Türkiye Bankalar Birliği, bankalara kredi kanallarının açık tutulmasını tavsiye etti

Türkiye Bankalar Birliği, bankalara kredi kanallarının açık tutulmasını tavsiye etti

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), son gelişmelerin Türkiye ekonomisine olumsuz yansımalarını mümkün olduğu ölçüde sınırlı düzeyde tutmak amacıyla tavsiye niteliğindeki bazı kararlar alındığını açıkladı.

Birlikten yapılan açıklamada, “Bankacılık sektörü ekonomik faaliyete destek vermeye devam edecek” denildi. Birlik bankalara kredi kanallarının açık tutulmasını tavsiye etti.

Bankalar Birliği’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bankalarımıza, sağlık alanındaki gelişmelerden ve salgının sınırlandırılmasına yönelik alınan tedbirlerden dolayı gelir-gider dengesi geçici olarak etkilendiği için ek kredi ihtiyacı olan, borçlarını vadesinde ödemekte zorlanan, borçlarını ödemeye niyetli ancak edimlerini zamanında yerine getiremeyecek olan müşterilerinin; her birinin mali durumu, ödeme gücü ve uzun dönem borçlu – alacaklı ilişkisi ayrı ayrı ve özenle değerlendirilerek, karşılıklı iyi niyet ve özveri esas olmak üzere,

-Kaynak imkanları ve kredi limiti dikkate alınarak, kurumsal firmaların, KOBİ’lerin ve bireysel kesimin kredi taleplerinin hızlıca değerlendirilmesi ve karşılanması,

-krediye erişim imkanlarının ve kredi koşullarının iyileştirilmesi,

-kredi kanallarının açık tutulması,

-vade, ödeme, taksit ödeme ve teminat koşullarında esneklik sağlanması,

-yapılandırma taleplerinin kısa sürede sonuçlandırılması tavsiye edilmiştir.

Ayrıca, Koronavirüs salgınına maruz kalan gerçek kişiler ile salgının etkilerinin sınırlandırılması amacıyla alınan önlemlerden dolayı faaliyetlerini yerine getiremeyen tüzel kişilerin kredi, çek, senet gibi ödemelerinde gecikmeler yaşanması muhtemeldir. Bu nedenle Üyelerimize, salgından olumsuz şekilde Türkiye Bankalar Birliği Kamuoyu Duyurusu 2/2 etkilendiğini tespit ettikleri müşterilerin, ekonomik faaliyetlerinden değil, Koronavirüs’ü salgınından etkilendikleri şeklinde Risk Merkezi’ne bildirilmesinin, bu müşteriler hakkında daha sağlıklı değerlendirme yapılması açısından faydalı olacağı belirtilmiştir. Bankacılık sektörü, ilgili diğer tüm paydaşlarla işbirliği ve sağduyu içinde, gücünü, tecrübesini ve kaynaklarını ülkemizin menfaatleri doğrultusunda en verimli şekilde kullanarak ekonomik faaliyete destek vermeye devam edecektir.

Paylaş