08 Aralık 2019 Pazar

''Soruşturma açacak mısınız?''

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ODTÜ’ye gece “baskınıyla” ilgili bir soruşturma açıp açmayacağını sordu.

21 Ekim 2013 Pazartesi 07:42
''Soruşturma açacak mısınız?''
ANKARA – CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e, Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin ODTÜ’ye gece “baskınıyla” ilgili bir soruşturma açıp açmayacağını sordu. 

Gök, Bakan Güler’in yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde belediye ekiplerinin Kurban Bayramının son günü akşam saatlerinde çok sayıda iş aracı, kamyon, TOMA ve çevik kuvvet eşliğinde ODTÜ kampüsüne girerek çok sayıda ağaç söktüğünü, çevreyi tahrip ettiğini belirtti. ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2 Ekim 2013 tarihinde onaylandığının ilgili kurumlara aynı gün faks yoluyla bildirildiği ancak, ekinde bulunması gereken onaylı planların 9 gün sonra, tatile girilirken üniversiteye teslim edildiği iddialarını soran Gök, Bakan Güler’den şu soruların da yanıtını istedi: 

“Bakanlık onay aşamasında ODTÜ tarafından önerilen planda itiraza konu olması muhtemel değişikler yapılmış mıdır? Yapıldıysa muhtemel uyuşmazlığa konu olabilecek bu değişiklikler nelerdir? 

Plan 4 Ekim 2013 tarihinde askıya çıkarılmış olduğuna göre onaylı planların birinci derecede taraf olan ODTÜ’ne 9 gün gecikmeyle teslim edilmesi, askı ve itiraz süresinin bir ay olması dikkate alındığında etik midir? Uzun tatil süreci değerlendirildiğinde, ODTÜ itirazının akamete uğratılmak istendiği düşüncesine katılıyor musunuz? 

ODTÜ yönetiminin gelişmeler karşısında, askı süresi içerisinde anılan plan kararlarına itirazlarını sunacaklarını, bu süre dolmadan geri dönüşü ve telafisi mümkün olmayan tasarruflarda bulunulmamasını temin için, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı nezdinde sözlü ve yazılı olarak bildirmelerine ve bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden sözlü teminat almalarına rağmen ODTÜ arazisine neden girilmiştir? Böylesi gayrı yasal bir tasarrufun talimatını kim vermiştir? 

ODTÜ’ye bir saldırı atmosferinde girilerek çok sayıda ağacın tahrip edilmesi ve araziye zarar verilmesi üniversitenin mülkiyet hakkına tecavüz değil midir? Devletin kolluk güçlerinin bu hukuksuzlukta kullanılması talimatını kim vermiştir? 

Bir yasal itiraz hakkının kullanılmasını önlemek için yasalara aykırı talimatlarla kolluk güçlerinin de görevlendirilmesi ile ortaya çıkan ve büyük huzursuzluklara, mağduriyetlere yol açan bu hukuksuzluk karşısında bir soruşturma açacak mısınız?” (ANKA) 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: