Ahmet Şık’tan SBK açıklaması: Buradan bana çamur bulaşmaz

Ahmet Şık’tan SBK açıklaması: Buradan bana çamur bulaşmaz

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Sezgin Baran Korkmaz’la ilişkilerinin sadece gazetecilik çerçevesinde olduğunu söyledi. Şık, “Buradan bana çamur bulaşmaz” dedi.

TİP İstanbul Milletvekili, gazeteci Ahmet Şık, hakkında ‘kara para aklama’ ve ‘dolandırıcılık’ suçlamalarından soruşturma açılan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz’ın kendisinin de aralarında bulunduğu gazetecilerle ilişkisine dair sosyal medyadaki iddialar üzerine açıklamalarda bulundu. Şık, “Pusuda bekleyen çakallara diyeceğim o ki buradan bana çamur bulaşmaz size de ekmek çıkmaz” dedi.

Ahmet Şık’ın söylediklerinden öne çıkanlar şu şekilde:

Memlekette çoğunluk, sosyal medya çukurundan yayılan zehirle, kendi inanmak istediğine inanıyor ve duymak/okumak istediklerini söyleyen/yazanların peşinden gitmekte tereddüt etmiyor. O yüzden sözüm ‘”karşı taraf”a değil, sadece bizim tarafa.

Müsterih olun, 30 Haziran 2021’de, şimdikine benzer suçlamaları yönelten birine yazdığım yanıtta olduğu gibi Sezgin Baran Korkmaz’la temasım sadece gazetecilik nedeniyledir ki bunun ürününü 11 Ocak 2021’de yayınladım. Meraklısı tekrar okuyabilir ve bu listenin tamamını o bilgiler ışığında yorumlayabilir.

‘SEZGİN BARAN KORKMAZ’LA İLİŞKİMİ AÇIKLAMAYI KAMUSAL BİR ZORUNLULUK OLARAK GÖRÜYORUM’

Listedeki kişiler Korkmaz’la ilişkilerini yazabilirler, bilgi notu olarak yazılanları yanıtlamak isteyebilirler ya da hiçbir ilişkileri olmadığını açıklayabilirler. Bunu göreceğiz. Benim yönümden, listede adımın niçin olduğunu, o listeye adımın hangi niyetle konduğunu bilmeme şu anda imkân yok. Ama Korkmaz’la olan “ilişkimi” tekrar açıklamayı kamusal bir zorunluluk olarak görüyorum. “Tekrar” dememin nedeni bu konuda daha önce yöneltilen ve benzer ithamları içeren bir suçlama yazısına yanıt vermem nedeniyledir.

Linkini eklediğim yazıda da dediğim gibi Korkmaz’la yalısında bir kez yüz yüze, kendisiyle ilgili yazıyı kaleme aldığım sırada ve hakkında soruşturma başlatıldığı dönemde ve yurt dışına kaçtıktan sonra telefonla iletişimimiz oldu.

‘MARKET ALIŞVERİŞ ÇEKİ ALIP HİBE EDEBİLİRSİN’

Kendisiyle görüşmemizde, çevremde ihtiyacı olan öğrenci varsa burs verebileceğini söylemesi üzerine, “Ben ve arkadaşlarım bildiğimiz öğrencilere zaten burs veriyoruz. İlla yardım etmek niyetinde isen yoksullukla mücadele eden, iktidar yanlısı olmayan bir takım kuruluşlara market alışveriş çeki alıp hibe edebilirsin” karşılığını verdim.

‘TEMASLARIM GAZETECİLİK FAALİYETİNİ AŞMADI’

Yani Korkmaz ile temaslarımın hiçbiri gazetecilik faaliyetini aşmadı. Aksi de olamaz. Şimdi, birlerinin aklanmasını sağlarken kirli ilişkilere bulaşmamışlar için itibar suikastına dönüşecek bu listede adımın geçmesinden yola çıkarak “haklı çıkmanın zafer hissini” yaşama telaşına düşenlere ve kendi ahlaksızlıklarını bir başkasının haysiyeti üzerinden aklamaya çalışıp pusuda bekleyen çakallara diyeceğim o ki buradan bana çamur bulaşmaz size de ekmek çıkmaz.

Paylaş