08 Aralık 2019 Pazar

VURAL: AKP gemisi su almıştır

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, hiçbir hükümetin bütün bakanlarıyla böylesine bir yolsuzluğu savunmadığını söyleyerek, "AKP gemisi su almıştır. Başbakan ve şürekası yolsuzlukla, rüşvetle, kara parayla, tehditlerle delinen gemiyi yamama çabasına girmiştir" dedi.

23 Aralık 2013 Pazartesi 17:42
VURAL: AKP gemisi su almıştır
ANKARA - MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, hiçbir hükümetin bütün bakanlarıyla böylesine bir yolsuzluğu savunmadığını söyleyerek, "AKP gemisi su almıştır. Başbakan ve şürekası yolsuzlukla, rüşvetle, kara parayla, tehditlerle delinen gemiyi yamama çabasına girmiştir" dedi. 

TBMM'de para sayma makinesi ve simitle gelen Vural, bazı paraları aklamak için paravan şirketler kurulduğunu ve sonra bu şirketlerin kapatıldığına dair ihbar dosyası bulunduğunu iddia ederek, "11 Aralık 2012 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı, DDK, Maliye Bakanlığı size bunlar gönderildi mi gönderilmedi mi? Paravan şirketler aracılığıyla kara para transferi yapıldığına ilişkin iddialar Başbakan'a gönderildi. Böyle ihbar aldınız mı, aldıysanız ne yaptınız?" dedi. 

Hiçbir hükümetin bütün bakanlarıyla böylesine bir yolsuzluğu savunmadığını ifade eden Vural, "AKP gemisi su almıştır.

Başbakan ve şürekası yolsuzlukla, rüşvetle, kara parayla, tehditlerle delinen gemiyi yamama çabasına girmiştir" diyerek şöyle devam etti: 

"Yolsuzlukta adı geçenleri azletmek yerine, yolsuzluğu ortaya çıkaran polisler, savcılar, adli kolluk yönetmeliği değiştiriliyor.

Milleti bilgilendirmekle sorumlu gazetecilerin emniyete girmeleri yasaklanıyor. Asıl çetenin inini milletten saklamak için bunları yapıyorlar. Başbakan'ın yasama, yürütme ve yargıyı neden kendine bağlamak istediğini şimdi anladınız mı? Başbakan, AKP'nin yolsuzluk ve rüşvet foseptiğinden fışkıracak pisliklerin su yüzüne çıkmasını engellemek istiyor. Ateş bacayı sarmıştır ve Başbakan, bu ateşi yalanla, iftirayla, karalamayla kapatmak istiyor. Asıl vahim olanı bu yolsuzluk ve rüşvetle ilgili gerçeklerin üstünü örtmesi, açığa çıkmasını engellemesidir. Bu bile suçun ve suçlunun nereden organize edildiğini göstermesi bakımından önemli delildir. Madem çok rahatsınız neden bunları yapıyorsunuz? 

Adli Kolluk Yönetmelik değişikliği yolsuzlukları saklama yönetmeliğidir. Operasyondan önce, 'delilleri karartın, ayakkabı kutusundaki paraları saklayın. Biz operasyona geliyoruz amirim' yönetmeliğidir. Bu yönetmelik, hırsıza, 'kaç, geliyorum' yönetmeliğidir. Adli kolluğun bağımsızlığı ve savcıların bağımsızlığı ortadan kalkmıştır. Hukuk devleti ve yargıya darbe vurulmuştur. Bilimum hırsızlık işleri Başbakan ve yürütmeye bağlanmıştır. CMK'ya göre savcının emrinde soruşturmada görev alan polis, en üst amirine haber verdiğinde suç işlemiş olur ve tutuklanmak üzere kendisini hakimin karşısında bulur.

Atananlar, sizi atayanların değil, hukukun emrindesiniz. Burası diktatörlük değil, hukuk devleti. 

Soruşturmanın bundan sonra sağlıklı yürüyeceği ve ulaşacağı yere kadar gideceğine hiçkimse inanamamaktadır. Bugüne kadar bu ülkeyi bölen elleri kırmayan, yolsuzluğu ortaya çıkaranların ellerini kırmaktan bahsediyor. İlk önce sen kendi elini kır. Elini kırmak yetmez, istersen kafanı kır. Biz de diyoruz ki, bu ülkeyi yatak odalarında rüşvet paraları içinde yüzen çetelere, bu çeteleri koruyanlara, peşkeş çekenlerin, yetimin hakkına göz dikenlerin, milletin parasına el uzatanların ellerini kıracağız." 

-"SENİN ADALETİN BU MU?"- 

Başbakan ve bakanlar soruşturmaya müdahil olarak suç işlediğini belirten Vural, "Başbakan soruşturmanın zirveye ulaşacağını gördüğü için belki de bu kadar diktatörce davranmaktadır. Üzüm salkımı şeklinde birbirine bağlanan kirli ilişkiler ve adeta bir titan saadet zinciri kurmuştur. Bu, titan hükümetidir" dedi. Vural, soruşturmada aklandığı iddia edilen paranın 2013 bütçesinin yarısı kadar yani 100 milyar Euro olduğunun belirterek "Başbakan vatandaşın hesabını simide getiriyor, yandaşların hesabını para sayma makinesine. Senin adaletin bu mu? Bazı paraları aklamak için paravan şirketler kurulmuş, sonra tasfiye edilmiş mi? 11 Aralık 2012 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı, DDK, Maliye Bakanlığı size bunlar gönderildi mi gönderilmedi mi? Ne yaptınız bu ihbarlarla ilgili? Paravan şirketler aracılığıyla kara para transferi yapıldığına ilişkin iddialar Başbakan'a gönderildi.

Hesaplar burada. Böyle ihbar aldınız mı, aldıysanız ne yaptınız? Bu işin muhtemelen daha büyük boyutları vardır" diye konuştu. 

Toplantının sonunda soruları da yanıtlayan Vural, tutuklu milletvekilleriyle ilgili MHP'nin tavrını ise "MHP olarak tutuklu vekillerle ilgili hiçbir girişimin içinde olmayacağız. AKP, BDP ve CHP bu eksende ne yapmak istiyorlarsa yapsınlar. Polislere yönelik idari ve cezai tasarruflar açığa çıkmasından endişe duyulan büyük şeylerin varlığına işaret etmektedir. Tutuklu vekillerle ilgili hiçbir görüşmenin içinde olmayacağız" cevabını verdi.(ANKA) 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: