14 Ekim 2019 Pazartesi

Partilerde gündem ''paket'' ve anayasa

Siyasi partiler arasında bayram ziyaretleri yapıldı. Ziyaretlerin gündemi ''Demokratikleşme Paketi'' ve anayasadan oluştu.

17 Ekim 2013 Perşembe 07:35
Partilerde gündem ''paket'' ve anayasa
ANKARA - Kurban Bayramı'nın ikinci gününde AK Parti'yi sırasıyla CHP, MHP, BDP, Saadet Partisi, BBP ve Hür Dava Partisi ziyaret ederek, AK Parti camiasının bayramını kutladı.

AK Parti'de bayramlaşmaya gelen siyasi parti heyetlerini Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Kadın Kolları MKYK Üyesi Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Gençlik Kolları MYK Üyesi Mücahit Yılmaz kabul etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı başkanlığındaki heyetin ziyaretinde Halıcı, ülke meselelerini daha yumuşak bir ortamda ele alma imkanı veren siyasi partiler arasındaki bayramlaşmaları olumlu bulduğunu söyledi. 

Siyasi partilerin birbirini dinlemesi, anlaması ve düşüncülerine saygı göstermesi gerektiğine işaret eden Halıcı, ''Siz, iktidar partisi olarak bizleri, muhalefeti daha fazla dinlemeniz gerekir'' diye konuştu. 

Salih Kapusuz da ülke ihtiyaçlarının iktidarı ve muhalefeti ortak akılla, ortak noktada buluşmaya zorunlu kıldığını belirterek, siyasilerin gerginlikten uzak durması ve eleştirileri hakaretten arındırması geretiğini kaydetti. 

Yeni anayasa çalışmalarının mutlaka başarıyla sürdürülmesi gerektiğini vurgulayan Kapusuz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Anayasa Uzlaşma Komisyonunda mutabakat sağlanan 60 maddeyi Meclis'ten geçirme teklifine de sıcak baktıklarını söyledi. Kapusuz, ''Anayasa konusunda mutabakat sağlanarak, bunu milletimize bir bayram hediyesi gibi sunmalıyız'' dedi.  

Halıcı da partilerin hem iktidar hem de muhalefette kalarak deneyim kazanması geretiğini ifade ederek, ''Adalet ve Kalkınma Partisi kurulduğundan bu yana hakikaten çok başarılı bir grafik gösterdi. Madem bayram ziyareti ben size temenni de bulunayım. Partinizin daha iyi hale gelebilmesi için muhalefeti de tatması gerekir, bir de muhalefeti tadın. Hep iktidarda olmak çok sağlıklı bir durum olmaz'' dedi.

Kapusuz da ''Millet bize hangi görevi verirse onu yaparız, biz milletin emrindeyiz. Millet bu görevi değil de muhalefeti verirse hay hay deriz'' diye konuştu. 

BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani başkanlığındaki heyetin ziyaretinde çözüm süreci gündeme geldi.

Çözüm Süreci nedeniyle son 1 yıldır Türkiye'de kardeş kanı akmamasından duydukları memnuniyeti dile getiren Zozani, ''Türkiye'nin doğusuna, batısına cenazelerin gelmemiş olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bunun anlamını en iyi bilenin bizler olduğunu düşünüyoruz. Çok cenaze kaldırdık, çok annenin, babanın gözyaşına tanıklık ettik ama memnuniyetle şimdi görüyoruz ki Türkiye'de bir umut atmosferi var. Bu umut atmosferini yeşertmenin, büyütmenin hepimizin ortak görevi olduğunu düşünüyoruz'' dedi.

Zozani, ''Bu ateşe su döken herkese teşekkür ediyoruz. Biz, Türkiye'nin bölünmesini değil Türkiye'nin büyümesini arzu ediyoruz. Türkiye'deki sorunlarımızı aşabilirsek, Ortadoğu'ya rol modeli olacak ülke potansiyelimiz vardır, bu potansiyeli hayata geçirmek siyasetin görevidir. Bu kararlılığın var olduğunu görüyoruz ve düşünüyoruz'' diye konuştu.

