İsrail’in Gazze’ye gece boyu düzenlediği saldırılarda çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti

İsrail’in Gazze’ye gece boyu düzenlediği saldırılarda çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti

İsrail ordusunun, işgal ve abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’ne geceden bu yana düzenlediği saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi de yaralandı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail ordusunun, saldırı ve işgalin 201. gününde Gazze Şeridi’nin orta kesiminde yer alan Nuseyrat Mülteci Kampı’ndaki Ebu Arban Okulu çevresine düzenlediği hava saldırısında 3 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail resmi televizyonu: İsrail ordusu Refah’a çok yakında girmeye hazırlanıyor
Gazze’nin Refah şehrine İsrail saldırısı: 3 Filistinli hayatını kaybetti
İsrail cezaevlerinde idari tutuklu Filistinlilerin sayısı 3 bin 660’ı aştı
Pentagon, İsrail’in Refah konusundaki planları için “hala endişeli” olduklarını belirtti
BM Sözcüsü Dujarric: BM birimlerinin Gazze konusunda kendi yetkilerine göre yaptıklarıyla yargılanacağını umuyoruz
Filistin Esirler Heyeti Başkanı, İsrail hapishanelerindeki tutukluların “vahşi ihlallere” maruz kaldığını söyledi
Filistinli ekonomist, İsrail saldırılarının Gazze’yi ekonomik ve endüstriyel olarak yok ettiğini söyledi
İsrail ordusunun 200 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde 34 bin 183 kişi hayatını kaybetti
İsrail saldırısında ağır yaralanan Filistinli bebek için Gazze dışında tedavi imkanı aranıyor
Fanatik Yahudi yerleşimciler Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi
İsrail, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te son 200 günde 8 bin 430 Filistinliyi gözaltına aldı
İsrail ordusu, Nuseyrat Mülteci Kampı’nın kuzeyindeki El-Cedid Kampı çevresini hava saldırısı ve top atışlarıyla vurdu.

Gazze kentinin Ez-Zeytun, Şucaiyye, Tuffah, Ed-Durc, Tel el-Hava, ve Er-Rimal mahallelerine düzenlenen İsrail saldırılarında birçok kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralandı.

Gazze Şeridi’nin kuzey bölgelerindeki Beyt Lahya ile Beyt Hanun beldelerini de tank ve top atışlarıyla vuran İsrail ordusunun saldırısında çok sayıda Filistinli yaralandı.

İsrail ordusu ayrıca Gazze Şeridi’nin orta ve güney bölgelerindeki bazı yerleşim alanlarını sabaha kadar savaş uçaklarıyla bombaladı.

İsrail ordusunun 201 gündür sivil yerleşim yerleri, hastane, okul ve yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı barınakları da hedef alan saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi’nde büyük bir insani felaket yaşanıyor.

Başta BM’ye ait kuruluşlar olmak üzere uluslararası çevreler, çoğu hastanenin hizmet dışı kaldığı, tıbbi malzeme eksikliğinin yaşandığı, açlık, susuzluk ve hijyen malzemeleri eksikliğinin tetiklediği hastalıklar nedeniyle Gazze’de ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye insani yardımların girişinin artırılması çağrısında bulunuyor.

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, Gazze’de öldürülen çocuk sayısının son 4 yılda dünya genelinde yaşanan savaşlarda öldürülen çocukların sayısının toplamından fazla olduğunu açıklamış, “Bu çocuklar üzerinde yürütülen bir savaş. Çocukların gelecekleri üzerine yürütülen bir savaş.” ifadesini kullanmıştı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685’i çocuk, 9 bin 670’i kadın olmak üzere 34 bin 183 kişinin öldürüldüğünü, 77 bin 143 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Paylaş