28 Şubat 2020 Cuma

Sesimi kısmak niyetinde değilim

AKP İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, seçkincilerin toplumu korkutmaya kalkıştığı bir dönemde AKP'ye geldiğini ve bir başka korkutma çabası karşısında da sesini kısmak niyetinde olmadığını söyledi.

19 Haziran 2013 Çarşamba 13:38
Sesimi kısmak niyetinde değilim

TBMM - Düzenlediği basın toplantısında, son yaşanılan olaylarla ilgili sosyal medyada paylaştığı değerlendirmelerini basın toplantısında da yapmak istediğini söyledi.


Dün TBMM Genel Kurulu'nda gündemdışı konuşmak istediğini ancak Başkanlık'la iletişim sorunu olduğu için konuşamadığını ifade eden Günay, ülkenin 3 haftaya yakın bir süredir üzüntü verici olaylar yaşadığını kaydetti.

"Basit ama yönetilemeyen süreç..."

Güvenlik güçlerinin, aldıkları talimatlarını katılığı ve sürekliliği karşısında moralsiz bir biçimde, öncelikle bu bozguncuları ve kışkırtıcıları teşhir etmek yerine, bazen haksız ve gereksiz, bazen haklı ama ölçüsüz müdahalelerle olayları yatıştırmak yerine, derinleşmesine neden olduklarını savunan Günay, şöyle konuştu:

"Muhalif güçlerin arkasına sığınan yasa dışı güçler de bu basit ama iyi yönetilemeyen süreçten, sanki iktidara karşı bir ayaklanma, iktidar değiştirme hevesi ve hayali ürettiler. Bu hayalin yarattığı abartılı söylem çok geniş bir çoğunluğu ve başlangıçta çevre duyarlılığına yakınlık hisseden AKP kitlesini rahatsız etti. Olaylarda canını yitirenler oldu, evler, araçlar, parti binaları tahrip oldu, ekonomi zarar gördü. Bütün bunlardan daha vahim olarak,   birlikte barış içinde yaşama duygumuz, yurttaşlığın temeli olan duygudaşlık ciddi biçimde zarar gördü ve böyle devam ederse zarar görecek.

Bu olayın temelinde bir çevre sorununun, İstanbul'da neredeyse son yeşil alanın yeşil kalması talebinin bulunduğu hiç gözden kaçırılmamalıdır.  Olayların boyutu değiştikçe başka değerlendirmeler yapılmaya, çok önceden hazırlanmış uluslararası komplolardan söz edilmeye, iktidara karşı ayaklanma provalarının zaten hazırlanmış olduğundan söz edilmeye başlandı."

Günay, "Mesele gezi parkından ibaret değil arkadaş" sözü ile anlatılmak istenenin, ayaklanma çağrısı ve iktidar değiştirme gayreti olmadığını ileri sürdü. Yönetimin; suhulet, nezaket, yumuşaklık, kolaylık, şefkat ve adalet isteyeceğini vurgulayan Günay, "Husumet, şiddet ve nefretle yönetim olmaz. Bir iktidar, siyasi partinin iktidarı olabilir ama hükümet Türkiye Cumhuriyeti'nin bütününün hükümetidir, bunu hiç bir zaman gözden uzak tutmamamız gerekiyor" dedi.

"Vatandaşlar evlerine dönsün"

Ertuğrul Günay, "Demokrasiye ve demokratik bir hukuk devletinde siyasal iktidarın ancak seçim yoluyla değişebileceğine inanan yurttaşlarımız da bundan sonra lüften evlerine dönsün" çağrısında bulundu. Herkesin düşüncesini ifade etme hakkı bulunduğunu dile getiren Günay, ancak bu saatten sonra dışarıda şu veya bu biçimde güvenlik gücünün müdahale etmesini haklı kılabilecek bir eylemin, demokrasiye hizmet etmeyeceğini vurguladı.

Sorular

Ertuğrul Günay, "AKP'de siyaset yapmaya devam edecek misiniz?" sorusu üzerine, "Elbette. AKP'ye çok zor dönemlerde geldim, seçkincilerin toplumu korkutmaya kalkıştığı bir dönemde geldim. Hangi amaçla ve niyetle olursa olsun, bir başka korku dönemi ya da korkutma çabası karşısında da sesimi kısmak niyetinde değilim. AKP'nin derin bir kitlesinin benim gibi düşündüğünü zannediyorum" dedi.

"Duran adam eylemi var. Siz de partinin duran adamı mısınız?" sorusuna Günay, "Bazen duruyor gibi görünürsünüz ama derinden yürüyorsunuzdur" yanıtını verdi.

"Tatsız işler konuşmayalım"

Günay, "Partinizden ihraç bekliyor musunuz?" sorusuna yanıt verirken, "Tatsız işler konuşmayalım. Kimsenin aklına kötü şeyler getirmeyin" dedi.

"Bakanlar Kurulu'nda bu konuları gündeme getirdiyseniz bakanlar size nasıl bir tavır gösterdi?" sorusu üzerine Günay, İstanbul'un silüetini bozan yapılar ve yeşil alanla ilgili görüşlerini ve itirazlarını bakanken de yaptığını söyledi. Günay, buna ilişkin bazı gazete manşetlerini gösterdi.

Ertuğrul Günay, başka bir soru üzerine, AKP'nin İstanbul ve Ankara mitinglerini çok başarılı bulduğunu söyledi.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: