300 Türk şoför İran’da mahsur kaldı

300 Türk şoför İran’da mahsur kaldı

Türkiye’den Azerbaycan ve Orta Asya ülkelerine yük taşıyan TIR şoförleri bir aydır Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede bekletiliyor. Türkiye’ye girişlerine izin verilmeyen ve çok zor durumda olan şoförlerin, çeteler tarafından yüklerinin mühür kırılarak, çadırları yırtılarak çalındığı belirtiliyor. Silahlı gruplar nedeniyle can ve mal güvenliklerinin kalmadığını bildiren sürücüler, “Gerekli adımlar neden atılmıyor? Mağduriyetlerimiz daha ne kadar sürecek? Hiçbir yetkiliden bilgi alamıyoruz” diye tepki gösterdi.

Türkiye’den, Azerbaycan ve bazı Orta Asya ülkelerine yük götüren ve çoğunluğunu Hataylı sürücülerin oluşturduğu TIR Şoförleri, Azerbaycan kapısı kapanınca İran’a geçti. Türkiye ile İran arasındaki sınır kapısının da kapatılması nedeniyle ülkeye giriş yapamayan TIR şoförleri, bir ay önce sınır kapısına gelip ara bölgede, yol üzerinde beklemeye başladılar.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, Türk yetkililerin, “Türkiye’ye girişler yasak” dediklerini, konunun Ticaret Bakanlığı’nı ilgilendirdiğini kendilerine söylendiğini beliren sürücüler, ulaştıkları Ticaret Bakanlığı yetkililerinden de, “Bizimle ilgisi yok. Valilik kararı” dediklerini aktardılar.

Şoförler şunları kaydetti:

“Beslenme, barınma, tuvalet, banyo gibi insani ihtiyaçlarımızı karşılayamaz durumdayız. Corona virüsü salgını nedeniyle sağlığımız da tehdit altında. Hırsızlık olayları nedeniyle de ciddi güvenlik riskiyle de karşı karşıyayız.

Türkiye’den yurt dışına yük götürmüştük. Oradadaki işlerin uzaması nedeniyle yaklaşık 2 aydır ülkemizden, evlerimizden uzaktayız. Bunun son bir ayı Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede kaderimize terk edilmiş vaziyette geçiyor.

TIR şoförlerinin ülkeye girişleri için gerekli adımlar neden atılmıyor? Mağduriyetlerimiz daha ne kadar sürecek? Hiçbir yetkiliden bilgi alamıyoruz.”

CHP’nin Hatay milletvekili, TIR şoförlerinin durumunu Fuat Oktay’a sordu

TIR’larında bulunan yüklerin önemli bir bölümünün bozulduğunu, bir kısmının ise çekteler tarafından çalındığını, can güvenliklerinin de bulunmadığını aktaran şoförler, kendilerine sahip çıkılması için Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur’a ulaştılar.

Sürücülerin çok zor durumda olduğunu belirten Güzelmansur, girişimlerini sürdürürken, Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

-300’den fazla TIR şoförümüzün aç, susuz, hijyenden uzak, can ve mal güvenlikleri tehlike altında olmak üzere Türkiye-İran sınırındaki tampon bölgede bekletilmesinin ve ülkemize giriş izni verilmemesinin gerekçesi nedir?

-Söz konusu vatandaşlarımızın, karantina ve diğer koşulları sağlanarak, Türkiye’ye girmeleri ve ailelerine kavuşmaları ne zaman sağlanacaktır?

-Bu mağduriyetin çözümü için bugüne kadar hangi adımlar atılmış, ne tür çalışmalar yapılmıştır?

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir