlara gerekli cevabı bu coşkulu kalabalık ve gözü bizde olan milyonlar çok net biçimde veriyor. Buradan taşan ses, mutlaka sözümüzü bu ülkenin bütün emekçilerine, ezilenlerine ulaştıracaktır. O nedenle bu kongre, bu kalabalık, bu kararlılık, bu cesaret, bu adanmışlık, saraydakilere diyor ki ‘Bizi bu mücadeleden, bu birliktelikten vazgeçiremezsiniz.’ Çünkü bizim fikriyatımız çok güçlüdür, bu dava çok haklıdır. Bu nedenle mutlaka kazanacağız arkadaşlar” ifadesini kullandı.

Ardından Kürt sorununun çözümüne değinen Sancar, şöyle konuştu:

“- Özellikle vurguluyoruz, çözümün yönetemi savaş, şiddet, çatışma olamaz. Çözüme ve barışa ancak ve ancak diyalog, müzakere ve demokratik siyasetle ulaşılabilir. Hep yüzleşme, hep hakikat diyoruz. Bu hakikatin mutlaka görülmesi gerektiğinde ısrar ediyoruz. Çözümdeki ısrarımız sadece tabanımızın büyük çoğunluğunun Kürtlerden oluşmasından kaynaklanmıyor. Kürt sorununun demokratik yollarla çözülmesinin inkar, imha ve asimilasyon politikalarından vazgeçildiği bir ülkenin bu topraklara huzur, refah ve özgürlük kazandıracağına inanıyoruz. Bu nedenle sürekli barış diyoruz, ısrarla büyük barışı savunuyoruz.

‘HEDEFİMİZ, TOPLUMSAL MUTABAKATLA HAYATA GEÇİRİLECEK BİR BARIŞ SÜRECİ’
– Hedefimiz, toplumsal mutabakatla hayata geçirilecek bir barış sürecidir. Meclis’in merkezde olmasını neden istiyoruz? Çünkü Meclis, sürecin güvencesini oluşturacaktır ve şeffaflığı sağlayacaktır. Bunlar olmadan barış süreçlerini çözüme götürmek ve yerleştirmek, kalıcı kılmak mümkün değil. Birkaç adım atılabilir, çok öyle zor adımlar değil bunlar.

ÇÖZÜM İÇİN ÖNERİLERİNİ SIRALADI
– Bizler şunları öneriyoruz; Eşit yurttaşlığın güvence altına alınması, anadil başta olmak üzere kimlik haklarını tanınması, yerel demokrasinin kabul ve inşa edilmesi, tüm siyasi mahkumiyetlerin ve davaların sonuçlarıyla birlikte derhal ortadan kaldırılması, siyasi irade ve kazanımlara yönelik gasplara, başta belediyeler olmak üzere her alandaki kayyum rejimine son verilmesi.

– Bunların müzakere edilip hayata geçirileceği yer en başta Meclis olmalıdır. Bunları topluma mal etmek için de güçlü bir barış ve çözüm iradesi gereklidir. HDP bütün bu konularda temel aktördür, kurucu güçtür. Üzerine düşen her türlü görevi ve sorumluluğu yerine getirmeye hazırdır.

‘TECRİTE SON VERİLEN, ABDULLAH ÖCALAN’IN NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜ KAMUOYUNUN ÖĞRENMESİNİ SAĞLAYACAK İMKANLARI SAĞLAYIN’
– Hükümeti açıkça uyarıyoruz; tecrit üzerinden oyun oynamayın. Bu denli hayati bir meseleyi siyasi ikbal meselelerinize alet etmeyin. İmralı adına söz kurmayın, halkı yanıltmaya çalışarak afaki gündemler yaratmayın. Tecrite son verin. Abdullah Öcalan’ın ne düşündüğünü kamuoyunun öğrenmesini sağlayacak ve esasen hakkı olan bütün imkanları sağlayın. Muhalefet partilerine de seslenmek istiyorum, tecrit meselesi iktidarın manipülasyonlarına terk edilemeyecek kadar çizgidir.

‘KALICI İTTİFAK’ ÇAĞRISI
– Geçici değil, seçime dönük değil, ortak mücadele zemininde buluşan, uzun soluklu, kalıcı bir ittifak oluşturacağımız taahhüt ettik. Demokrasi ittifakı toplumsal ve siyasal muhalefetle, emek, ekoloji, kadın ve gençlik hareketleriyle en geniş birlikteliği kurmanın, değişim ve dönüşümün öncüsü olmanın, bu topraklarda yaşayan herkesin kendi yaşamlarını arzu ettikleri gibi kurmalarının zeminini yaratmanın adresidir.

‘HDP TABANINI BİR SAYI OLARAK GÖRENLER NE SİYASETTEN ANLIYORLAR NE TARİH BİLİYORLAR’
– Kürtler başta olmak üzere HDP tabanını seçim hesaplarında bir sayı olarak görenler ne siyasetten anlıyorlar ne de tarih biliyorlar. Bu milyonlar, demokrasi ve barış mücadelesinin en dinamik gücüdür. Bu güç dikkate alınmadan ülkeye ne demokrasi ne adalet ne de barış gelir. Seçimler yaklaştıkça iktidarla anlaşmak gibi zırvalar tedavüle sokuluyor, bizler töhmet altında bırakılacağız. Bunları ortaya atanlara bakın, fikrinizi kolayca belirlersiniz zaten.

MUHALEFETE MESAJ: ÇAĞRIMIZ KARŞILIK BULMAZSA KENDİ ADAYIMIZLA SEÇİME GİRERİZ
– Değerli yoldaşlarım, parlamento seçimlerine nasıl gireceğimizi söyledik zaten. Hedefimiz, halkların, ezilenlerin, dışlananların ortak iradesini parlamentoda en güçlü şekilde temsil etmek olacak. Bu hedefte en ufak tereddüdümüz yok. Cumhurbaşkanlığı seçimindeyse yine tutumumuz açık. Bizler kamuoyunun önünde açık, şeffaf görüşme yapılması halinde, tutumumuzu duyurduğumuz ilkeler çerçevesinde ortak aday fikrine açığız. Eğer çağrımız karşılık bulmazsa, seçimlere kendi adayımızla girme seçeneği de önümüzde duruyor. Ulaşabileceğimiz tüm kesimlerle istişare ederek aday belirleyeceğiz. Hedefimiz de en az ikinci tura çıkmak olacaktır arkadaşlarım.”

MUHALEFET PARTİLERİNDEN KİMLER TAKİP ETTİ?
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Bilici ve Yönetim Kurulu üyesi Nuray Sağıroğlu, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen ile Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın ile Genel İdare Kurulu üyesi Süleyman Tekbaş, Yeniden Refah Partisi Engelli Koordinasyon Birim Başkanı Davut Konakçı ile Tek Parti Genel Başkan Vekili Süleyman Yağcıoğlu beraberinde bir heyet ile katıldı.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ
Çok sayıda dernek ve vakıf temsilcileri de kongrede yer aldı. Katılımcı gönderen dernek, vakıflar şöyle: Diyalog Grubu, Yurttaş Girişimi, Hak ve Adalet Platformu, İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Çağdaş Hukukçular Derneği, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Asrın Hukuk Bürosu, Hak İnisiyatifi Derneği, Türkiye Engelliler Konfederasyonu ve Altınokta Körler Derneği, Türkiye Sosyal Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES), Sosyal Araştırmalar Vakfı, Kars İş Adamları Derneği, Ankara Dayanışma Akademisi, Barış İmzacıları, Mülkiyeliler Birliği, Devrimci 78’liler Federasyonu, 78’liler Girişimi, Çerkesya Hareketi, Mustafa Supi Kültür Merkezi, Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu (DGD), Muş Dernekleri Federasyonu, Elih-Batman Dernekleri Federasyonu, İstanbul Bekiran Derneği, Van Dernekleri Federasyonu, Iğdır Dernekleri Federasyonu, Yaşam Ağacı Derneği, KHK Platformu, Denge Denetleme Ağı, KAOS-GL Derneği, Yeni Yaşam Derneği, Artvin Kültür ve Dayanışma Derneği, Kulplular Derneği, Ankara Dersimliler Derneği, Vartolular, Çaldıranlılar, Karakoçanlılar dernekleri, Divriği Kültür Derneği, Ankara Dayanışma Derneği, Hüseyin Gazi Başak Kültür ve Sanat Derneği, Kızılırmak Dernekleri Federasyonu, ANKA-DER, Karala Dergi, Tüketici Hakları Federasyonu, Sosyal Dayanışma ve İletişim Derneği (SODİD), Siirt Şivan Dernekleri Federasyonu, Erzurum Dernekleri Platformu, KAYY-DER, Adyaman, Gergerliler, Kozluklular dernekleri temsilcileri kongreye katıldı.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey üyesi Ahmet Karer Yurdaş, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ve bağlı sendikalar, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanları Şükran Kablan ile Mehmet Bozgeyik, KESK’e bağlı sendikaların genel başkanları, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Genel Başkanı Emin Koramaz, İstanbul Geri Dönüşüme Katkı Derneği, Geri Dönüşüm İşçileri Derneği, İzmir Seyyar Satıcılar Derneği, Pressan Direnişi, TOMİS, Yemek Sepeti Direnişi, Tozkoparan Rantsal Dönüşüme Karşı Mücadele Derneği, Tüm Emekliler Sendikası, 2021 Tüm Emekli Sen üyeleri de kongre salonunda yer aldı.

AVRUPA’DAN ORTADOĞU’YA KATILIM
Katalan Komünist Partisi, Avrupa Sol Parti, EFA (Avrupa Özgür İttifakı) Başkanı, Fransa Yeni Anti-Kapitalist, İsveç Sol Parti, Norveç Yeşil Parti, Norveç SolKurd, Hollanda Sosyalist Partisi, Danimarka Kızıl-Yeşil İttifak, Finlandiya Sol İttifak, Danimarka Kızıl Yeşil İttifak, İsviçre- BastA, İsviçre Emek Partisi, İsviçre Sosyaldemokrat Parti, İspanya Podemos, İtalya Komünist Yeniden Kuruluş Partisi, Hollanda İşçi Partisi, Katalonya Cumhuriyetçi Sol Parti Katonts Parlamentosu, Katalonya Cumhuriyetçi Sol Parti İspanya Senatosu, Katalan Parlamentosu Üyesi ve CUP, Norveç Sosyalist Sol Parti, AP SD grubu, BASK Bildu Dış İlişkiler Sekreteri, Katalan Parlamentosu Üyesi ve CUP Dış İlişkiler üyesi, Bulgarist Sosyalist Partisi, Almanya Sosyal Demokrat Partisi, Portekiz Komünist Partisi Avrupa Parlamentosu, Fransa Sol Parti, Friedrich-Ebert-Stiftung (FES), Fransa Komünist Partisi, İtalya Demokratik Partisi, SYRIZA, AP Sol, Die-Linke, Birleşik Krallık Unite Sendikası, AKPM Birleşik Sol Grup Başkanı,Rosa Luxemburg Stiftung, Birleşik Krallık İşçi Partisi ve EFA’dan katıldı.

HDP kongresine Cezayir İşçi Partisi, Fas Demokratik Yol Partisi, Fas Demokratik Yol Partisi, Fas Birleşik Sosyalist Partisi, Tunus Halkım Akımı Partisi, Filistin Ulusal Girişim Hareketi, Lübnan Komünist Partisi, Mısır Sosyalist Halk Koalisyonu, Ürdün Arap Kadınları, DKY Ortadoğu Kuzey Afrika Sözcüsü/Fas İnsan Hakları Örgütü, Filistin Kadın Komiteleri, Ürdün Halkın Demokratik Partisi, BM Kadın Bölgesel Grubu Üyesi Cezayir Kadın Gözlemevi, Adalet Derneği ve Yemen Eski BM Barış Elçisi, Ürdün Halkın Birliği Partisi PB üyesi, Kuveyt İlerici Hareketi katıldı. Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Hizbî Zehmetkêş, Hizbî şûî Kûrdîstan, Bizûtneweyê Rizgari Demokrati Kurdistan, Yekitiya Parlamentere Kurdistan, Yekitiya Neteweyî Demokrata Kürdistan temsilcileri salonda yerini aldı.

Demirtaş ve Mızraklı’dan mesaj
Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile yerine kayyum atandıktan sonra tutuklanan Diyarbakır Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, kongreye şu mesajı gönderdi:

“Divanı, tüm katılımcıları ve çok değerli halkımızı en içten duygularımızla yürekten selamlıyoruz. Hukuk ve ahlak dışı tüm baskılara ve zorbalıklara rağmen dimdik ayakta durmayı başaran HDP bu kongre ile birlikte çok daha güçlü şekilde yürüyüşüne devam edecektir. Halkımızın iradesini, aklını, vicdanını ve direniş ruhunu hafife alan herkes bugüne kadar yanıldı, bundan sonra da farklı olmayacaktır. Halkımızın öncülüğünde sürdürülen mücadeleye biz de zindanlardan ses olmaya, ses vermeye devam edeceğiz. Bizim kitabımızda teslim olmak, biat etmek, yenilmek yoktur. Zulüm iktidarını alaşağı edip demokrasi, barış ve özgürlükleri sağlayıncaya kadar direnmeye devam diyoruz. Partimizle ve halkımızla el ele, yürek yüreğe bu mücadeleyi mutlaka zaferle taçlandıracağız. Bu vesile ile tüm yönetim kademelerini kutluyor, yeni seçilecek arkadaşlara başarı ve dayanışma dileklerimizi iletiyoruz. Kongremizin tüm halkımıza, dostlarımıza hayırlı olması temennisiyle hepinize sıcak selam, sevgi ve saygılarımızı gönderiyor, özgür yarınlarda yeniden buluşmayı diliyoruz.”

Paylaş