Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde patlama

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde patlama

İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde düzenlenen bombalı saldırıda 6 kişi yaşamını yitirdi, 2’si ağır 81 kişi yaralandı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan saldırının ilk saatlerinde ilişkin olarak, “Terör kokusu var, bir kadının rol aldığı düşünülüyor” açıklamasını yaptı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, “Kadın olduğunu değerlendirdiğimiz bir saldırganın bombayı patlatması sonucu oluşan bir terör eylemi olduğunu değerlendiriyoruz.” bilgisini paylaştı. Patlamanın bulunduğu alanda polis ekipleri güvenlik önlemi alarak caddeye giriş-çıkış kapatıldı.. RTÜK, İstanbul’daki patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildiğini açıkladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da patlamaya ilişkin soruşturma başlattı.

Erdoğan, “16.20 sularında İstiklal Caddesi’nde meydana gelen bombalı saldırıda vefat eden kardeşlerimize Allahtan rahmet yaralılar acil şifalar diliyorum. Hain saldırının hemen akabinde olay yerine hemen emniyet ve sağlık birimleri sevk edilmiş yaralılarımızın süratle çevredeki hastanelere intikali sağlanmıştır. Devletimizin ilgili birimleri bu kalleş saldırının faillerini ve arkasındaki failleri ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’yi ve Türk milletini terörle teslim alma çabaları dün olduğu gibi bugün ve yarın da hedefine ulaşamayacaktır. Milletimiz İstiklal Caddesi’ndeki olayın önündeki ve arkasındaki tüm unsurlarıyla ortaya çıkartılarak faillerinin hak ettikleri şekilde cezalandırılacağından emin olsunlar. İstanbul Vali’mizden intikal eden rakam 4’ü olay yeri, 2’si ise hastanelerde olmak üzere 6 vefat söz konusu. Yaralı sayımız ise, 53. Bunun dışında çizikti vs. gibi farklı rakamlar gelebilir. Bu rakam valimizden bizzat aldığım rakamdır. Bunlar üzerinde de hastanelerde gerekli müdahaleler yapılmıştır. Yapılıyor. Kısa zamanda bu vatandaşlarımız da taburcu edilecektir.” dedi.

“Burada bir terör kokusu var”
Erdoğan şunları kaydetti:

“Şu an itibariyle ilk incelemelerde, ‘kesin olarak bu terördür’ dersek belki yanlış olur ama ilk gelişmeler, ilk Valimin bize aktardığı bilgi burada bir terör kokusu var. Şu an itibariyle oradaki kaçışmalar falan. Bir kadının bu işte rol oynadığı noktasında ilk tespitler. Gerek İstanbul Emniyet Müdürümüz, gerek kamera incelemeleri bunlar devam ediyor. Bunların sonunda nihai kararı inşallah vereceğiz”

İstiklal Caddesi’ndeki patlama anı öncesinde banka oturan şüpheli dikkat çekti
Büyük bir alev eşliğinde meydana gelen patlama, Taksim Meydanı’ndan Tünel istikametine doğru Demirören AVM’ye gelmeden, Mis Sokak’ın İstiklal Caddesi’ne açıldığı bölgede oldu. İlk bilgilere göre, patlamanın, İstiklal Caddesi’nin iki kenarında dizili olduğu dükkânlarda değil caddenin ortasında olduğu tahmin ediliyor. Görüntülere göre; patlama, İstiklal Caddesi’nde Mango ve Colins mağazalarının açığındaki oturma banklı saksıların önünde meydana geldi, saksılı bankta oturan siyah kıyafetli ve kapüşonlu bir kişinin yanına poşet içinde bir paket yerleştirerek beklediği dikkat çekti.

Taksim İstiklal Caddesi’nde patlama meydana geldiği ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi gönderildi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Twitter hesabından yaptığı ilk açıklamada, “İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 4 kişi yaşamını yitirdi, 38 kişi de yaralandı. Yaralılarımız tedavi altına alınmıştır. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” paylaşımını yaptı.

İmamoğlu: İlgili tüm ekipler bölgede, sağlıklı bilgilendirme yapacağız
Twitter hesabından “İstiklal Caddesi’deki patlama ile ilgili Emniyet ve Sağlık ekiplerimize yardımcı olunması, korku ve paniğe yol açabilecek paylaşımlardan uzak durulması zaruridir. İlgili tüm ekipler bölgede, sağlıklı bilgilendirme yapacağız” paylaşımını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beyoğlu’nda incelemelerde bulundu. İmamoğlu, “İstanbulluların bu anlamda gönlü ferah olsun. Hep birlikte aşarız. Birlikte hareket etmeliyiz ve birlikte süreci yönetmeliyiz, çözmeliyiz. Bu manada devletimizin hangi kurumu olursa olsun hep birlikte sürece dair sorumluluğu alacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.” değerlendirmesini yaptı.

İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı İstanbul’a hareket etti
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, patlamanın ardından programlarını yarıda keserek İstanbul’a hareket etti.

Bakan Koca’dan açıklama
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İstiklal caddesindeki patlamada 6 kişi hayatını kaybetti, 53 yaralımız var. İlk müdahaleler olay yerine ulaşan ekiplerce yapıldı. Yaralıların tedavisi hastanelerimizde devam ediyor. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.” açıklamasını yaptı.

Şişhane tarafında silah sesleri duyulduğunu iddia edildi
halktv.com.tr’de yer alan haberde, Şişhane tarafında silah seslerinin duyulduğu iddia edildi. Polisin bir kişiyi vurduğu öne sürüldü. halktv.com.tr’ye konuşan bir esnaf, “Az önce şu aşağıda 100’e yakın silah sesi duyuldu. Polisler üst üste ateş etti. Kime ateş ettiler bilmiyoruz. 50 60 elden fazla duydum. 1 dakika kadar sürdü” diye konuştu.

Polis yetkilileri: Çatışma yok, havaya ateş açıldı
Konuya ilişkin halktv.com.tr’ye bilgi veren polis yetkilileri, çatışma olmadığını bazı polislerin havaya panik esnasında ateş açtığını söyledi.

RTÜK: Patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildi
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ise patlamaya ilişkin olarak, “Beyoğlu Taksim’de bir patlama haberi aldık. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Lütfen kaynağı belirsiz bilgilere itibar etmeyelim, güvenli kaynaklardan bilgi sahibi olalım. Farkında olmadan yanlış bilgiyi yaymayalım. İstanbulumuza çok geçmiş olsun”dedi. RTÜK, patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildiğini duyurdu.

Soruşturma başlatıldı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Bugün İstiklal caddesinde meydanında gelen patlama nedeniyle İstanbul cumhuriyet başsavcılığımız tarafından soruşturma başlatılmış olup 5 cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir. Ayrıca İstanbul sulh ceza Hakimliği tarafından patlama olayı ile ilgili görsel ve işitsel tüm haber ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik yayın yasağı kararı verilmiştir” denildi.

Sosyal medyadan yapılan olumsuz paylaşımlara yönelik de soruşturma
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İstiklal Caddesi’ndeki patlamayla ilgili sosyal medyadan yapılan olumsuz paylaşımlara yönelik soruşturma başlattı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Soruşturmaları Bürosu tarafından İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamaya ilişkin sosyal medya hesaplarından yapılan olumsuz haber ve paylaşımlara yönelik soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Sosyal medyaya erişim güçlüğü
Patlamanın ardından sosyal medyaya erişim güçlüğü yaşanıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Taksim’de meydana gelen patlama sonrası ortaya çıkan aykırı görüntülere ilişkin sosyal medya platformlarında bant daraltma uygulaması yapıldığını duyurdu.

Paylaş