Biden: Bugün ABD’nin Ukrayna’ya 31 Abrams tankı göndereceğini duyuruyorum

Biden: Bugün ABD’nin Ukrayna’ya 31 Abrams tankı göndereceğini duyuruyorum

ABD’li üst düzey yetkililerin Ukrayna’ya 31 adet M1 Abrams tankı ve 8 adet M88 tank kurtarma aracı temin edileceğini duyurmasının ardından ABD Başkanı Biden’dan beklenen açıklama geldi. Biden, Abramsların “dünyanın en yetenekli tankları” olduğunu belirterek, 31 Abrams tankının Ukrayna’nın stratejik hedeflerine ulaşma kapasitesini artıracağını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya 31 adet M1 Abrams tipi tank göndereceklerini duyurdu.

Açıklama yapan Biden, “Bugün ABD’nin Ukrayna’ya 31 Abrams tankı göndereceğini duyuruyorum. Bu, Ukrayna’nın topraklarını savunma ve stratejik hedeflerine ulaşma kapasitesini artıracak. Abrams tankları dünyanın en yetenekli tanklarıdır” ifadesini kullandı.

NATO’DAN AÇIKLAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD’nin Ukrayna’ya Abrams tankları temin etme kararı hakkında sosyal medyadan açıklama yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden ve yönetimin Abrams tanklarıyla ilgili kararından memnuniyet duyduğunu belirten Stoltenberg, NATO müttefiklerinin Ukrayna’nın kendini savunmasına verdiği destekte birlik içinde olduğunu kaydetti.

Stoltenberg, “İngiltere’nin Challenger ve Almanya’nın Leopard 2 tanklarıyla birlikte bunlar Rusya’ya karşı savaşta ciddi bir fark yaratabilir.” ifadesini kullandı.

ABD’Lİ YETKİLİLER DUYURMUŞTU

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen üç üst düzey ABD’li yetkili, düzenledikleri telekonferansta, ABD’nin Ukrayna’ya Abrams tankları teminatıyla ilgili basın mensuplarını bilgilendirmişti.

Ukraynalıların savunma kabiliyetlerini geliştirmek adına bu ülkeye 31 adet M1 Abrams tankı verileceğini açıklayan yetkililer, Ukraynalıların, uzun vadede topraklarını savunabilmek ve yeni taarruzlara karşı hazırlıklı olmak için bir süredir zırhlı araç talep etmeleri karşılığında söz konusu yardımın yapılacağını belirtmişti.

Yetkililer, bir Ukrayna taburuna denk geldiği için 31 M1 Abrams tankının verileceğini belirterek, bunun yanı sıra ülkeye 8 M88 tank kurtarma aracı da gönderileceğini ifade etmişti.

“DÜNYADAKİ EN İYİ TANKLAR”

Abrams’ın “dünyadaki en iyi tanklar” olduğunu söyleyen yetkililer, bu tanklar sayesinde Ukraynalıların sahada manevra kabiliyetlerinin gelişeceğine ve tankların uzun vadede Ukraynalılar için kritik öneme sahip olacağına işaret etmişti.

Yetkililer, ABD’nin, Ukrayna askerleri için tankların nasıl kullanılacağına, bakım ve idamesine dair kapsamlı bir eğitim programı hazırlayacaklarını dile getirerek, söz konusu teminatın bu nedenle zaman alabileceğini ifade etmişti.

Ukraynalı askerlerin Ukrayna dışında bir yerde eğitileceğini kaydeden yetkililer, eğitimin nerede yapılacağına dair bilgi paylaşmamış, Abrams tanklarının Ukrayna’ya, geçen hafta duyurulan ABD’nin ordu envanterinden 2,5 milyar dolarlık ek askeri yardım paketi kapsamında verileceğini belirterek, bu paketin muhtelif türlerde 500’den fazla zırhlı araç ile hava savunma ve top mermisi gibi çeşitli teçhizatlar içerdiğini aktarmıştı.

Paylaş