Kerkük-Ceyhan boru hattından Türkiye’ye petrol akışı durdu

Kerkük-Ceyhan boru hattından Türkiye’ye petrol akışı durdu

Irak, Türkiye’ye açtığı tahkim davasını kazanmasının ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden(IKBY) ve kuzey Kerkük’ten ham petrol ihracatını durdurduğunu duyurdu.

Reuters’ın haberine göre, üst düzey bir Irak Petrol Bakanlığı yetkilisi, “Irak, Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin nihai kararı ile ilgili olarak perşembe günü resmi olarak bilgilendirildi; karar, Irak’ın lehineydi” diye konuştu. Bakanlık kaynağı, “Türkiye’nin tahkim kararına saygı duyacağı konusunda Irak’ı bilgilendirdiğini” de kaydetti.

Ajansın gördüğünü ifade ettiği belgelere göre, Türk nakliye yetkilileri, Ceyhan petrol ihracat merkezindeki Iraklı çalışanlara, Irak hükümetinin onayı olmadan hiçbir geminin IKBY’den gelen ham petrolü yüklemesine izin verilmeyeceği bildirildi.

Boru hattı petrol pompalamayı durdurdu
Reuters’ın gördüğü başka bir belgeye göre ise, Türkiye daha sonra Irak ham petrolünün Ceyhan’a giden boru hattından pompalanmasını durdurdu. Ajansa konuşan Iraklı bir yetkili de bugün Irak yönetiminin Kerkük’ün kuzeyindeki petrol sahalarından çıkan boru hattının kendi taraflarından petrol pompalamayı durdurduğu bilgisini paylaştı.

Petrol Bakanlığı’ndan başka bir kaynak da bir bakanlık heyetinin Türkiye’ye giderek enerji yetkilileri ile görüşeceğini ve görüşmede kuzey Irak’taki ham petrolü tahkim kararı ile uyumlu bir şekilde ihraç etmek için yeni bir mekanizmanın ele alınacağını’ ifade etti.

Paylaş