25 Mayıs 2019 Cumartesi

Son dönemde artan helikopter kazalarına dikkat çekti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 17 askerin şehit olduğu Siirt’teki helikopter kazası ile ilgili yaptığı açıklamada, son dönemde artış gösteren helikopter kazalarına dikkat çekti. -Bu olaylarda, sabotaj, saldırı, tedbirsizlik, dikkatsizlik ve ihmal seçeneklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğine işaret eden Bahçeli, “AKP hükümeti bu konuda birinci derecede sorumluluk altındadır. Şayet bu kapsamdaki kazaların önüne geçilmesi için gerekli önlemler alınmaz ve tedbirler adım adım uygulanmazsa, bundan sonra ortaya çıkabilecek her kayıp ve acının vebali bu duruma göz yuman ve ağırdan alan herkesin üzerine olacaktır” dedi.

10 Kasım 2012 Cumartesi 17:39
Son dönemde artan helikopter kazalarına dikkat çekti

ANKARA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 17 askerin şehit olduğu Siirt’teki helikopter kazası ile ilgili yaptığı açıklamada, son dönemde artış gösteren helikopter kazalarına dikkat çekti. Bu olaylarda, sabotaj, saldırı, tedbirsizlik, dikkatsizlik ve ihmal seçeneklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğine işaret eden Bahçeli, “AKP hükümeti bu konuda birinci derecede sorumluluk altındadır. Şayet bu kapsamdaki kazaların önüne geçilmesi için gerekli önlemler alınmaz ve tedbirler adım adım uygulanmazsa, bundan sonra ortaya çıkabilecek her kayıp ve acının vebali bu duruma göz yuman ve ağırdan alan herkesin üzerine olacaktır” dedi. 


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Siirt’in Pervari ilçesinde düşen helikopter sonucunda 17 askerin şehit olmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 

Bahçeli, Türk milletinin 10 Kasım’ın matemini tutarken, Siirt’in Pervari ilçesinden gelen şehit haberlerinin acıları katlandığını ifade etti. “Aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan sonsuz rahmet diliyorum. Kederli ailelerine, silah arkadaşlarına ve büyük milletimize sabır ve metanet temenni ediyorum” diyen Bahçeli, facianın ardından yapılan resmi açıklamalarda, söz konusu helikopterin inişi sırasında sisten dolayı dağlık alana düştüğüne işaret edildiğini anımsattı. Bahçeli, son dönem düşün helikopterlere dikkat çektiği açıklamasında şu görüşlere yer verdi: 

“Her şeyden önce dikkati çeken en önemli nokta helikopter kazalarında son zamanlarda baş gösteren yoğunluk ve sıklıktır. Bilhassa S-70 Sikorsky tipi helikopterlerin belirli aralıklarla kaza kırıma uğraması milletimizin canını yakmakta ve askerlerimizin hayatına mal olmaktadır. Geçtiğimiz 22 Temmuz’da; Jandarma Genel Komutanlığı’na ait S-70 Sikorsky tipi bir helikopterin Hakkâri Dağlıca’nın 12 km kuzeydoğusunda inişe geçtiği sırada düşmesi sonucunda beş askerimiz şehit olmuştur. 11 Ekim tarihinde de, Diyarbakır’ın Lice ilçesi sınırları içinde bulunan geçici bir üs bölgesinden askeri personeli değiştiren yine bir S-70 Sikorsky tipi helikopter, kalktıktan kısa bir süre sonra düşmüş ve 1 evladımız şehit, 7’si de yaralanmıştır. Bu son kazanın da aynı tip ve marka helikopterle gerçekleşmesi şüphesiz soru işaretlerini artırmakta, kuşkuları tırmandırmaktadır.” 

SABOTAJ, SALDIRI, TEDBİRSİZLİK

Bu olaylarda, sabotaj, saldırı, tedbirsizlik, dikkatsizlik ve ihmal seçeneklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğine işaret eden Bahçeli, açıklamasında şunları söyledi: 

“Bu itibarla 17 şehidimize yol açan helikopter kazası tüm ayrıntı ve yönleriyle incelenmeli, derinlemesine araştırılmalı ve neticelerinden başta Genelkurmay Başkanlığı ve AKP hükümeti olmak üzere sorumluluk mertebesinde bulunanlar lazım gelen dersleri çıkarmalıdır. Kim ya da kimlerin bu kazada doğrudan veya dolaylı payı varsa gerekli tüm hukuki yaptırım kararlılıkla ve eksiksiz uygulanmalıdır. Aynı tip helikopterlerin arkası arkasına kaza kırıma uğraması hükümet ve Genel Kurmay Başkanlığı nezdinde uyarıcı olmalı ve alarm vermelidir. S-70 Sikorsky helikopterlerin metal yorgunu ve uçuş saatlerini doldurmuş olmaları ve ek olarak helikopter sayısındaki yetersizlikle birlikte mevcut taşıma kapasitelerinin aşılarak kullanılması felaketlere davetiye çıkarmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hava ve kara taşıt araçlarının yenilenmesi ve çağın şartlarına uygun donanıma sahip olması için AKP hükümeti elini çabuk tutmalı ve acilen inisiyatif almalıdır." 

MHP Lideri Bahçeli, helikopter kazalarına son vermek için sorumluluk mevkiinde bulunan herkesin harekete geçmesini beklediğini ve bunu da ahlaken mecburiyet gördüğünü ifade etti. Bahçeli, “AKP hükümeti bu konuda birinci derecede sorumluluk altındadır. Şayet bu kapsamdaki kazaların önüne geçilmesi için gerekli önlemler alınmaz ve tedbirler adım adım uygulanmazsa, bundan sonra ortaya çıkabilecek her kayıp ve acının vebali bu duruma göz yuman ve ağırdan alan herkesin üzerine olacaktır. Türk milleti böylesi bir vicdansızlığı ve duyarsızlığı elbette affetmeyecek, MHP de bunu unutmayacaktır” dedi. 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: