TBMM’deki 4 siyasi partiden ABD’ye ortak kınama

TBMM’deki 4 siyasi partiden ABD’ye ortak kınama

TBMM Genel Kurulunda AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları, ABD’nin yaptırım kararına ilişkin ortak bildiri yayımlayarak, “ABD’yi bu vahim yanlıştan bir an evvel geri dönmeye” davet etti.

TBMM Başkanı Celal Adan, Genel Kurul’da 4 siyasi partinin ortak açıklama metnini okudu.

ABD yönetiminin 14 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’ye karşı açıkladığı yaptırım kararının reddedildiği ifade edilen açıklamada, “Türkiye milli güvenliğinin gerektirdiği hiçbir adımı atmaktan çekinmez. Bu konuda tehdit ve yaptırımlar karşısında geri adım atacak bir ülke değildir.” ifadesi yer aldı.

Ortak bildiride, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu anlayışıyla milli menfaatler doğrultusunda adım atarken sadece aziz millete hesap verileceği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“ABD’nin attığı bu yanlış adım müttefiklik ruhuyla bağdaşmaz. Karşılıklı saygı temelinde ileri götürülmesi gereken ilişkilerimize de bir fayda sağlamayacağı açıktır. Türkiye, dış politikasında barış ve istikrara katkıda bulunmak için üzerine düşeni yapan bir ülkedir. NATO’nun saygın ve vazgeçilmez müttefikleri arasında yer almaktadır. Çıkar gruplarının dar görüşlü ve hasmane ajandalarının Türkiye-ABD ilişkilerini rehin almasına müsaade edilmemelidir. Türkiye’yi dışlayan bir bakış açısının dünya barışına katkı sunması mümkün değildir. Bu tavır, NATO’nun müttefiklik ruhuna aykırıdır. Bu nedenlerle, ABD’yi bu vahim yanlıştan bir an evvel geri dönmeye davet ediyoruz.”

Ortak bildiriyi imzalamayan HDP’den açıklama

ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararına AKP, CHP, MHP ve İyi Parti’nin TBMM Genel Kurulu’nda okunan ortak açıklama ile tepki göstermesi üzerine HDP, bu bildiriyi neden imzalamadıklarına dair bir açıklama yayımladı. Açıklamada “Eleştirilerimizin yönünü yaptırımların asıl sorumlularına, Türkiye’yi bu duruma düşüren iktidara yöneltiyoruz” denilirken, ‘bu tabloya sebep olanların büyük bir hicap duyması gerektiği’ ifade edildi.

HDP’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Rusya ile yapılan S-400 füze anlaşmasına HDP olarak karşı bir tutum almıştık. Diğer taraftan ABD ile diplomasiyi ve ikili ilişkileri ABD Başkanı Trump ile kurulan şahsi ilişkilere indirgeyen hükümetin tutarsız yaklaşımını da sürdürülemez olduğu yönünde eleştirmiştik. Suriye Savaşı ve Afrin pazarlıkları ile birlikte anılan S-400 anlaşması basit bir askeri ticaret anlaşması değildir. Rusya’dan askeri malzeme alan ülkelere 2017’den beri otomatik uygulanan CAATSA yaptırımlarının geleceği daha o zamandan biliniyorken, şimdi beklenmeyen bir gelişmeymiş gibi bir yaklaşım sergilemeyi hiç de samimi ve akılcı bulmuyoruz.

“Türkiye’ye karşı alınan yaptırım kararlarının sorumlusu bu hükümettir. Hükümetin anti-demokratik, hukuksuz ve saldırgan politikaları Türkiye’yi uluslararası alanda yalnızlaştırmış, itibarını yerle bir etmiştir…

“… Bu tabloya sebep olanların büyük bir hicap duyması gerekirken, sorumluluğu ‘dış güçlere’ atması iki yüzlü politikanın devamıdır. Bu oyuna ortak olmuyoruz ve eleştirilerimizin yönünü yaptırımların asıl sorumlularına, Türkiye’yi bu duruma düşüren iktidara yöneltiyoruz.”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir