16 Ekim 2019 Çarşamba

Türban tutumumuz “Gezi“ kaynaklı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ''Bizim Parlamento'da türban olayı konusunda sergilediğimiz tutumun kaynağı Gezi olayıdır'' dedi.

15 Kasım 2013 Cuma 08:06
Türban tutumumuz “Gezi“ kaynaklı
ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV'nin canlı yayınında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un bir vatandaşla girdiği diyaloğa ilişkin soruyu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, valilik makamının önemini vurguladı. Coş'un uygulamalarıyla "iktidarın valisi" haline geldiğini savunan Kılıçdaroğlu, görev yaptığı her yerde sorun yarattığını ileri sürdü. "Bir valinin ağzından küfür çıkmaz. Çünkü devleti temsil eder. Devlet vatandaşına küfretmez. Siz başbakandan başlayarak üslubu bozarsanız vali de bozar tabii" diye konuştu.

Coş'un kullandığı ifadenin bir vatandaşa söylenemeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Valinin görevinden alınması lazım ama 'Ben valimi yedirtmem' diyor. Kimse kusura bakmasın ama yamyamlık çok eskilerde kaldı. Ne demek 'yedirtmem'? Vali yine vali olarak kalacak. Merkez valisi yaparsın, vatandaşla yan yana getirmezsin. O Vali vatandaşla yan yana gelecek türden bir vali değil. Sağlıklı bir demokraside bu Vali görevden alınır. Hatta vali kendiliğinden istifa eder. Ama bizde ahlaki kurallar bu kadar gelişmedi. Halkına küfreden valiyi yerinde tutan başbakana ne denir? Onun ahlakı sorgulanmaz mı?"

"Arınç düşüncesini daha net ifade etmek istiyor"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç arasında söylem farkları olduğunun ifade edilmesi ve Arınç'ın aktif siyaseti bırakma kararının hatırlatılması üzerine ise Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin kendilerinin anladığı bir siyasi yapı olmadığını anlatarak bu alana fazla girmek istemediğini belirtti.

Deniz Feneri olayında Arınç'ın olaya adı karışan Zahid Akman'ın istifa etmesi gerektiği yönünde görüş beyan ettiğini ancak Akman'ın istifa etmediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, "Rüşvet gibi, yolsuzluk gibi hepimizi rahatsız eden konularda Arınç, hepimizin bir anlamda duygusuna tercüman oldu. 'O koltukta bunun oturmaması lazım' dedi. Toplum vicdanının sesi oldu" ifadesini kullandı. 

Kılıçdaroğlu, "Sayın Arınç belki sağduyunun sesi olarak zaman zaman sesini yükseltti ama yükseltmesiyle kaldı" dedi.

 "Bozulmayan ortaklık, suç ortaklığıdır"

Başbakan Erdoğan ile Arınç arasındaki söylem farkının AK Parti içinde bir çatırdamanın ön sinyali olup olmadığı sorusuna ise Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

 "Çatırdama olmaz. Bozulmayan ortaklık, suç ortaklığıdır. Her ortaklık bozulabilir ama suç ortaklığı ise kolay kolay bozulmaz. Bu ortaklık ise demokrasinin olmadığı bir ortaklıktır. Gücün egemen olduğu, diğerlerinin de bu gücün etrafında halka oluşturdukları bir yapı var. O nedenle bu yapı bizim anladığımız anlamda demokratik bir yapı değil. Dolayısıyla kolay kolay bozulmaz."

"Sarıgül CHP'ye değil, CHP Sarıgül'e katıldı" eleştirileri

Kılıçdaroğlu, "Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP'nin İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı mı?" sorusuna ise "Bugün için hayır" yanıtını verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Sarıgül'ün henüz aday adaylığını da açıklamadığını da hatırlattı. 

Sarıgül'ün CHP üyelik kartını almak üzere CHP'ye gelişindeki kalabalık nedeniyle "Sarıgül CHP'ye katılmadı. CHP, Sarıgül'e katıldı" eleştirilerinin yapıldığının hatırlatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, Sargül'ün kendisinin güçlerimizi birleştirelim çağrısına Türkiye Değişim Hareketi'nin bütün unsurlarıyla katılmasının sevindirici bir durum olduğunu kaydetti. 

"Hiçbir belediye başkan adayını ben belirlemeyeceğim"

Gürsel Tekin'in İstanbul Büşükşehir Belediye Başkan aday adayı olduğu ve Sarıgül için eleştirilerde bulunduğu hatırlatılarak, Sarıgül'ün de adaylığını koyması halinde nasıl bir çalışma yapılacağının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Hiçbir belediye başkan adayını ben belirlemeyeceğim. Parti Meclisi onayladıktan sonra adaylıklar kesinleşecek. Eğer bir görev üstleniyorsanız, onun sorumluuklarını kabul edeceksiniz. Türkiye'nin içinde bulunduğu koşullar belli. Bu ülkede yurdunu seven, çocuğuna daha güzel bir Türkiye umudu taşıyan herkesin çalışması lazım. Küçük ayrıntılara takılmak, bize yakışmaz" değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Tekin, aday adaylığını açıklayacağını bana söyledi. 'Tabi, açıklayabilirsin' dedim. Ben, hiç kimseye engel olmam. Açıkladıktan sonra, Sayın Sarıgül ile ilgili hiçbir negatif dil kullanmadı. 'Sayın Sarıgül' der.

Şu talimatı bütün aday adaylarına verdim. Bir, mevcut CHP belediye başkanı var ve siz aday adayıysanız ve sizin dışınızda başka aday adayları da varsa, kim diğer belediye başkanını ve aday adayını kötülüyorsa, onun üstünü çizeceğim. Bu kişinin aday olma şansı sıfır. Siyaset anlayışını değiştiriyoruz. Daha iyi projelerle yarış olacak. Parti Meclisi kimi aday gösterirse bakacağız."

"Diğerlerine de kucak açıyoruz"

Bölünmeye değil, birleşmeye ihtiyaç olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, CHP'nin 90 yıllık bir parti olduğunu, gelenek ve kuralları bulunduğunu ifade etti. Gelen kişilerin bu kural ve gelenekleri değiştirmesinin söz konusu olamayacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Niye DSP CHP'ye gelmiyor? Onlar da gelsinler. Onlarla da buluşalım. Ne farkımız var, ne ayrılık gayrılığımız var? Ben aynı çağrıyı DYP'ye, Anavatan Partisine, Demokrat Partiye de yapıyorum. Bayrak konusunda var mı farkımız? Yok. Vatan, demokrasi, özgürlük, laiklik konusunda var mı? Yok. Temel ögelerde bizim bir farkımız yok. Bugün Türkiye'nin geldiği nokta bizim birleşmemizi zorunlu kılıyor. Yurttaş istiyor bunu. Bir baskının altında. Diğerlerine de kucak açıyoruz. Türkiye demokrasi açısından yeni bir yol arayışı içindedir."  

"Birlikteliği siyasete taşımak zorundayız"

CHP'nin Gezi Parkı ruhunu yeterince kucakladığı kanısında mısınız?" sorusunu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, bu olaylarda gençlerin siyasetçilere ders verdiğini belirtti. 

Kılıçdaroğlu, "Bizim Parlamento'da türban olayı konusunda sergilediğimiz tutumun kaynağı gezi olayıdır. 'Ayrışmaya izin vermeyin' diyorlardı. Bu görkemli birlikteliği biz siyasetin içine taşımak zorundayız, zorundaydık" diye konuştu. 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: