Ekonomistlerin enflasyon tahmini belli oldu! Memur ve emekliler ne kadar zam alacak?

Ekonomistlerin enflasyon tahmini belli oldu! Memur ve emekliler ne kadar zam alacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayı enflasyon verisini 3 Temmuz tarihinde saat 10:00’da açıklayacak.

Haziran ayı enflasyonu ile birlikte yılın ilk 6 ayına dair veriler netleşmiş olacak ve memur ve memur emeklilerinin alacakları nihai zam oranı belli olacak. Ocak ayında yüzde 6,70 olarak gerçekleşen enflasyon, şubatta yüzde 4,53’e, mart ayında ise yüzde 3,16’ya oldu. Nisan ayında bu rakam yüzde 3,18 olurken mayıs ayında ise yüzde 3,37 oldu.

Bununla beraber 5 aylık enflasyon rakamı da yüzde 22,72 olarak hesaplandı.

Toplu sözleşme gereği memur ve emeklileri yüzde 10 artış yanı sıra enflasyonun yüzde 15’i aşan kısmı üzerinden de artış alacaklar.

Memur ve emeklilerin maaşı için 5 aylık oluşan fark yüzde 17,72 düzeyinde gerçekleşti.

İşçi emeklileri ise dönemlik oluşan enflasyonun tamamını fark olarak alıyorlar. Bu durumda işçi emeklilerinin 5 aylık alacakları fark yüzde 22,72 olacak

Peki haziran ayında beklenen enflasyon oranı nedir? AA Finans’ın Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak haziran ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 15 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Buna göre, ekonomistlerin haziran ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 2,28 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin haziran ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 1,90, en yüksek yüzde 3,00 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin haziran ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına göre, bir önceki ay yüzde 75,45 olan yıllık enflasyonun yüzde 72,68’e ineceği öngörüldü.

Paylaş