HPV aşısına zam geldi

HPV aşısına zam geldi

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, HPV aşısına zam geldiğini duyurdu. Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan dernek, “Krizin bedelini kadınlara yaşamıyla mı ödeteceksiniz? Bu kez biz ödemiyoruz” ifadelerini kullanarak HPV aşısına gelen zamma tepki gösterdi.

Cumhuriyet’in haberine göre; Human Papilloma Virus (HPV) olarak bilinen virüs, meme kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen kanser türü olan rahim ağzı kanserine neden oluyor. Virüse karşı kullanılan HPV aşısı, yüzde 90’a varan koruyuculuk sağladığı biliniyor. Aşı, çocuk yaştan itibaren hem kadın hem erkeklere uygulanabiliyor. HPV aşısının yüksek fiyatlandırma politikası nedeniyle Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde yaygın bir şekilde kullanılamıyor.

Uygulanan aşıların ücretinin SGK tarafından karşılanması için başvuruda bulunan ve hukuki süreci takip eden Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, bugün HPV aşısına zam geldiğini duyurdu.

Aşının 790 lira 77 kuruş ücreti olduğu görülen sistemde 9 Temmuz itibarıyla 993, 28 TL’ye çıktığı görüldü.

Sosyal medya hesabından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı etiketleyerek gelen zamma tepki gösteren Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği tarafından Twitter hesabından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

“HPV aşısı 993.28 TL oldu. Krizin bedelini kadınlara yaşamıyla mı ödeteceksiniz? Bu kez biz ödemiyoruz, bu kez vergi borçlarını affettiğiniz, halka ait arazileri bol keseden dağıttığınız patronların kapısını çalın. Bizde öfkemizden başka verecek bir şey kalmadı.”

Paylaş