Küresel piyasalar ABD’nin büyüme verileri öncesinde negatif seyrediyor

Küresel piyasalarda, bugün ABD’de büyüme başta olmak üzere yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirim zamanlamasına yönelik belirsizliklerin sürmesi ve ülkenin 10 yıllık tahvil faizlerinin son bir ayın zirvesine çıkmasıyla negatif bir seyir izlenirken, bugün ABD’de büyüme başta olmak üzere yoğun veri gündemi yatırımcıların odağına yerleşti.

Fed’in dün yayımladığı Bej Kitap raporu genel görünümün biraz daha kötüleştiğini ortaya koyarken, koşulların sektörlere ve bölgelere göre değişiklik gösterdiği aktarıldı.

Raporda, “Belirsizliğin ve aşağı yönlü risklerin arttığı yönündeki raporlar arasında genel görünüm biraz daha kötümserleşti.” değerlendirmesinde bulunulurken, fiyatların ise ılımlı bir hızda arttığı ve fiyat artışının yakın vadede ılımlı hızda devam etmesinin beklendiği kaydedildi.

Analistler, bugün ABD’de açıklanacak Gayrisafi Yurt İçi Hasılanın (GSYH), Fed’in önümüzdeki dönemde atacağı adımlara ilişkin sinyaller verebileceğini ifade ederek, ülkede çekirdek kişisel tüketim harcamaları verilerinin de piyasaların yönü üzerinde etkili olabileceğini söyledi.

Söz konusu gelişmelerle birlikte ABD’de tahvil ihalelerine yönelik zayıf talebin ardından ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 7 baz puan artışla yüzde 4,62’den günü tamamlarken, şu sıralarda ise önceki kapanışının hemen altında yüzde 4,61 seviyesinde bulunuyor.

Dün yüzde 0,4 artışla günü 105,1 seviyesinden tamamlayan dolar endeksi, bugün yatay bir seyir izlerken, altının ons fiyatı yüzde 0,2 değer kaybıyla 2 bin 334 dolardan alıcı buluyor.

Bakırın libresi dün yüzde 1,9 değer kaybetmesinin ardından, yeni günde de yüzde 2’ye yakın azalışla 4,68 dolardan işlem görüyor. Yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 32 yükselen gümüşün onsu, son 11 yılın zirvesinden yoğunlaşan kar satışlarının etkisiyle yeni günde yüzde 2,1 düşüşle 31,3 dolar seviyesinde bulunuyor.

Paylaş