Mısır’ın Refah Sınır Kapısı, Gazze’deki ağır yaralıların tahliyesi için açıldı

Mısır’ın Refah Sınır Kapısı, Gazze’deki ağır yaralıların tahliyesi için açıldı

İsrail, ateşkes çağrılarına rağmen Gazze’ye yönelik saldırılarını şiddetlendirerek artırmaya devam ederken, Mısır’ın Refah Sınır Kapısı bölgedeki ağır yaralıların geçişi için açıldı.
Ankara/Gazze/Kudüs
İsrail’in saldırılarını aralıksız sürdürdüğü abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki ağır yaralı Filistinliler, tedavi edilmek üzere Mısır’a nakledilecek.

İsrail, Gazze’deki Cibaliya Mülteci Kampı’nı vurdu: En az 100 kişi hayatını kaybetti
İsrail güçleri, Gazze’de henüz bir yaşını doldurmamış 133 bebeği öldürdü
Filistin Gazeteciler Sendikası: İsrail saldırıları sonucu Gazze’de 38 gazeteci ve medya çalışanı öldü
UNICEF: Gazze, çocuklar için bir mezarlığa dönüşüyor
Ambulanslar Refah Sınır Kapısı’nın açılmasıyla yaralıları nakletmek üzere Mısır’dan Gazze tarafına girdi.

Abluka altındaki bölgeye insani yardım malzemesi taşımak üzere Mısır’da bekleyen bazı tırlar da sınır kapısının açılmasının ardından Gazze’ye geçti

Msır’ın Kahire Haberler (Al-QAhera News) kanalı da Mısır’dan yaklaşık 40 ambulansın, Gazze’deki ağır yaralı 80 kişinin, Mısır’da tedavi edilmek üzere hastanelere taşınması için Refah Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptığını duyurdu.

İsrail güçleri Batı Şeria’da 1’i engelli 4 Filistinliyi öldürdü
İsrail askerleri işgal altındaki Batı Şeria’da düzenledikleri baskınlarda biri engelli 4 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu işgal altındaki Batı Şeria’nın çeşitli kent ve beldelerinde baskınlarını sürdürüyor.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklama, İsrail güçlerinin Cenin’de sabaha karşı düzenlediği baskında 3 Filistinliyi öldürdüğü bildirildi.

AA muhabirine konuşan Cenin’deki görgü tanıkları, İsrail güçlerinin kenti silahlı insansız hava aracı ile havadan bombaladığını aktardı.

İşgal güçleri, Cenin baskını sırasında iş makineleri ve buldozerler vasıtasıyla yolları bozmaya ve Filistinlilerin özel mülklerine zarar vermeye devam etti.

İsrail askerlerine karşı Filistinli gençler direniş gösterdi, çıkan kargaşada başından yaralanan Filistinli bir genç hastaneye kaldırıldı.

Tulkerim kentinde de Mecdi Avad adlı 65 yaşındaki engelli bir Filistinlinin, İsrail askerinin kurşunuyla başından vurularak öldürüldüğü belirtildi.

Bölgedeki görgü tanıklarının ifadelerine göre, işgal güçlerince düzenlenen baskınlarda El Halil kentinde 4, Beyt Lahim’de 3, Tulkerim’de de daha önce serbest bırakılan 2 Filistinli gözaltına alındı.

Batı Şeria’da İsrail’in Cibaliya saldırısına tepki için genel grev ilan edildi
İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde çok sayıda sivilin bulunduğu Cibaliya Mülteci Kampı’na yönelik saldırısını protesto için işgal altındaki Batı Şeria’da kapsamlı greve gidildi.

Batı Şeria’daki bankalar, bakanlık kurumları, okullar, üniversiteler ve dükkanlar bir gün boyunca kapılarını kapatacağını duyurdu.

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere ve özellikleCibaliya Mülteci Kampı’ndaki saldırılarına tepki için gerçekleştirilen grev kapsamında ekmek fırınları ve eczaneler dışında tüm ticarethaneler kepenk kapattı.

Okullar ve üniversiteler de Gazze Şeridi sakinlerine destek ve dayanışma amacıyla şehir merkezlerinde etkinlikler düzenleneceğini duyurdu.

Kassam Tugayları, Gazze’nin doğusunda bir İsrail askeri aracını imha ettiklerini duyurdu
Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamada, Ez-Zeytun Mahallesi’nin doğusuna giren İsrail askeri aracını “Yasin 105” roketiyle imha ettikleri ve aracın yandığı belirtildi.

İsrail ordusundan konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum
Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 326’sı asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

Paylaş