MHP'de bayramlaşma

MHP'yi sırasıyla DSP, AK Parti, BBP, SP, DP ve CHP heyetleri ziyaret etti.

Siyasi parti heyetlerini, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Genel Sekreter Yardımcısı Abbas Bozyel ve MYK Üyesi M. Sami Uzun ağırladı.

AK Parti Ankara Milletvekili Fatih Şahin'in, demokratikleşme paketiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtmesi üzerine MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın, ''Sizlerin ileri demokrasi adına takdim ettiğiniz bu paket, iki seçim sistemini de içerisine koymanızdan dolayı daraltılmış bir demokrasiyi zorunlu hale getiriyor'' iddiasında bulundu.

Seçim sistemlerine ilişkin bir çalışma yaptıklarını hatırlatan Yalçın, MHP'nin önerisinin Genel Başkan Devlet Bahçeli tarafından açıklanacağını bildirdi.

Yalçın'ın yerel seçimlerden MHP olarak çok ciddi sonuçlar beklediklerini dile getirerek, ''Her ne kadar bu sonuçlar sizin için talihsiz bir neticeye gidecekse de halkın rey beyanıyla olacağı için zannediyorum sinenize çekeceksiniz'' sözlerine Şahin ''Milletten gelen başımız gözümüz üzerine, biz de hodri meydan diyoruz'' yanıtı verdi.

CHP heyetine başkanlık eden Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, yerel seçime yönelik çalışmalara başladıklarına anlatarak, bir yandan da seçim güvenliğine ilişkin çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Seçimlerin güven içinde yapılması için tüm partilere görev düştüğünü belirten Halıcı, seçmen listelerinin çok önemli olduğunu, vatandaşlardan, evlerindeki ve apartmanlarındaki seçmenleri listede kontrol etmelerini istedi. 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın'ın, anayasa çalışmalarında vatandaşlık hususunda CHP'nin AK Parti ile anlaştığı yönünde haberlerin olduğunu hatırlatması üzerine Halıcı, partisinin özgürlüklerden yana olduğunu ama taviz vermeyecekleri bazı hususlar bulunduğunu söyledi. İktidar partisinin önemli konulardaki değişiklikleri bütün muhafelef partileriyle görüşerek yapması gerektiğini savunan Halıcı, ''Muhakkak uzlaşma sağlanmalıdır. Uzlaşma olmadan sadece siyasi hesaplarla seçim hesapları ile atılacak adımlar ne ülkemize ve ne partiye yarar getirir'' dedi. 

Anayasa Komisyonuna partilerin eşit üye verdiğini ve Anayasanın tümü üzerinde değerlendirme yaptıktan sonra Meclise ve halka götürmeyi protokole bağladıklarını anlatan Yalçın, protokole sonuna kadar bağlı kalınması gerektiğini söyledi. 

Halıcı'nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bütün partilerin uzlaşması gerektiğini düşündüğünü, bundan geri adım atılmadığını ifade etmesi üzerine Yalçın, ''Sayın Başbakan'ın bu tuzağına düşerseniz, geniş uzlaşma, toplumsal mutabakatı yakalama, ortak aklı oluşturma ilkelerinden taviz vermiş oluruz''  ifadesini kullandı.

Halıcı da ''Bazı konular siyasi partiler arasında pazarlık konusu yapılmamalı, toplumun bütün kesimlerini içine alan bir uzlaşı ile gerçekleştirilmeli. Niyet olarak atılan adımların daha olumlu hale gelebilmesi için destek niyetimiz mevcuttur ama bunun şartı başladığımız biçimde bütün partilerin katılımıyla, uzlaşısıyla ortaya çıkması konusunda tavrımızda bir değişiklik yok'' dedi. 

CHP'de bayramlaşma

CHP'ye BDP, AK Parti, DSP, İşçi Partisi, BBP, DPi, MHP ve Saadet Partisi heyetleri konuk oldu.

CHP'de konukları Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Parti Meclisi üyesi Ekrem Kerem Oktay karşıladı. Misafirlere çikolata, çay ve kahve ikramı yapılırken, konuklar da CHP'ye çiçek ve çikolata getirdi. 

Oran, BDP heyetinin ziyaretinde, bayramların barış ve dostluk duygularını geliştirdini belirterek, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygusunun yalnızca bayramlarda değil her zaman hakim olması dileğinde bulundu. 

BDP heyetine başkanlık eden Hakkari Milletvekili Adil Zozani de bayramların öncelikle hoşgörüye vesile olduğuna işaret ederek, böyle özel günlerin Türkiye'nin birlikte hareket ederek her sorununu çözebileceğini gösterdiğini belirtti.

Oran da Hükümetin kimlik, mezhep ve inanç üzerinden toplumu ayrıştıran bir yol izlediğini ileri sürerek, siyasetin temelinin insan olması gerektiğini belirtti. 

CHP heyetinden Nazlıaka ise son dönemlerde ötekileştirme yoluna gidildiğini, bunun toplumu ayrıştırdığını iddia etti. Cami-Cemevi Kompleksi projesi ve sonrasında Ankara Tuzluçayır'da yaşananlara da değinen Nazlıaka, ''Hükümet orada samimiyet testini geçemedi. Orada yaşananlar projeye tepkiden çok Hükümetin samiyetsizliğine karşıydı'' değerlendirmesinde bulundu. 

CHP Genel Merkezinin daha sonraki konukları ise Ankara Milletvekili Emrullah İşler başkanlığındaki AK Parti heyeti oldu. 

Ziyarette hükümetin açtığı demokratikleşme paketine değinen Oran, şöyle konuştu:

''Bu demokrasi paketlerini hep beraber daha katılımcı, çoğulcu olarak güçlendirmemiz gerekiyor. Çünkü demokrasi sağlıklı olmadığı, tüm kurum ve kurallarıyla işlemediği zaman üzerine hiçbir şey inşa edemezsiniz. Her şeyin başı demokrasi. Hepimizin çabasını bunun üzerine vermesi gerekiyor.''

''İşbirliğinde fayda görüyorum''

Oran, Lübnan'da kaçırılan iki THY pilotunu da hatırlatarak, ''Bu konuda da THY'nin bu iki çok değerli, güzide pilotunun bulunması, onların kurtarılması, aileleriyle bayram tadında bayram geçirmeleri konusunda ne yapılması gerekiyorsa biz de her türlü yardıma hazırız. Hükümetten de beklentimiz özellikle bu konunun bir an evvel çözümünün sağlanması'' diye konuştu.  

Emrullah İşler ise demokrasi paketinin son olmayacağını belirterek, ''Türkiye'nin 2023 hedefleri çerçevesinde Batılı demokrasilerin daha ilerisinde olması için iktidar olarak, muhalefet olarak el birliğiyle üzerimize düşeni yapacağımızı ümit ediyorum'' dedi.

Kaçırılan Türk pilotlar konusunda ise diplomatik anlamda gerekli çalışmaların yürüttüldüğünü, Lübnanlı muhattaplarla görüşüldüğünü ifade eden İşler, şunları kaydetti:

''Ancak Lübnan'daki durumu biliyorsunuz maalesef. Oradaki Hükümetin her konuya hakim olmadığı ortada. Böyle bir şey oldu ama Hükümet olarak, Türkiye Cumhuriyeti olarak biz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Elbette ki CHP'nin de bu konuda samimi düşüncelerine teşekkür ediyorum. Yapılabilecek bir şey olursa işbirliğinde fayda görüyorum.''

''Bazen partiler kendi içinde de uzlaşamıyor''

Yeni anayasa çalışmalarına da değinen İşler, yeni ve sivil bir anayasa için uzlaşma kültürünün önemini vurguladı. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun 2 yıldır çalıştığını, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de konuyu hassasiyet ve takdire değer bir çabayla takip ettiğini aktaran İşler, gelinen noktada hala uzlaşılamamış olmasına dikkati çekti. 

Aylin Nazlıaka ise İşler'in sözleri üzerine demokrasinin içselleştirilmesi gerektiğini ifade ederek, ''Gençliği dindar ve kindar diye ikiye bölersek o kutuplaşmadan beslenen kültürle uzlaşmayı sağlamak olası değil'' dedi. 

Tutuklu milletvekilleri

Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk başkanlığındaki MHP heyetinin ziyareti sırasında tutuklu milletvekillerinin durumu gündeme geldi. Umut Oran, hukukun doğru şekilde tecelli etmesini dilediklerini belirterek, tutuklu miletvekilleri sorununun MHP ve CHP'nin ortak mücadele alanlarından olduğunu belirtti. 

Öztürk ise iktidarın muhalefeti ve medyayı susturmaya çalıştığını ileri sürdü. AK Parti'nin demokrasi anlayışının kendi tarif ettiği demokrasi olduğunu savunan Öztürk, ''Parmakların gücü vicdanların önüne geçti'' değerlendirmesinde bulundu. 

Oran, CHP'nin medya kuruluşu sahiplerinin başka alanlarda ihalelere girmemesi ve basın çalışanlarının örgütlenmesi konusunda bir yasa teklifi hazırladığını belirterek, MHP'den kendilerine destek olmasını istedi.

BDP'de bayramlaşma

Barış ve Demokrasi Partisini (BDP), partiler arası bayramlaşma kapsamında sırasıyla CHP, AK Parti, DSP, Saadet Partisi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ile HAK-PAR ziyaret etti.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Mutlu ve Parti Meclisi Üyesi Şirin Altay, parti genel merkezine bayramlaşmaya gelen siyasi parti temsilcilerini ağırladı.

CHP heyetine başkanlık eden Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, siyasi partilerin sadece bayramlarda değil, bayram dışında da daha sık bir araya gelebilmesi gerektiğini söyledi. 

Mutlu da daha barışçıl, daha demokratik ortamların yaşanacağı bir bayramın, herkesin temennisi olduğunu ifade etti.

Çözüm ve diyaloğun harekete geçtiği bir sürecin yaşandığını ama bu süreçte eksikliklerin ve problemlerin de olduğunu ileri süren Mutlu, ''Biz, demokratikleşme paketine, 'paket' diyemedik ama en azından pozitif bir ortamın olduğunu, tartışma ortamının olduğunu, bu zeminin bile daha önemli olduğunu biliyoruz. Çünkü daha kötü daha çatışmalı süreçlerinden gelindi bu aşamaya'' diye konuştu.

CHP'nin ardından BDP Genel Merkezi'ne AK Parti heyeti geldi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Mutlu, bu görüşmede de, ülkedeki sorunların çözümü için herkesin mücadele etmesi gerektiğini dile getirdi.

Bugünlere kolay gelinmediğini, yaşanan ortamın kalıcı hale getirilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Mutlu, Nusaybin’de yapılması planlanan duvarın kendilerini kaygılandırdığını, duvarın iki tarafından kalacak insanların akraba olduğunu söyledi.

Mutlu, demokratikleşme paketinin hazırlanış sürecinde Türkiye'deki tüm kesimlerin görüş ve önerileri alınmasının daha demokratik olacağını düşündüklerini kaydetti.

Ankara Milletvekili Emrullah İşler de Aleviler için ayrı bir paket üzerinde çalıştıklarını aktararak, Türkiye'deki en büyük eksikliğin uzlaşı kültürünün gelişmemesi olduğunu belirtti.

Paket hazırlanırken Türkiye'nin birlik ve beraberliğinin korunmasını da dikkat ettiklerini anlatan İşler, demokratikleşme sürecinin sonlanmadığına dikkati çekti.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: