Emekli zammı belli oldu: Bankaların promosyon yarışı kızıştı!

Emekli zammı belli oldu: Bankaların promosyon yarışı kızıştı!

SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapıldı. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6’ya yükseldi. Ayrıca emekli maaşı alt sınırı 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en düşük emekli maaşını 10 bin lira olarak açıklamasıyla birlikte, bankaların mevcut üst limiti 10 bin lira olan ödeme tablosu da boşa düşmüş oldu. Böylece bankalar da emekli promosyonlarında güncellemeye gidecek.

Kabine toplantısının ardından kameraların karşısında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için beklenen ek zam oranını açıkladı.

Aralık ayı enflasyonu ile emekliye zam oranının yüzde 37,57 olarak netleştiğini anımsatan Erdoğan, yüzde 5 artışla yüzde 42,6’ya yükselttiklerini söyledi.

Erdoğan, temmuz ayında emekli maaşlarının ayrım olmaksızın eşitleneceğini belirtti.

Erdoğan böylece, emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkardıklarını da duyurdu.

İktidardan beklediğini bulamayan emekliler, günü kurtarabilmek adına banka promosyonlarına yöneldi.

BANKALARIN ÖDEME TABLOSU DEĞİŞECEK

Emekli maaşını 3 yıl boyunca aynı bankadan alacağına dair söz veren emeklilere sunulan nakit promosyon kampanyaları, yıllardır aynı sisteme göre şekilleniyor.

Emekli maaşı referans alınarak ortaya çıkarılan tabloda, emekliler aldıkları ücrete göre kademeli şekilde artan nakit promosyonlardan yararlanmakta.

Birçok banka, son olarak 2023 yılında promosyon kampanyalarında güncellemeye giderken, halihazırda promosyon seçeneklerinde üst sınır olan 10 bin liralık emekli maaşı, yeni zamların ardından değişmiş olacak.

Erdoğan’ın en düşük emekli maaşını 10 bin lira olarak açıklamasıyla birlikte, bankaların mevcut üst limiti 10 bin lira olan ödeme tablosu da boşa düşmüş oldu.

GÜNCELLEMEYE GİTMESİ BEKLENİYOR

2024 yılı itibarıyla, dul ve yetim maaşları haricindeki tüm emeklilerin aylıklarının 10 bin liranın üzerinde olması, bankaları mevcut şartlar altında tek tip ödeme sistemine itmekte.

Buna karşın yıllardır promosyon ödemeleri gerçekleştiren bankaların 2024 yılı itibarıyla yeni tablolarını açıklaması bekleniyor.

Gazete Pencere’de yer alan habere göre, ING Bank ve Katılım Finans, yeni yılda yaptıkları duyuru ile emekli promosyonunu 15 bin liraya kadar çıkarırken, Garanti BBVA, İş Bankası ve birçok özel bankanın da promosyon tutarlarında güncellemeye gitmesi bekleniyor.

MAAŞI FARKLI BANKAYA TAŞIMADAN ÖDEME ALMAK MÜMKÜN

Her ne kadar mevcut sözleşme gereği emekli müşteriler, promosyon sözleşmesini kabul etmeleri halinde 3 yıl boyunca maaşlarını başka bankaya taşımayacaklarına dair söz verse de, maaşı farklı bankaya taşımadan dahi yeni promosyon ödemesi almak mümkün.

Örneğin 3 yıllık sözü karşılığında 2023 yılının ocak ayında 7 bin 500 lira promosyon alan bir emekli, yeni yılda maaşına karşılık 10 bin lira promosyon verilmesi halinde ilave 5 bin lira nakit alma hakkı kazanacak.

7 bin 500 liranın 3 yıllık promosyon tutarı olduğu dikkate alındığında, bir yılın geride kalması halinde ilgili emekli, 5 bin lira ödeyerek mobil uygulama üzerinden emeklilik sözleşmesini iptal edebilmekte. İptal işleminin hemen ardından yapılan yeni başvuru ile emekliye, üç iş günü içerisinde 10 bin liralık ödemesi aktarılmakta.

Böylelikle emekli, 3 yıllık sözünü tazeleyerek 5 bin lira ek gelir sağlayabilmekte. Türkiye’deki yüksek enflasyon ve düşük emekli maaşları, milyonlarca emekliyi promosyon taahhüt süreleri tamamlanmadan yeni söz verme uygulamasına yöneltiyor.

Paylaş