Gazeteci Bekir Coşkun hayatını kaybetti

Gazeteci Bekir Coşkun hayatını kaybetti

Duayen gazeteci Bekir Coşkun hayatını kaybetti. Hayvan ve doğa sevgisiyle de bilinen, aynı zamanda müzisyen olan ve duygularını yazıya geçirmek konusunda en hünerli gazeteciler arasında değerlendirilen Coşkun, 30 Eylül’de kaleme aldığı, sondan bir önceki yazısında “Bu yaz böyle geçti… Gelecek yazı bilemem” ifadesini kullanmıştı.

Sözcü gazetesi yazarlarından Bekir Coşkun 75 yaşında hayatını kaybetti. Ankara gazeteciliğinin önemli isimlerinden olan, muhabirlik ve Ankara Temsilciliği yıllarından sonra kısa ancak etkili yazılarındaki belagatiyle büyük bir ün kazanan, ANAP iktidarı yıllarını anlatan “Hasbahçede Sonbahar” gibi yazı dizileriyle gündem yaratan Bekir Coşkun uzun süredir kanser tedavisi görüyordu.

Hastanede akciğer kanseri tedavisi gören 75 yaşındaki Coşkun, saat 20.30 sıralarında hayata gözlerini yumdu.

Coşkun, 3 Ekim’de Twitter hesabından yaptığı paylaşımında, “Yazı yazamadığım zamanlar, beni bağışlayın… Bu birkaç satır bile ilaç gibi…. Şimdilik hoşça kalın…” yazmıştı.

“Türk gazeteciliğinin duayenlerinden…”
Gazeteci İsmail Sayman, Coşkun’un vefatının ardından Twitter hesabından “Türk gazeteciliğinin duayenlerinden Bekir Coşkun’u kaybettik. Başımız sağ olsun. Bekir bey sondan bir önceki yazısında şöyle yazmıştı: ‘Bu yaz böyle geçti… Gelecek yazı bilmem…'” yazdı.

“Medya için, ülkemiz için büyük kayıp…”
Medya ombudsmanı Faruk Bildirici de “İyi insan, iyi yazar, iyi dost… Medya için, ülkemiz için büyük kayıp…” ifadesini kullandı.

“Bir cesur kalem daha…”

Gazeteci Zafer Arapkirli, “BİR CESUR KALEM DAHA, BİR EFSANE DAHA, BİR ONURLU YÜREK DAHA GÖÇÜP GİTTİ… Ruhu şad olsun…” ifadesini kullandı.

“Ülkemiz ve basın dünyamız çok değerli bir ismini kaybetti”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Basın camiasının duayen isimlerinden Sözcü gazetesi yazarı Bekir Coşkun’un yaşamını yitirmesinden büyük üzüntü duydum. Ülkemiz ve basın dünyamız çok değerli bir ismini kaybetti. Ailesine, sevenlerine ve son olarak çalıştığı sözcü ailesine başsağlığı diliyorum” dedi.

Bekir Coşkun kimdir?

1945’te Şanlıurfa’da memur bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Bekir Coşkun, Ankara’da Yüksek Gazetecilik Okulu’ndan mezun oldu.

1974’te mesleğe foto muhabiri olarak başlayan artından emniyet ve parlamento muhabirliği yapan Bekir Coşkun, Günaydın Gazetesi’nde Dokuzuncu Köy adlı köşede yazarlık yaptı.

1987’de Sabah Gazetesi’nde Onuncu Köy başlıklı köşesini yazmaya başladı. 1993’te Hürriyet Gazetesi’nde geçen Coşkun, 2009 yılında Habertürk’e transfer oldu. 2010 yılında Cumhuriyet gazetesiyle anlaşan Coşkun, 14 Mart 2014’te Sözcü’deki ilk yazısını yazdı.

2017 yılı Ekim ayında kanser tedavisi nedeniyle yazılarına ara veren Bekir Coşkun, o tarihten bu yana sağlığı el verdiği sürece Sözcü gazetesinde yazıyordu.

Doğa ve hayvan sevgisiyle tanınan Bekir Coşkun 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü’nde son kez okurlarıyla buluşmuştu.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir