Merkez Bankası’ndaki operasyona muhalefetten tepki: “Faiz, kur ve enflasyon arasındaki ilişkiyi bilememenizin bedelini millet mi ödeyecek ?”

Merkez Bankası’ndaki operasyona muhalefetten tepki: “Faiz, kur ve enflasyon arasındaki ilişkiyi bilememenizin bedelini millet mi ödeyecek ?”

Merkez Bankası’nın iki başkan yardımcısı ve bir PPK üyesinin görevden alınması ile dolar kuru 9,19 seviyesini gördü. Muhalefet karara tepki gösterdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Yardımcıları ile Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi görevden alınırken, yerlerine yeni atamalar yapıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararına göre; Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Semih Tümen ve Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu üyesi Abdullah Yavaş görevden alındı. Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak getirilirken, Para Politikası Kurulu üyeliğine ise Yusuf Tuna atandı.

Karar sonrası ABD Doları Türk Lirası karşısında 9.19 seviyesine çıkarak bir rekor daha kırdı.

Merkez Bankası’nda gece yarısı yapılan görevden alma kararlarına muhalefetten tepkiler yükselmeye başladı.

Öztrak: Başını acemi berbere teslim eden, cebinden pamuğu eksik etmesin

“TCMB Başkanı görevden alma yazılarını Saraya elden götürmüş. Son 3 yılda 4 TCMB Başkanı görmüştük. Şimdi 5 ayda görevden alınan Başkan Yardımcısı gördük. Boşuna demiyoruz: Türkiye yönetilmiyor. Savruluyor” diyerek karara tepki gösteren CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası’ndaki görevden almaların ardından dolar kurunda yaşanan artışın grafiğini ise “Atalar boşuna dememiş; “Başını acemi berbere teslim eden, cebinden pamuğu eksik etmesin” Dolar 10 liraya koşuyor” notuyla paylaştı.

Babacan: Gece yarısı kararlarıyla ülkeye zarar vermeye son verin

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, karara sosyal medya hesabından tepki göstererek, “Bağımsız olması gereken bir kurum, tek bir kişinin elinde oyuncak oldu. Önerimi tekrar ediyorum: Sayın Erdoğan, uğraşmayın getir götürle. Varlık Fonu’nda yaptığınız gibi, Merkez Bankası Başkanlığı’na da kendinizi atayın. Gece yarısı kararlarıyla ülkeye zarar vermeye son verin” çağrısında bulundu.

Davutoğlu: Faiz, kur ve enflasyon arasındaki ilişkiyi bilememenizin bedelini millet mi ödeyecek?

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da karara tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Davutoğlu, şu mesajı paylaştı:

“Beş ay önce atadığınız Merkez Bankası Başkan yardımcısını değiştirmenin cehaletinize çözüm mü olacağını zannediyorsunuz ? Faiz, kur ve enflasyon arasındaki ilişkiyi bilememenizin bedelini millet mi ödeyecek ? Yeter artık! Milletin geleceğini karartmayın !”

Yılmaz: Bırak dağınık kalsın

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz da Merkez Bankası’nda yapılan yeni görevlendirmelere tepki gösterdi.

“128 milyar dolar rezervi harcayarak yapılan deneyle “faiz sebep enflasyon sonuç” teorisi ispat edilemedi ama; Cumhurbaşkanı “gelişmekte olan ülkelerde MB yönetim değişiklik hızı ile enflasyon oranları arasında pozitif ilişki vardır” teorisini doğruladı. Nobele aday olabilir” paylaşımı yapan Yılmaz, bir sonraki paylaşımında ise “Bundan sonra en doğru para politikası hiç bir şey yapmamak. Bırak dağınık kalsın” ifadelerini kullandı.

Görevden alma nedeni son faiz indirimi mi?

Reuters’a bilgi veren kaynaklara göre, piyasanın iktisadi gerekçelerle açıklamakta zorlandığı faiz indirim kararına Eylül ayında da itiraz eden Küçük, ABD’de yaşayan ve sadece PPK kararları için Türkiye’ye gelen ve birçok karara katılmayan Yavaş ve başkan olmak istediği basında yer alan Tümen TCMB’den gönderilmiş oldu.

TCMB çalışanlarının verdiği bilgiye göre ABD’de yaşayan ve sadece PPK toplantıları için Türkiye’ye gelen Yavaş Kovid-19 geçirdiği için Eylül ayı kararında Türkiye’de bulunmuyordu ve 100 baz puan faiz indirim kararında ismi yer almadı.

Erdoğan, Kavcıoğlu ile görüşmüştü

TCMB’deki görev değişiklikleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile akşam saatlerinde yaptığı görüşme sonrasında geldi. Cumhurbaşkanlığı Twitter hesabından Erdoğan ile Kavcıoğlu’nun birlikte çekilmiş fotoğrafı paylaşılırken görüşmenin içeriğine dair açıklama yapılmamıştı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir