Taksim’de yapılan Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalesi

Taksim’de yapılan Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalesi

Bugün İstanbul’da düzenlenecek LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için Taksim’de yapılacak yürüyüş öncesi Mis Sokak toplanmak isteyenlere müdahale etti. Müdahalenin ardından açıklama yapan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Koordinasyonu gözaltıların olduğunu kaydetti.

Valilik dün yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıklamış, İstanbul LGBTİ+ ise sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda, “‘Halkın’ huzur ve güvenliğini korumak’ ve ‘genel ahlakı bozmak’ için 26 Haziran Cumartesi günü saat 17.00’da Taksim’de 19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde bir araya geliyoruz!” şeklinde çağrı yapmıştı.

Taksim’de saat 17:00’de başlaması planlanan yürüyüş için Mis Sokak’ta toplanan kitleye polis müdahale etti.

Fransız haber ajansı AFP’nin foto-muhabiri gazeteci Bülent Kılıç da Mis Sokak’ta müdahaleyi görüntülerken gözaltına alındı.

Polisin müdahalesinin ardından Taksim’e çıkan birçok sokak bariyerlerle kapatıldı.

Taksim Odakule’de polis müdahalesinin ardından basın metni okunmaya başladığı sırada, polis basın metnini okuyan LGBT+ bireye saldırarak darp etti.

Polisin müdahalesinin ardından basın açıklamasını okumak için başka bir alana doğru yürüyüşe geçen grup, açıklamayı Taksim sokaklarında yürürken okudu.

Aynı açıklama Cihangir sokaklarında da toplanan kalabalık bir grup tarafından okunarak, yürüyüşe yönelik yasak ve polis müdahalesi protesto edildi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir