Türkiye ve Dünya Bankası, ormanları dirençli hale getirecek 400 milyon dolarlık projeyi başlattı

Türkiye ve Dünya Bankası, ormanları dirençli hale getirecek 400 milyon dolarlık projeyi başlattı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “5 yıl sürecek İklime Dirençli Ormancılık Projesi deprem bölgesinin yeniden ayağa kalkması açısından son derece önemli katkı yapacak.” dedi.

Bakan Yumaklı, Orman Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen “İklime Dirençli Ormancılık Projesi”nin (İDOP) açılış töreninde, Türkiye’nin Akdeniz Havzası’nda olması nedeniyle iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerin başında geldiğini söyledi.

Ülkenin güneyinde orman yangınlarıyla, kuzeyinde sel felaketleriyle, iç bölgelerde ise kuraklıkla mücadele ettiklerini ifade eden Yumaklı, bu nedenle toprağı, suyu, ormanları ve biyoçeşitliliği korumayı ön plana alan politikaları hayata geçirmek zorunda olduklarının altını çizdi. Yumaklı, küresel iklim değişikliğinin getireceği yıkıcı etkilere ancak bu şekilde karşı koyabileceklerine dikkati çekti.

İklim değişikliğinin, herkesi etkileyecek çok önemli bir unsur olduğuna işaret eden Yumaklı, bireysel, kurumsal ve ülkeler olarak buna hazırlıklı olmak gerektiğini ifade etti.

Yumaklı, yeşil vatanı geliştirmek için son 22 yılda gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin, “Ormanlarımızı geliştirmek için bugünün reel rakamlarıyla 179 milyar liralık yatırım yapıldı. Bu zaman zarfında, 7 milyar tohum ve fidan toprakla buluşturuldu. Ülke yüz ölçümümüzün yüzde 30’u ormanlarla kaplı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre ülkemiz ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa’da birinci, dünyada ise dördüncü sırada. 5 yılda yayınlanan FAO verilerine göre orman alanı bakımından ülkemiz 2015 yılında 46. sıradayken 2020 yılında 27. sıraya çıkmış durumda.” diye konuştu.

Paylaş