24 Ocak 2020 Cuma

VURAL: Buz dağının görünen yüzünün en küçük parçası

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, bugün İstanbul merkezli başlayan operasyona ilişkin, "Buz dağının görünen yüzünün en ufak parçası" değerlendirmesini yaparken MHP olarak bu konunun peşinde olacaklarını ifade ederek, "Kentlerimizin rantının kimlere peşkeş çekildiğini, hangi imar değişikliklerinin kimin için yapıldığını, imar değişiklikleri dolayısıyla kimlerin ne vurgunlar yaptığını, parsel bazındaki değişikliklerin kimin isteğiyle yapıldığını millet öğrenmek istiyor" dedi.

18 Aralık 2013 Çarşamba 07:31
VURAL: Buz dağının görünen yüzünün en küçük parçası
ANKARA - MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, bugün İstanbul merkezli başlayan operasyona ilişkin, "Buz dağının görünen yüzünün en ufak parçası" değerlendirmesini yaparken MHP olarak bu konunun peşinde olacaklarını ifade ederek, "Kentlerimizin rantının kimlere peşkeş çekildiğini, hangi imar değişikliklerinin kimin için yapıldığını, imar değişiklikleri dolayısıyla kimlerin ne vurgunlar yaptığını, parsel bazındaki değişikliklerin kimin isteğiyle yapıldığını millet öğrenmek istiyor" dedi. 

TBMM'de bir basın toplantısı yapan Vural, partisinin bugüne kadar yolsuzluklara ilişkin açıklamalar yaptığını hatırlatarak, yapılan operasyona ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Bugün yapılan operasyon, dinleme, izleme neyse belli safhaya geldiğini görüyoruz. Bunları dile getirdiğimizde 'ben istifa ederim, bunlar olursa...' diyenlerin, bu sürece engellememeleri gerekir. Herhangi bir engelleme olmadan, savcılara müdahale etmeden, KCK soruşturması gibi kanun zırhına sokulmadan, kime ve nereye uzanıyorsa oraya kadar gitmelidir. Kime uzanıyorsa, kayın pederler, yeğenler, analar, babalar, çocuklar, mahdumlar, gemicikler, fenerler... Sonuna kadar gitmelidir. Bu dönemde üstü örtülen ve örtülmek istenen her türlü husus açığa çıkartılmalıdır. Biz MHP olarak bunu istiyoruz ve bunun peşinde olacağız. 

Kentlerimizin rantının kimlere peşkeş çekildiğini, hangi imar değişikliklerinin kimin için yapıldığını, imar değişiklikleri dolayısıyla kimlerin ne vurgunlar yaptığını, parsel bazındaki değişikliklerin kimin isteğiyle yapıldığını millet öğrenmek istiyor. Bugün Başbakanlık'ta doğrudan doğruya Başbakan'a bağlanan kamu arsalarının hangi kritere göre izin verildiğini millet bilmek istiyor. 

Bugün Başbakan, Başbakanlık; dünyanın en büyük gayrimenkul komisyoncusu haline gelmiştir. Tüm kamu kurumlarının arsaları, mülkleri Başbakanlığa bağlanmıştır. Bu mülklerle ilgili yatırım yapacak işadamı, Başbakanlıktan izin almalıdır. Kimlere nasıl izin verilmektedir, bunun açıklığa kavuşturulması lazım. Bir-iki yıldır madenleri işletecek olanlara izinler Başbakanlıkta bekleniyorsa, kime izin verildi, kime verilmedi? Hazine'nin bu malları hangi kriterlere göre birilerine devrediliyor, bunu milletimiz öğrenmek istemektedir. Daha önce Sayın Ertuğrul Günay, rant lobisiyle ilgili 'Başbakan'a söyledim ama dinlemedi' demişti.

Bugün görülmektedir ki rant lobisi, çeşitli zirvelere kadar uzanmıştır. Bir taraftan banka ve kredi lobisi, bir de rant lobisi Türkiye'yi sömürmektedir, kanını emmektedir. Tablo budur." 

Operasyona ilişkin haberin medyayı da eleştiren Vural, "Nerede flaş flaşlar, son dakikalar? Nerede kimin neyle ilgili olduğu bilgileri? Millet bilgilenmek istiyor. Adeta karartma var. Belgesel mi yayınlayacaksınız? Neden 137 trilyon lira rüşvet verildiğine ilişkin birtakım bilgilere sahip olunduğu ifade edilmiyor? Gerçekten enteresan şekilde bir baskı, karartma var" dedi. Partisinin operasyona konu olan iddiaları TBMM gündemine taşıyacaklarının da altını çizen Vural,"MHP olarak kamu bankalarından verilen kredilerle, TOKİ uygulamaları ve rantla ilgili gelin TBMM'de bir şeffaflık Komisyonu kuralım ve bu dönemde yapılanların hepsini birlikte soruşturalım" diyerek şöyle devam etti: 

"Başbakan'ın koyduğu tehditler karşısında hodri meydan diyoruz. Bunları TBMM araştırmalıdır; şehirlerde oluşturulan rantların kime, nasıl aktarıldığını, hangi kurum ve mekanizmaların kullanıldığını, kredilerle ilgili girişimlerde nelerin olduğuna ilişkin araştırma yapılıp, şeffaf şekilde bunun kamuoyu ile paylaşılmasına imkan verilmelidir. Bu işin arkası, özü nedir, hepsini kamuoyuna ileterek vatandaşların doğru bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda yargısız infaz yapılması da doğru değildir ama bunların gerekçelerinin neler olduğunu toplum biliyor. Bu mesele, bir çekişme paranoyasına kurban edilmemeli, özüne gidilmeli ve ne olduğunu hep beraber öğrenmeliyiz. Eğer bir bakan ile eski milletvekili bunlardan dolayı sizlerin gözü önünde kavga ediyorsa, 'usulsüz işler yaptık' diye itirafta bulunuyorsa, gelin hep beraber bu usulsüz işlemlerin neler olduğunu topluma aktaralım." 

Basın toplantısına katılan MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz ise "asrın yolsuzluğu" olarak değerlendiği operasyonu şu sözlerle değerlendirdi: 

"Ebru Gündeş'in eşi Reza Zarrab, şüpheli para transferleri, lüks yaşam tarzı, siyaset ve bürokrasiyle yakın ilişkiler içine olması nedeniyle kamuoyunca bilinen bir isim... Zarrab, 2008 yılında MASAK tarafından hazırlanan raporda şüpheli olarak yer alıyor. Zarrab, sahte belgeler ve hayali ihracat gibi yöntemlerle şüpheli para transferi yaptığı ve bu işlemleri rahat yürütebilmek için Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, AB Bakanı Egemen Bağış, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Arslan'a rüşvet verdiği iddiaları ortada. Zarrab'ın kendisine koruma tahsis ettirmek, aralarında akrabalarının bulunduğu kişilere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazandırmak amacıyla İçişleri Bakanı'na rüşvet verdiği iddiaları gündemde. Bazı bürokratik işlemleri halletmek için Bağış'ın araya girdiği iddiası ortada. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili daha önce vatandaşın imara açılması için müracaat ettiği yerlerin açılmayarak, ancak Bakan'ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar aracılığıyla bunların imara açıldığı ve şu anda soruşturmaya konu olan büyük inşaat firmalarının sahiplerinin şu anda gözaltında olduğu iddiaları var. Fatih Belediye Başkanı...SİT alanındaki arsaların imara açılması ve ruhsat verilmesi karşılılığında rüşvet alındığı iddiaları var. Bu kadar ağır iddiaların olduğu, 4 bakanın gündemde olduğu yerde Başbakan ve Hükümet'in derhal istifa etmesi lazım. Hükümet'in görevde durması, bu soruşturmaya gölge düşürecektir. İçişleri Bakanı'ının oğlunun, 4 bakanın isminin geçtiği yerde hangi soruşturmaların sağlıklı olmasından bahsedebiliriz." 

Bir soru üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını değerlendiren Vural, şöyle konuştu: 

"Gürültüyle bu ayıpların üzeri örtülemez. Bu millet; şehir rantları konusunda ne yapıldığını, imar değişikliklerinin kimin talebiyle yapıldığını öğrenmek istiyor. 640 trilyon liralık batık kredi yaşanmadı mı, kamu bankaları birilerine kredi verip de batmadı mı?

Devleti mi tehdit ediyor? Bu çok talihsiz bir açıklama. MİT mensuplarını dokunulmazlık zırhına aldığınız gibi, yaptığınız her işi devlet sırına mı sokacaksınız? Başbakan'ın yapması gereken tehdit etmek değildir. 

Başbakan adeta tehdit ediyor, üzerini örtmeye çalışıyor. Savcı kimi tehdit ediyor? Sayın Başbakan bu işin üzerini örtmeye çalışmayın, aksine sonuna kadar gidilmesini temin edin. Size düşen, 'yargı bağımsızdır, sonuna kadar gidin' demektir, niye bunu söyleyemiyorsunuz? Başbakanı kim tehdit ediyor, nereden geliyor bu tehdit? Tehdit altında olan bizim hazinemizdir, hakkımız hukukumuzdur. Başbakan'ın bu ifadeleri hukuk devletinde talihsiz ifadedir. 'Görüyor musunuz neler hazırlamışlar bunlar' diyerek, bunları miting meydanlarında kullanan sen değil miydin? Şimdi savcılar birtakım yolsuzlukların peşine düşünce, bu sana mı tehdit oluyor?" (ANKA) 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: