08 Aralık 2019 Pazar

KOÇ: Söz konusu rantsa bunlar için gerisi teferruattır

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Genel Merkezde topladı. Toplantı devam ederken basın toplantısı düzenleyen Koç, ''İnançlar üzerinden siyaset yapma geleneğini sürdürenler şeytanın bu dünyadaki gölgesi olmaya devam ediyorlar. Beyefendinin dilinin altındaki bakla ‘rant için, çıkar için cami bile yıkarım’ felsefesi. Başbakan’ın derdi milletin camisi de, yolu da değil. O kendi yolunu bulma derdinde. Söz konusu rantsa, çıkarsa, paraysa bunlar için gerisi teferruattır. Cami de teferruattır, din de, diyanet de, ahlak da teferruattır.

23 Ekim 2013 Çarşamba 16:48
KOÇ: Söz konusu rantsa bunlar için gerisi teferruattır
ANKARA – CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Genel Merkezde topladı. 

Toplantı devam ederken basın toplantısı düzenleyen Koç, ODTÜ’deki olaylarla ilgili hukukun üstünlüğünün ve önceliğinin yerini devlet eliyle baskın ve kaba kuvvet gösterisinin aldığını söyledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, hükümetin ''hukuk dışı koruması” altında ODTÜ’de gece baskınına çıktığını belirten Koç, ''Bir yandan hukuksuzluğa karşı direnen ODTÜ yönetimi ve öğrenciler, diğer yanda iktidar gücünün şımarttığı ifadelerle, ibretlik tavırlarla ortalarda boy gösteren bir Belediye Başkanı” ifadelerini kullandı. Koç, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın ''Gezi benzeri olaylar çıkarma gayretleri var” şeklindeki sözlerini de, ''Korku ve tehdit içeren açıklamalar” olarak değerlendirdi. 

-''BAŞBAKANI YÜCE DİVANA GÖTÜRECEK 60 YOLSUZLUK DOSYASI VAR”- 

Koç, Başbakan Erdoğan’ın grup konuşmasında CHP’ye yönelik ''Biz yol yaparız, onlar yolsuzluk yapar” sözlerine ilişkin ise ''Başbakan zalimlik ve kibir sergilemede artık iyice ustalaştı” diyerek, şöyle devam etti: 

''Yolsuzluk deyince Sayın Başbakan akla gelen, bir tek sizin dönemizin iktidar uygulamalıdır. Hepsini çıkardık, 60 tane önemli yolsuzluk dosyası var. Bunların her biri ayrı bir Yüce Divanlık dava. Başbakan bunlardan hiçbirinden kaçamayacak. 

Bu yolsuzluk dosyaları Başbakan’ın boynunda onu Yüce Divan’a götürecek kadar önemli birer milli soygun dosyası.” 

Koç, ''Yol da yapılır elbet. Burada sorulması gereken soru şu; sen hukuka uygun davranıyor musun? Bu konuyla ilgili hazırlanan ODTÜ Koruma Amaçlı Plan henüz itiraz aşamasındayken bu telaş niye, neden yasal sürenin dolmasını beklemeden bu gece baskını düzenliyorsunuz? Bir ülkede hukuku Başbakan ve ona şirin gözükmek için hiçbir kavrama saygısı olmayan bir belediye başkanı çiğnerse bu ülkedeki sade yurttaşlar ne yapacak” diye konuştu. 

-''SÖZ KONUSU RANTSA BUNLAR İÇİN GERİSİ TEFERRUATTIR”- 

Buradaki konunun yol değil, rant olduğunu savunan Koç, şöyle devam etti: 

''İnançlar üzerinden siyaset yapma geleneğini sürdürenler şeytanın bu dünyadaki gölgesi olmaya devam ediyorlar.

Beyefendinin dilinin altındaki bakla ‘rant için, çıkar için cami bile yıkarım’ felsefesi. Başbakan’ın derdi milletin camisi de, yolu da değil. O kendi yolunu bulma derdinde. Söz konusu rantsa, çıkarsa, paraysa bunlar için gerisi teferruattır. Cami de teferruattır, din de, diyanet de, ahlak da teferruattır. 

Şunu çok iyi bilmesi gerekiyor Sayın Başbakan’ın, sana camileri yıktırmayacağız Sayın Başbakan. Hem de o Gezi’deki gençlerle beraber. Hani o ‘Camide içki içtiler iftirası attığın gençlerle beraber. ODTÜ’de direnen gençlerle beraber sana rant için camileri de yıktırmayacağız Sayın Başbakan.” 

-''TEK SORUMLU FİDAN DEĞİL, ÜÇLÜ BİR SİYASİ FİGÜR VAR”- 

Koç, Lübnan’da kaçırılan Türk pilotlarının serbest bırakılmasının ardından Başbakan’ın pilotları havaalanında karşılamasını ise şov olarak değerlendirdi. Koç, ''Başbakan’ın izlediği yanlış politikalar Türkiye’yi çok açık bir ateş çemberinin içine soktu. Suriye’deki silahlı radikal çeteler ve onlarla Türkiye’yi yandaş yapanlar ne yazık ki bu uygulamalardır. Başbakan’ın karşılama şovu bu kirli ilişkilerin üzerinin örtülmesine dönük bir propaganda tavrıdır. Bunlar kurtla beraber olup koyunu yiyorlar, sonra çobanla beraber olup oturup ağlıyorlar” diye konuştu. 

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la ilgili yaşanan son gelişmelere de değinen Koç, Türkiye-Suriye sınırının uluslararası terör örgütlerinin ''at oynatma sahasına” döndüğünü ifade etti. Koç, ''Burada tek sorumlu MİT Müsteşarı Hakan Fidan değil, bir üçlü var. Başbakan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Fidan aslında tek bir siyasi figürdür. Türkiye’nin bu üçlü vasıtasıyla koruduğu, lojistik sağladığı tüm radikal gruplar birbirleriyle çatışı hale gelmiştir. PYD, OSÖ, El Kaide Türkiye’nin sınır komşuları haline geldi” dedi. 

-''4 SİYASİ PARTİNİN MUTABIK KALDIĞI KONULARDA ADIM ATARIZ”- 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koç, yeni anayasanın uzlaşılan maddeleriyle ilgili yapılan görüşmenin ardından AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin açıklamalarının hatırlatılarak ''Olumlu cevap gelecek mi?” sorusu üzerine, komisyonun çalışmalarına başlarken hazırladığı protokole vurgu yaptı. Koç, ''CHP bu mutabakat metnine bağlılığını sürdürmektedir. 4 siyasi partinin üzerinde mutabık kaldığı konularda CHP olumlu görüşünü yansıtmaktadır” dedi. Canikli ile Başkan Erdoğan’ın bugün Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamaların çeliştiğini söyleyen Koç, ''Sanıyorum ki Sayın Başbakan’ın açıklamaları AKP geleneğinde hükümeti ve grubu bağlıyor. Sayın Başbakan burada ‘Hiçbir şart-şurt kabul etmeyiz’ diyor. Sayın Canikli önce Sayın Başbakan’ı dinlesin bugün. CHP 4 siyasi partinin mutabık kaldığı konularda adım atma noktasında daha önceki tutumunu sürdürüyor” diye konuştu. 

-SARIGÜL KONUSU: ''BU KONUYA ARTIK CEVAP VERMİYORUM”- 

Koç, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün adaylık sürecinde CHP’ye katılımı konusunda gelinen son noktanın sorulması üzerine bu konuya artık cevap vermeyeceğini belirtti. Koç, ''Defaten söylendi. CHP’nin kurumsal yapısı, ilkeleri ortada. CHP bu konuyla ilgili düşüncesini açıkladı, defaten tekrarlamak ancak anlamak istemeyenlere karşı tutulan bir yöntemdir” dedi. 

Meclis iç tüzük çalışmalarına işaret edilerek, ''Bugün TBMM’ye başörtülü bir vekil girse CHP’nin tavrı ne olacak” sorusuna da Koç, ''Varsayımlar üzerine bu kürsüden cevap vermek olmaz. Ortada kurallar, yönetmelikler var. Devletin egemenlik hakkını kullananların yani hizmet sunanların hangi kategorilerde, demokratik, laik sistemlerde ne yapması gerektiği ortada” değerlendirmesinde bulundu. 

Koç, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’yla ilgili CHP’nin programının sorulması üzerine de, CHP’nin bütün örgütleriyle 29 Ekim’i sokaklarda, alanda gündüz ve gece yapacağı törenlerle, halkla beraber kutlayacağını ifade etti. Koç, Ankara Tandoğan’da, CHP Ankara İl Başkanlığı tarafından geniş bir halk toplantısı yapılacağını da sözlerine ekledi. (ANKA) 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  
  www.altiokhaber.com Twitter

  www.altiokhaber.com

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz: