İmamoğlu davasında flaş gelişme: İşinin zorlaştığı konuşuluyor

İmamoğlu davasında flaş gelişme: İşinin zorlaştığı konuşuluyor

YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davasının hakiminin değiştiği iddia edildi.

Korkusuz yazarı, televizyon yorumcusu Barış Yarkadaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davaya bakan hâkim Hüseyin Zengin’in yerine Mehdi Komşul’un atandığını iddia etti. Yarkadaş, “Komşul’un atanması ile İmamoğlu’nun işinin zorlaştığı yorumu yapılıyor.” bilgisini aktardı.

Yarkadaş konuyla ilgili 19 Temmuz’da yayımlanan yazısında, “1 Haziran 2022 tarihinde İstanbul Anadolu Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, CHP’li İmamoğlu için 4 yıla kadar hapis istenmiş ancak davanın Hâkimi Hüseyin Zengin, uzman görüşünü içeren raporun incelenmesi için dosyayı savcılığa göndermişti. Hâkim Zengin, duruşmayı da 21 Eylül 2022 tarihine ertelemişti. Doğrusu, duruşmanın yapıldığı 1 Haziran günü herkes karar çıkmasını bekliyordu. Hakim duruşmayı erteleyince, adli çevreleri iyi bilen bir dostumu aradım ve ‘Karar neden çıkmadı?’ diye sordum. Yargı çevrelerinde etkili olan kaynağım, ‘Hâkim Bey, belli ki bunaldı. İktidar bu işin bir an önce sonuçlanmasını istiyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Yarkadaş yazısının devamında ise, “Hukukçu kaynağım, “Ekrem Bey’in davasına bakan hâkimin tayinini çıkardılar. Hâkim Bey, Samsun’da görevlendirildi” bilgisini verdi. Ankara’da yaşayan ve adli çevrelerdeki gelişmeleri yakından takip eden kaynağım, “Hâkim Bey bu tayini istemiyormuş. Ancak buna rağmen, duruşmadan iki hafta sonra, 19 Haziran 2022 tarihli kararname ile görev yeri değiştirilmiş” demişti.

Bugün Twitter hesabından söz konusu davaya Mehdi Komşul’un atandığını öne süren Yarkadaş şu ifadeleri kullandı:

“Bir ay önce, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davasına bakan Anadolu Adliyesi 7. Asliye Hakimi Hüseyin Zengin’in itiraz etmesine rağmen Samsun’a gönderildiğini duyurmuştum. Zengin’in yerine Mehdi Komşul atandı. Komşul’un atanması ile İmamoğlu’nun işinin zorlaştığı yorumu yapılıyor.”

İmamoğlu’nun davasına bakması için 7. Asliye’ye atanan Mehdi Komşul aynı adliyede 11. Asliye Ceza Mahkemesinin hakimiydi. Komşul’un 11’den 7’ye atanmasının önünde yasal bir engel yok ama hukukçular bu durumun daha önce Çağlayan’da yaşanan örnekleri hatırlattığını söylüyor.

Paylaş