25 Şubat 2020 Salı

KOÇ'tan ''BALBAY 12 Eylül referandumu sayesinde çıktı'' iddialarına yanıt

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın tahliyesinin Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvuru hakkı tanınmasını sağlayan 12 Eylül referandumu sayesinde gerçekleştiği açıklamalarıyla ilgili, “Siz bunu istediniz diye koymadınız, mecburdunuz koymaya. Çünkü AİHM’e giden Türkiye itirazlarının önünü kesmek istediniz. Kendi iradenizle yapmadınız bunu” dedi.

11 Aralık 2013 Çarşamba 17:29
KOÇ'tan ''BALBAY 12 Eylül referandumu sayesinde çıktı'' iddialarına yanıt
ANKARA– CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın tahliyesinin Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvuru hakkı tanınmasını sağlayan 12 Eylül referandumu sayesinde gerçekleştiği açıklamalarıyla ilgili, “Siz bunu istediniz diye koymadınız, mecburdunuz koymaya. Çünkü AİHM’e giden Türkiye itirazlarının önünü kesmek istediniz. Kendi iradenizle yapmadınız bunu” dedi. 

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkalığında Genel Merkezde toplandı.

Gündemdeki gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenleyen Koç, Meclis Genel Kurulu’nda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2014 Yılı Bütçesi üzerinde konuşma yaptığı sırada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümet sıralarında yer almamasını eleştirdi. Bunun son yıllarda ilk kez rastlanan bir durum olduğunu söyleyen Koç, “Bu çok dikkat çekici bir gelişmedir. Bu parlamentoya saygının Başbakan nezdinde sıfırlandığını gösterir. İlk defa olmaktadır” dedi. 

Başbakan’ın konuşmasında da Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerinin hiçbirine yanıt veremediğini, “geveleyip durduğunu” ifade eden Koç, “Dünkü bütçe görüşmelerinde perişan vaziyette, süklüm püklüm bir başbakan vardı kürsüde. Okuduğu metinden kafasını kaldıramayan, süngüsü düşmüş, hesap verme gününün yaklaşmasının tedirginliğiyle orada güç bela, önünde yazılanı okumaya çalışan bir başbakan vardı” diye konuştu. 

Başbakan Erdoğan’ın muhalefet masalarına “Edep yahu edep, terbiyesiz herifler, grubunuza sahip çıkın” diye seslendiğini belirten Koç, “Edep yahu edep, diye bağıran kişinin ağzından çıkan milletvekillerine dönük ‘terbiyesiz herifler’... Bir başbakan böyle söylerse işte bugün sabah oturumunda da küfürbaz milletvekili tekrar sazı eline alır, mademki Başbakan bu yolu açıyor o da her türlü yarıda bıraktığı sinkaflı sözlerine devam eder” dedi. 

-“BAŞBAKAN’IN MUSA EROĞLU DİNLEMESİ LAZIM”- 

AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan’ın bütçe görüşmelerinin yapıldığı TBMM Genel Kurulu’nda CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’ye yönelik sinkaflı sözlerine atıfta bulunan Koç, “Kamer Genç’i yeri uygun değildi ama haklı bir uyarı yaptı diye çarmıha gerenler bu sinkaflar karşısında bir şey söylemeyecek misiniz? Kamer Genç için disiplin önerenler, Meclis’te bu kaçıncı sinkaf olayı? Aynı kişinin, aynı rezil ifadeleriyle Meclis nasıl kirletiliyor” diye konuştu. 

Başbakan’ın artık dinlediği şarkıyı değiştirmesi gerektiğini belirten Koç, “Adnan Şenses’in ‘Beraber yürüdük biz bu yollarda’ şarkısını bırakıp biraz Musa Eroğlu’na kulak vermesi lazım. ‘Sayılı günler tükeniyor, yolun görünüyor artık’, bunu dinlemesi lazım. Gerçekten aşağıdan, yukarıdan yolun sonu görünüyor. İşte bu ruh hali altında ezilen bir Recep Tayyip Erdoğan fotoğrafı dün Meclise yansıdı” ifadelerini kullandı. 

-“AYM’YE BİREYSEL BAŞVURUYU KOYMAYA MECBURDUNUZ”- 

Koç, iktidar yetkilerinin, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın tahliyesinin Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvuru hakkı tanınmasını sağlayan 12 Eylül referandumu sayesinde gerçekleştiği ve CHP’nin referandumda ret oyu kullandığı açıklamalarına da yanıt verdi. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkının Türkiye’de iç hukuk tüketilmeden önceki bir son aşama olarak görüldüğünü belirten Koç, “Siz bunu istediniz diye koymadınız, mecburdunuz koymaya.

Çünkü AİHM’e giden Türkiye itirazlarının önünü kesmek istediniz. Kendi iradenizle yapmadınız bunu” dedi. 

CHP’nin referandumda 27 maddeye aynı anda ‘evet’ ya da ‘hayır’ denmesine karşı çıktığını kaydeden Koç, “Biz Adalet Bakanlığının yönlendirilmesi altında bağımlılaştırılmış bir HSYK oluşturulmasına karşı çıkmak için ‘hayır’ dedik. Biz yargının iktidarının emrine girmemesi için ‘hayır’ dedik” değerlendirmesinde bulundu. Koç, “Balbay kararından sonra diğer tutuklu milletvekilleri, uzun tutukluluklarla sürüm sürüm süründürülen insanlar, tümü uzun tutukluluğun bir insan hakkı olduğu kararına bağımlı olarak, durumları gözden geçirilmeli ve tahliye edilmelidir” diye konuştu. 

-“YENİ İDDİANAMELER ÇIKIYOR, PEKİ ÖLDÜRÜLEN 7 GENÇ İÇİN NE DİYORSUNUZ?”- 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Gezi Parkı olaylarına ilişkin iddianamesine de değinen Koç, şöyle devam etti: 

“Sayın savcılar Türkiye’de hukuku ayağa düşürmeyin, uluslararası mizah konusunu yapmayın. Hepsi anayasal hakkını kullanıyor. Bu toplumun duyarlılıklarıyla oynamayın. Ayıptır, günahtır yazıktır. Allah ıslah etsin sizi diyeceğim ama Allah’ın herhalde çok daha önemli işleri var çünkü sizi herhalde ıslah edilemeyenler sınıfına koymuşlardır. 

Yeni iddianameler çıkıyor, peki öldürülen 7 genç, bunun için ne diyorsunuz? Mozart ‘Saray’dan Kız Kaçırma’yı bestelemişti, bunlar mahkemeden katil kaçırmayı, adam kaçırmayı oynuyorlar. 
Aklı başında vicdanı kanayan, bu ülkenin onurlu hakimleri savcıları, herhalde içleri sızlayarak manzarayı izliyorlardır.” 

-MGK KARARLARI: “KİMSE DÜZMECE DAVALARLA İÇERİDE OLMAMALI”- 

Koç, 2004 yılındaki MGK kararıyla ilgili de, hükümetten “o kararları uygulamadık” şeklinde açıklamalar geldiğini ancak bunun yalan olduğunu ifade ederek, “Uyguladıkları belgelerle açıklandı daha sonra. 

Nasıl fişleme yapıldığı açıklandı. Sırtına silah mı dayandı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve ıslak imza sahibi kişiler?

Delikanlılığı kapıda mı bıraktınız. Çıkar olunca kahraman olmayı biliyorsunuz. Demokrasi ve özgürlük olunca sessizlik.

Islak imza sahipleri ‘Valla ben orda yoktum’ diyor. Başbakanın veciz bir sözü var Ahmet Kaya’ya ilgili, yalan hepiniz oradaydınız kardeşim” diye konuştu. Ergenekon Davasına delil oluşturan MGK kararları suçsa, 2004’teki kararın da suç olduğunu ifade eden Koç, şöyle devam etti: 

“Ergenekon’a, Balyoz’a gelince suç, Başbakana ve çalışma arkadaşlarına gelince suç değil. Eğer suç değilse bunlar, daha önce sizinle imza atanlar ve 28 Şubat kararlarını imzalayanlar neden içeride? 28 Şubat da, Ergenekon da, Balyoz da çökmüştür, hiç kimse bu düzmece davalarla içeride olmamalı. 

Türkiye bu hukuk ayıbından artık kurtulmalıdır. 2004 MGK kararına atılan imzanın daha önceki atılanlardan ne farkı var, ıslak imza senin, madem darbelere karşısın neden hala 12 Eylül yasalarını uyguluyorsun. Hapiste bulunan İlker Başbuğ terör örgütü yöneticisi ise siz onun amiri konumundasınız. Siz onu göreve getirerek, terör örgütüne yardımcılık suçunu işlemiş oluyorsunuz.” (ANKA) 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: