Biden: Bankacılık sistemimize güvenin, düzenlemeleri daha sıkılaştıracağım

Biden: Bankacılık sistemimize güvenin, düzenlemeleri daha sıkılaştıracağım

ABD’de SVB ve Signature olmak üzere iki bankanın iflasının ardından küresel çapta banka hisselerinde büyük düşüş yaşanırken, Biden, yatırımcıları ve piyasaları teskin etmek için bir kez daha devreye girdi.

ABD’de piyasaların açılması öncesi Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen Başkan Joe Biden, “Amerikalılar bankacılık sisteminin güvenli olduğundan emin olabilirler. Mevduatlarınız ihtiyaç duyduğunuzda orada olacaktır” mesajını verdi.
Banka iflaslarının faturasının vergi mükelleflerine kesilmeyeceği iddiasını tekrarlayan Biden, “Federal hükümet, SVB mudilerinin paralarını geri almalarını sağlarken, zarar vergi mükellefleri tarafından karşılanmayacak. Para, bankaların mevduat sigortasına ödediği ücretlerden gelecek” diyerek altını çizdi:
Vergi mükellefleri hiçbir zararı karşılamayacak. Tekrar edeyim. Vergi mükellefleri herhangi bir zarara uğramayacak.

Sözkonusu iki bankanın yönetimlerinin kovulacağını belirten Biden, bankacılık düzenlemelerini güçlendirme ve iki bankanın iflasının ardından daha fazla çöküşü önlemek için ne gerekiyorsa yapma sözü verdi:
“Obama-Biden yönetimi sırasında, 2008’de gördüğümüz krizin bir daha yaşanmamasını sağlamak için Dodd Frank yasası da dahil olmak üzere SVB ve Signature gibi bankalara katı şartlar koyduk. Ne yazık ki, son yönetim (Trump yönetimi) bu şartların bazılarını geri aldı. Kongre’den ve bankacılık düzenleyicilerinden, bu tür banka iflaslarının tekrar yaşanması olasılığını azaltmak için bankalarla ilgili kurallarını güçlendirmelerini isteyeceğim.”
“Sonuç olarak, Amerikalılar bankacılık sistemimizin güvende olduğundan emin olabilirler. Mevduatlarınız güvende. Ayrıca sizi temin ederim, bununla kalmayacağız. Ne gerekiyorsa yapacağız.”

Paylaş