Açıklama geldi: Erdoğan’ın ziyareti öncesi cemevindeki resimlerin yeri neden değiştirildi?

Açıklama geldi: Erdoğan’ın ziyareti öncesi cemevindeki resimlerin yeri neden değiştirildi?

Cemevi Vakfı yetkilisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında Hacı Bektaş-ı Veli, Hz. Ali ve Atatürk resimlerinin yerlerinin neden değiştiğini aktardı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın Çankaya ve Mamak ilçelerinde bulunan üç ayrı cemevine düzenlenen saldırıdan yaklaşık bir hafta sonra Hüseyin Gazi Cemevi’ne ziyarette bulundu.

Ziyaretteki en büyük tartışma konusuysa, cemevinde Hacı Bektaş-ı Veli, Hz. Ali ve Atatürk’ün resimlerinin bulunduğu yerden kaldırılmasıdı.

Peki neden bu değişiklik yapıldı?

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, Cemevi Vakfı’nın bir yetkilisinin şunları söylediğini aktardı:

“Cemevi’nde solda Atatürk, ortada Hacı Bektaş-i Veli, sağda Hz. Ali’nin duvara çizilmiş yağlı boya resimleri bulunuyordu. Duvar nemlendiği için resimler bozuluyor, ancak bir ressam bulduğumuzda bunlar yeniden düzeltiliyordu. Bu resimler, Cumhurbaşkanı’nın yemekte oturduğu bölümün arkasında kalıyordu. Cemevi’nde tadilat yapılınca, biz de bunu fırsat bilip resimlerin bulunduğu duvarı boyattık.

Resimleri, Cemevinde daha fazla kişinin daha rahat bir biçimde göreceğini dikkate alıp çerçeveletip astırdık. Yeni resim artık duvara yapılmış halde değil, çerçeveli. Resim yerinin değiştirilmesiyle Cumhurbaşkanı’nın bir ilgisi kesinlikle yok. Bu tamamen biz vakıf yönetiminin kararıdır.”

Cumhurbaşkanlığı kaynakları da resimlerinin yerinin değiştirildiğini sonradan öğrendiklerini, bu değişiklikle bir ilgilerinin olmadığını kaydettiler.

 

Paylaş