41 kişinin yaşamını yitirdiği Amasra Taşkömürü İşletmesi’nin müdürü Cihat Özdemir, istifa sorusunu yanıtladı: Bir şey diyemeyeceğim

41 kişinin yaşamını yitirdiği Amasra Taşkömürü İşletmesi’nin müdürü Cihat Özdemir, istifa sorusunu yanıtladı: Bir şey diyemeyeceğim

Türkiye Taşkömürü Genel Müdürü Kazım Eroğlu ve Amasra Taşkömürü İşletme Müessese Müdürü Cihat Özdemir, 41 kişinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı. Özdemir, “İstifa etmeyi düşünüyor musunuz” sorusuna “Şu anda bir şey diyemeyeceğim. Sağ olun” yanıtını verdi.

Bartın Amasra’da Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında 14 Ekim günü akşam saatlerinde eksi 300-350 kotunda “grizu patlaması” nedeniyle meydana gelen faciada 41 madenci yaşamını yitirdi. Faciada yaşamını yitiren Rahman Özçelik’in ablası, “Kardeşim 10-15 gün önce ‘Burada gaz kaçağı var’ demiş. ‘Bizi yakında patlatacaklar’ demiş. Nasıl ihmal oldu?”, Şaban Yıldırım’ın eşi, “İhmal var, yüzde 100 ihmal var. ‘Metan gazı var gibi gözüküyor’ diyordu”, Soner Ak’ın eşi, “‘Gaz kokusu çok var’ diyordu, ‘Ama yapacak bir şey yok’ diyordu. Şef, ‘Bize kömür lazım, sizin keyfiniz lazım değil’ demiş” diyerek patlamada ihmal olduğunu belirtmişti.
Facianın üzerinden 9 gün geçmesine karşın yetkililer görevlerine devam ediyor. Cumhuriyet’ten Mehmet Oflaz’ın haberine göre, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu, “Ben şu anda toplantı halindeyim. Yoğunum. Teşekkür ederim. Sağ olun” dedi. Amasra Taşkömürü İşletme Müessese (ATİM) Müdürü Cihat Özdemir ise “Şu anda meşgulüz” diye konuştu. Özdemir, “41 madenci yaşamını yitirdi istifa etmeyi düşünüyor musunuz” sorusuna da “Şu anda bir şey diyemeyeceğim. Sağ olun” yanıtını verdi.

Paylaş