Yeni dönem 1 Temmuz’da başlıyor! Kiralara ne kadar zam gelecek?

Yeni dönem 1 Temmuz’da başlıyor! Kiralara ne kadar zam gelecek?

Konut kiralarında uygulanan yüzde 25’lik tavan zam oranı 2 Temmuz 2024’te sona erecek.

2022’de 1 yıllığına yürürlüğe giren uygulama, 2023’te bir yıl daha uzatılmıştı. Zam sınırının devam edip etmeyeceği ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Son dönemlerde hem Merkez Bankası raporları hem de Mehmet Şimşek’in açıklamaları bu düzenlemenin devam etmeyeceğine yönelik beklentiler oluşturdu.

“BİR ÇALIŞMAMIZ YOK”

Şimşek, yaptığı açıklamada, “Bunu uzatacak bir düzenleme yapmazsak temmuzda bu düzenleme ortadan kalkıyor. Şu anda böyle bir düzenleme yapmaya yönelik çalışmamız yok. Biz şuna inanıyoruz. Piyasada fiyatları arz ve talep belirlesin. Konut arzını artıracağız” ifadelerini kullandı.

Bu tarihten sonra kiralar yıllık enflasyon ortalamasına (TÜFE) göre belirlenecek. Peki konut kira fiyatlarına ne kadar zam gelecek?

Haber Global’de yer alan habere göre, uzmanlar sınırın kalkmasının ardından, kiralara TÜFE rakamına göre yüzde 65 zam geleceğini ve davaların artacağını söylüyor.

“SINIRIN ÜZERİNDE HAREKET EDİLDİ”

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkan Vekili Mustafa Hakan Özelmacıklı, anketleri incelediklerinde yüzde 25 sınırına çok az kişinin uyduğunu belirtirken, “Ev sahipleri genelde bu sınırın üzerinde hareket etti. TÜFE sistemi geldiğinde anlaşmazlıklar azalabilir. Ancak bu sisteme dönüş ile kirası düşük kalan kiracılar ile yeni kiracılar arasındaki fark azalacak. Bu durum mal sahiplerinin evlerini kiraya vermekten kaçınmasına ve bu yerleri satışa koymalarına neden olmuştu. Bu nedenle düzenleme kalktığında konuttaki arz kısmen de olsa arttırılabilir” dedi.

EV KİRALAMAK İSTEYENLER ELİNİ ÇABUK TUTSUN

Ev sahiplerinin 1 Temmuz’a kadar evlerini boş tuttukları yönündeki iddiaları sorduğumuz Özelmacıklı şu yanıtları verdi:

“İstanbul’da metrekare fiyatları yükseldi. 100 metrekare için 20 bin TL kira söz konusu, mal sahiplerinin temmuzu bekleme ihtiyacı yok zaten bu sınır gelmezse TÜFE üzerinden kira zammı yapacaklar. 2023 yılında 120 bine yakın ev sahibi kiracı davası açıldığını biliyoruz. Bu süreçte ev kiralamak isteyenler hızlı olmalı. Kiralık daire sayısı az. Tayin durumları, yatırımcının kiraya vermek için daire almaması, ek emlak vergileri derken özellikle Eylül’e doğru konutta tansiyon yükselir.”

Kaynak: Cumhuriyet
Paylaş