Kılıçdaroğlu: Şampiyon Melekler’i, Sinan Ateş’i, Emine Şenyaşar’ı unutmayacağım, sevgili halkım sen de unutma

Kılıçdaroğlu: Şampiyon Melekler’i, Sinan Ateş’i, Emine Şenyaşar’ı unutmayacağım, sevgili halkım sen de unutma

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte depremde İsias Otel’de hayatını kaybeden voleybol takımı oyuncularının ailelerini ziyaret ettikten sonra açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, “Kıbrıslı aileler bir forma da verdiler bu formayı yatağımın yanına koyacağım o melekleri unutmamak için. Şampiyon Melekler’i unutmayacağım. Sinan Ateş’i unutmayacağım. Emine Şenyaşar’ı unutmayacağım, sevgili halkım sen de unutma.” dedi.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte; depremde Adıyaman’da yıkılan İsias Hotel’de hayatını kaybeden Gazimağusa Türk Maarif Koleji kız ve erkek voleybol takımı oyuncularının, KKTC’deki ailelerini ziyaret etti, başsağlığı dileklerini iletti.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde, Adıyaman’daki İsias Hotel’inde konaklayan 31 turist rehberi ve KKTC’li ortaokul voleybol takımı kafilesinden 25’i çocuk 35 kişi ile onlarca insan kişi hayatını kaybetmişti.

KKTC dönüşü açıklama yapan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Eşim Selvi Hanım ve arkadaşlarıyla birlikte Adıyaman’da 65 kişiye mezar olan İsias Otel’in yapımında dere kumu ve çakıl kullanılmıştı. Kuzey Kıbrıslı voleybol takımının çocukları o otelin altında kaldı. Şampiyon Melekler takımı o molozların altında hayatlarını kaybettiler. Açıkça söylüyorum orada bir cinayet işlendi. Bunun başka bir adı yok. Aynı binanın altında 31 tur operatörü de bulunuyordu onlar da hayatını kaybetti. Onlarla da ayrıca görüşeceğim. Değerli arkadaşlarım bugün Kıbrıs’ta 23 aileyi ziyaret ettim. Anneler, babalar, amcalar, halalar, dayılar yüzlerce kişiyle konuştum. Büyük bir acı korkunç bir acı. Allah kimseye böyle bir acı vermesin. Çocukların odalarında mum yanıyor. Herkes feryat içinde. Ama üzülerek ifade edeyim ki bu insanlara tümüyle kulaklarını kapadılar. Başsağlığı dilemeyi bile çok gördüler.

Bizde babası ölene yetim deriz. Annesi ölene öksüz deriz. Peki evlatlarını kaybeden anne ve babalara ne diyeceğiz? Bunun derin ne kadar derin bir acı olduğunu biliyoruz, bunun adı o nedenle yoktur. Ben ve Selvi Hanım bu acıyı çok iyi biliyoruz. O insanların o deprem bölgesinde neler yaşadığını bilerek oraya gittim. Unutmamak lazım ki bu milletin dini dili ırkı her şeyi çocuktur. Çocuk ölünce bir aile ruhen ölür.

Çocukların katilleri belli. Gereğini birkaç ay sonra yapacağımı o ailelere anlatmak için oraya gittim. Allah nasip ederse cumhurbaşkanı olarak hesabını soracağım. Hiç kimsenin ahı yerde kalmayacak. Ailelere şunu da söyledim. Acılarınıza merhem olmaz ama tüm aileleri bir araya getirerek bir vakıf kuracağız. Her bir evladımızın adıyla yüzlerce burs vereceğiz. O çocuklarımızın isimleri sonsuza kadar yaşayacak. Onlar asla ölmeyecek.

Gelelim Türkiye’ye. Bu liyakatsizlik, bu beceriksizlik, bu korkunç rant hırsı 50 bin insanın canını aldı. Yüzyılın felaketi dediler, dün de yüzyılın seli demeye başladılar. Kıbrıslı aileler bir forma da verdiler bu formayı yatağımın yanına koyacağım o melekleri unutmamak için. Şampiyon Melekler’i unutmayacağım. Sinan Ateş’i unutmayacağım. Emine Şenyaşar’ı unutmayacağım, sevgili halkım sen de unutma.”

Paylaş